„Opica“ mu trvala neuveriteľný mesiac. Vedci zisťujú, prečo prehýrená noc niektorých bolí oveľa viac

  • Opica jedného Škóta trvala až 4 týždne
  • Sťažoval sa najmä na bolesti hlavy, no aj na rozmazané videnie
alkohol
Ilustračný obrázok, Freepik/senivpetro/gpointstudio
  • Opica jedného Škóta trvala až 4 týždne
  • Sťažoval sa najmä na bolesti hlavy, no aj na rozmazané videnie

Prebúdzanie po prehýrenej noci nepatrí medzi tie najpríjemnejšie. Bolesti hlavy, bolesti žalúdka, nepríjemný pach z úst… Pýtaš sa, ako dlho bude táto bolesť trvať? Všetko závisí od toho, koľko si toho vypil. Opica môže trvať niekoľko hodín, no aj niekoľko týždňov.

Svoje o tom vie Škót, ktorý v roku 2006 vypil 60 pollitrových pohárov piva, informuje IFL Science. Jeho prípadom sa zaoberali aj vedci, podľa ktorých opica trvala neuveriteľné 4 týždne. Počas tohto obdobia muž pociťoval silné bolesti hlavy, no všetko sa to odrazilo aj na jeho videní, ktoré bolo rozmazané. 

Ako píše The Lancet, v októbri 2006 sa v nemocnici v Glasgowe objavil 37-ročný muž, ktorý sa sťažoval na rozmazaný zrak a tupú bolesť hlavy. Tieto problémy trvali približne mesiac a lekári si s nimi nevedeli dať rady. Nevedeli totiž zistiť, odkiaľ symptómy pochádzajú. Muž nemal poranenú hlavu, jeho krvný tlak bol na normálnej úrovni a nič nenasvedčovalo tomu, že by mal v tele nejakú infekciu.

Až neskôr pacient prezradil, že mal doma krízu, po ktorej sa pustil do viacdňového pitia alkoholu. Podľa jeho odhadov vypil len za 4 dni až 30 litrov piva. 

Po tomto „opustení sa“ sa objavila bolesť hlavy a jeden deň strávil nad záchodom. Podľa jeho slov bola táto opica strašná. Nevoľnosť napokon ustúpila, no bolesť hlavy pretrvávala niekoľko dní, ktoré sa neskôr zmenili na týždne. 

CT mozgu pacienta neukázalo nič nezvyčajné. Poklep na chrbticu však ukázal výrazný nárast tlaku v blízkosti mozgu. Na základe krvných testov neskôr lekári odhalili vysoké hladiny lupusového antikoagulantu, ktorý mohol byť znakom autoimunitného problému, kedy telo napádajú jeho vlastné tkanivá. Následne lekári mužovi predpísali antikoagulačnú liečbu.

Až v júli 2007 muž prehlásil, že nemá žiadne bolesti hlavy a ani rozmazané videnie. 

pivo
zdroj: Freepik/jcomp

Prečo opica niekedy bolí?

Portál Science Alert uvádza, že existuje akási škála, na ktorej sa dá opica odmerať. Škála pozostáva z 8 levelov, pričom prvý level sa týka ľudí, ktorí po prebdenej noci necítia žiadne následky. Ôsmy level je označovaný za závažný. Jeden výskum tiež ukázal, že približne 5 % ľudí vo svojom živote opicu nemá. Títo ľudia sú odolní. 

Ak patríš medzi tých zvyšných 95 %, určite sa pýtaš, ako je možné, že tebe ide vybuchnúť hlava a tvojim kamarátom nie. Vedel si však, že je v tom viac ako počet nápojov, ktoré si počas večera vypil? Táto skutočnosť zaujala aj výskumníkov, ktorí sa rozhodli skúmať biologické a psychologické mechanizmy ovplyvňujúce naše prežívanie počas dňa po párty.

Spôsob prežívania „Dňa PO“ môže ovplyvniť aj vek a pohlavie človeka. Jeden z online prieskumov ukázal, že závažnosť opice klesá s vekom, pričom dôležitým faktorom je aj množstvo vypitého alkoholu. Do prieskumu sa zapojilo 761 Holanďanov a vedci skúmali nielen rozdiely medzi ženami a mužmi, ale aj rozdiely spojené s jednotlivými vekovými kategóriami.

Tie boli viditeľné najmä v prípade mladších konzumentov alkoholu, pričom vo veku 18 až 25 rokov hlásili závažnejšie symptómy ako mladšie ženy. To, prečo tieto rozdiely existujú, však zatiaľ nie je známe. 

Odborníci tiež zistili, že dôležitým faktorom vplývajúcim na intenzitu opice sú aj psychologické záležitosti. Obrovský vplyv na to majú najmä úzkosti, depresie a úroveň stresu. Ak človek týmito problémami trpí, alkohol by nemal konzumovať vo veľkom množstve. Horšiu opicu však majú aj tí, ktorí sa so svojimi problémami vyrovnávajú tak, že ich buď popierajú, alebo ignorujú. 

Zdroje: IFL Science, Science Alert, The Lancet, PsycNet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá