Opatrenia na pomoc podnikateľskému prostrediu sú podľa analytika adekvátne krízovej situácii

  • Vláda by podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Petra Goliaša mala prehodnotiť priority vo verejných výdavkoch
  • V očiach odborníka to znamená znížiť výdavky na iné priority, napríklad trináste dôchodky či nákup stíhačiek
Peter Goliaš
Zdroj: TASR
  • Vláda by podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Petra Goliaša mala prehodnotiť priority vo verejných výdavkoch
  • V očiach odborníka to znamená znížiť výdavky na iné priority, napríklad trináste dôchodky či nákup stíhačiek

Opatrenia na pomoc podnikateľskému prostrediu, ktoré v nedeľu predstavila vláda, sú podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Petra Goliaša adekvátne krízovej situácii aj možnostiam verejných financií. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA, treba zabezpečiť, aby sa čo najviac financovali z eurofondov, čím by nezvyšovali verejný dlh. „Vláda by tiež mala prehodnotiť priority vo verejných výdavkoch v prospech záchranných opatrení. To znamená znížiť výdavky na iné priority, napríklad trináste dôchodky či nákup stíhačiek. Nie je jedno, s akým dlhom vyplávame z tejto krízy. Preto treba stanoviť strop pre dopad opatrení na dlh a tiež premyslieť ich efektívnosť,“ myslí si analytik.

Inštitútu v predstavených opatreniach chýba z ich návrhov odklad splátky úverov postihnutým ľuďom aj firmám, na čom ale Ministerstvo financií SR podľa medializovaných informácií pracuje.

Vláda v nedeľu zverejnila sedem základných opatrení na minimalizáciu ekonomických dopadov pandémie s názvom Prvá pomoc zamestnancom, firmám a SZČO. Štát bude preplácať povinne zatvoreným prevádzkam štyri pätiny mzdy zamestnancov a peniaze pošle aj firmám a živnostníkom, ktorých tržby v čase pandémie výraznejšie klesli. Zároveň poskytne bankové záruky za úvery pre firmy, predĺžil karanténnu OČR do konca karanténnych opatrení a odloží platby odvodov a preddavkov na daň z príjmov pri poklese tržieb. Umožní aj započítanie doteraz neuplatnenej straty. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka ide o hlavnú časť pomoci slovenskému hospodárstvu. V nasledujúcich dňoch by mali prísť ďalšie desiatky menších opatrení, ktoré majú za cieľ zjednodušiť život podnikateľov a zmierniť dopad pandémie na ich podnikanie.

Predložené opatrenia skritizoval bývalý minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). „Vláda konečne predstavila, ako chce pomôcť ekonomike. Musím žiaľ konštatovať, že vôbec nerieši chorobu, ale len jej príznaky. Aj to slabo. Hospodárstvo si práve zlomilo nohu a lekár Matovič mu predpísal Ibalgin proti bolesti, natieranie Voltarenom a intenzívne fúkanie rany. Pokiaľ nedáme do poriadku kosť, nič sa nerozbehne,“ tvrdí Žiga. Spokojný nie je ani Zväz automobilového priemyslu. Prijaté opatrenia hodnotí ako nedostatočné a opätovne vyzýva na prijatie princípov „Kurzarbeit/Shorttimework“. Podľa predstaviteľov automobilového sektoru si kompetentní musia uvedomiť, že prijaté opatrenia ovplyvnia aj správanie sa investorov v budúcnosti.

 

 

Podnikateľská aliancia Slovenska o prieskume podnikateľov

Približne 70 % z nich žiada dočasne zrušiť platby sociálnych a zdravotných odvodov SZČO za marec, apríl a máj tohto roku. Rovnako oslobodiť výplaty zamestnancov postihnutých podnikov od sociálnych a zdravotných odvodov a dane z príjmu.

Viac ako 60 % by chcelo odložiť splátky úverov či lízingov, za ktoré by ich klienti neboli trestaní zápisom v úverovom registri a úrokom či doplatkami navyše. Viac ako polovica preferuje aj možnosť čerpania prostriedkov z európskych štrukturálnych a investičných fondov na krytie dopadov krízy.

Podnikatelia na zmiernenie dopadov opatrení súvisiacich s epidémiou koronavírusu prijali rôzne opatrenia:

a) 57,6% podnikateľov čerpá rezervy, ktoré si vytvorili v minulosti,

b) 56,6% podnikateľov obmedzilo investície,

c) 56,1% podnikateľov obmedzilo nákup bežných tovarov a služieb,

d) 38% podnikateľom sa dohodla so zamestnancami na dovolenke, OČR resp. majú neplatené voľno,

e) 23% podnikateľov odložilo platby za faktúry dodávateľom,

f) 21,5% podnikateľov znížilo mzdy a odmeny zamestnancom,

g) 18,5% podnikateľov požiadalo o odklad splátky úverov,

h) 16% podnikateľov znížilo počet zamestnancov,

i) 14,1% podnikateľov sa dohodlo na skrátenom úväzku so zamestnancami a

j) 11,2% podnikateľov neprijalo žiadne úsporné opatrenia.

Zdroje: SITA, alianciapas.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá