VIDEO Operácia Iron Stream: Nasadené sú Black Hawky a drony, zapojilo sa už vyše 1000 vojakov

  • Operácia bola spustená 20. decembra 2024
  • Slovenskí vojaci monitorujú viac ako 80 objektov na ropovode a plynovode
Ukážka vojenského zásahu, Matúš Šutaj Eštok
Ukážka vojenského zásahu, Matúš Šutaj Eštok TASR/Jaroslav Novák
  • Operácia bola spustená 20. decembra 2024
  • Slovenskí vojaci monitorujú viac ako 80 objektov na ropovode a plynovode

Vrtuľníky Black Hawk, vojaci s desiatkami kusov kolesovej techniky aj drony. Slovenskí vojaci v rámci operácie Iron Stream monitorujú viac ako 80 objektov na ropovode a plynovode. 

Do operácie Iron Stream sa zatiaľ zapojilo viac než 1000 vojakov

Ministerstvo hospodárstva v spolupráci s ozbrojenými silami a ministerstvom vnútra pripravili v utorok (11.2.) na leteckej základni v Malackách-Kuchyni ukážku možných scenárov zásahu bezpečnostných zložiek pri monitorovaní a ochrane kritickej infraštruktúry.

Hlavným cieľom operácie má byť zaistenie bezpečnosti a ochrana každodenného života občanov. „Naším cieľom je zabezpečenie ochrany vybraných kritických prvkov energetickej infraštruktúry tak, aby bola v najvyššej možnej miere zachovaná bezpečnosť prepravy energonosičov, a tým aj energetická bezpečnosť našich spoluobčanov,“ uviedol ešte v decembri minulého roku (pri spustení operácie) náčelník Generálneho štábu SR generál Daniel Zmeko, píše TASR.

 Ukážka možných scenárov zásahu bezpečnostných zložiek, minister Matúš Šutaj Eštok a ministerka Saková
zdroj: Startitup

„Táto operácia je podporovaná celými ozbrojenými silami. V prvej fáze tejto operácie sme vykonávali rekognoskáciu objektov, zhodnotenia a následne sme spoločne s civilnými spoločnosťami vytipovali istý počet objektov, na ktoré sa zameriavame počas vykonávania tejto operácie,“ vysvetlil v utorok veliteľ operácie a veliteľ Síl pre špeciálne operácie generálmajor Jaroslav Krám.

Celá operácia bola spustená 20. decembra 2024. Na ukážke možných scenárov zásahu bezpečnostných zložiek boli prítomní aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) a poslanec Richard Glück (Smer-SD).

Podľa generála Zmeka bolo doteraz vykonaných 1 530 hliadkovacích misií, na operačné úlohy bolo nasadených 1 061 profesionálnych vojakov a vojačiek, pozemné jednotky najazdili takmer 90 000 kilometrov a vo vzduchu bolo odlietaných takmer 40 hodín.

Drony schopné prečítať menovku na uniforme vojaka

Počas ukážky zásahu bezpečnostných zložiek ukázali vojaci a policajti (okrem iného) aj rôzne varianty ich činnosti, od bežnej hliadky až po odvrátenie pokusu o násilné vniknutie do objektu kritickej infraštruktúry.

V blízkosti zariadení kritickej infraštruktúry zriaďujú vojaci na takticky výhodných miestach skryté pozorovacie stanoviská, tvorené z dvoch a viac vojakov. Tí okrem výzbroje disponujú aj pozorovacími prístrojmi s nočným videním a termovíziou. Okrem toho majú k dispozícii aj drony, ktoré sú pri správnej výške schopné prečítať aj menovku na uniforme vojaka.

„V našej energetickej infraštruktúre bolo vytypovaných približne 100 bodov ako kritické miesta a tieto kritické miesta sú momentálne pod zvýšeným dohľadom OS SR,“ povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

Minister vnútra a predseda Hlasu-SD Šutaj Eštok pripomenul, že na konci minulého roka bezpečnostné zložky v rámci operácie Vostok zabránili možnému útoku na kritickú infraštruktúru na východnom Slovensku. Podľa jeho slov boli podozrivé osoby z Maďarska a Ukrajiny, ktoré sledovali kritickú infraštruktúru, vyhostené.

„Aj v kontexte tejto bezpečnostnej akcie Vostok sme reagovali na situáciu,“ dodal Šutaj Eštok.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá