„Opička“ Jankovská sa nechcela predávkovať. Tvrdí, že lieky užila, aby mohla zaspať

  • Ministerka spravodlivosti zriadi špeciálnu komisiu na vyšetrovanie incidentu v banskobystrickej väznici
  • Bývalá štátna tajomníčka užila viac liekov, ako mala, museli ju kvôli tomu hospitalizovať
Monika Jankovská
TASR/Ján Krošlák
  • Ministerka spravodlivosti zriadi špeciálnu komisiu na vyšetrovanie incidentu v banskobystrickej väznici
  • Bývalá štátna tajomníčka užila viac liekov, ako mala, museli ju kvôli tomu hospitalizovať

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zriadi špeciálnu komisiu na vyšetrovanie udalosti v banskobystrickej väznici, kde bývalá sudkyňa Monika Jankovská užila viac liekov, ako mala.

Podľa ministerky však nešlo o pokus o samovraždu. „Sama obvinená uviedla, že väčšiu dávku užila, aby riešila úzkosť pri zaspávaní,“ povedala Kolíková na tlačovom brífingu po rokovaní vlády. Incident nechá aj tak preskúmať, aby sa vylúčil iný zámer, ako ten, ktorý obvinená Jankovská deklarovala.

AKTUÁLNE: Moniku Jankovskú museli eskortovať do nemocnice. Dôvodom malo byť predávkovanie sa liekmi

Bývalá štátna tajomníčka vo väzbe držala hladovku a podľa Kolíkovej nie je v dobrej zdravotnej kondícii. Preto sa lekárka v ústave rozhodla poslať obvinenú na odborné vyšetrenie. „Nebola v ohrození života, od začiatku. A ani tomu nič nenasvedčuje,“ vyjadrila sa ministerka spravodlivosti ku zdravotnému stavu Moniky Jankovskej. Obvinená je momentálne hospitalizovaná.

Ministerka Kolíková doplnila, že Jankovskej dozorcovia nedávali lieky na denný prídel, mala ich k dispozícii v zásobe zhruba na týždeň a užívala ich podľa potreby.

Ministerstvo spravodlivosti sa neskôr k udalosti vyjadrilo aj na Facebooku. „Môžeme potvrdiť, že dnes pri bežnej kontrole krátko predpoludním príslušníci z Ústavu Banská Bystrica pri komunikácii s obvinenou M.J. spozorovali, že nereaguje obvyklým spôsobom. Nesťažovala sa síce na žiadne zdravotné komplikácie, uviedla však požitie väčšieho množstva predpísaných liekov,“ uvádza ministerstvo s tým, že ústavný lekár jej odporučil vyšetrenie vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici.

Monika Jankovská sedí vo väzbe už 10 mesiacov, od zatknutia v rámci akcie Búrka. V cele skončilo viacero sudcov. Marian Kočner, právoplatne odsúdený v kauze Zmenky a obvinený z vraždy novinára Jána Kuciaka, o Jankovskej hovoril ako o svojej „opičke“.

Po Búrke prišla Víchrica

NAKA zatkla viacerých sudcov. Ide o akciu Víchrica, ktorá nadväzuje na akciu Búrka. Ako informuje Denník N, Policajti ráno zadržali aj sudkyne Jarmilu Urbancovú, Katarínu Bartalskú, Otíliu Dolákovú aj sudcu Najvyššieho súdu Jozefa Kolcuna. Obvinených je ďalších osem osôb.

Jedným zo zatknutých bol Jozef Kolcun, ktorý sa však v Búrke doteraz nespomínal. Kolcun bol predsedom disciplinárnej komisie, ktorá trestala kritikov Štefana Harabina na Najvyššom súde, za čo si vyslúžil od Harabina aj odmenu. 

Všetky zatknutia súvisia s jedným zadržaným sudcom, Vladimírom Sklenkom, ktorý dnes spolupracuje s políciou. Má ísť o sudcu, ktorého sa zadržaný právnik Kollár snažil ovplyvňovať. Obaja sú známi aj z Kočnerovej Threemy.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech