Organizátor Topfestu, ktorý oslavuje 15. výročie: Konkurenciu nepociťujeme

  • Festival obľúbený najmä rockermi sa tento rok vracia ku koreňom
  • Už 29. júna ovládne Zelenú vodu pri Novom meste, kde sa to všetko začalo
  • Za úspechom podujatia stojí najmä Dušan Drobný, konateľ agentúry Morning Net
  • My sme sa rozhodli ho vyspovedať a zistiť viac nielen o aktuálnom ročníku
11538137_932584606792912_862633400233674556_o
  • Festival obľúbený najmä rockermi sa tento rok vracia ku koreňom
  • Už 29. júna ovládne Zelenú vodu pri Novom meste, kde sa to všetko začalo
  • Za úspechom podujatia stojí najmä Dušan Drobný, konateľ agentúry Morning Net
  • My sme sa rozhodli ho vyspovedať a zistiť viac nielen o aktuálnom ročníku

Topfest tento rok oslavuje 15 rokov. Spomínate si ešte, ako festival začínal?

Pravdaže, spomínam. Veľký entuziazmus, málo peňazí, veľa kapiel, ktoré chceli hrať, a učenie sa na vlastných chybách. Celá myšlienka Topfestu vznikla veľa rokov dozadu. Vždy som túžil vytvoriť a poskytnúť slovenským fanúšikom rocku niečo, na čo by sa každým rokom s radosťou vracali. Entuziazmus bol hlavým “ťahačom” v organizovaní úvodných ročníkov Topfestu. Nebolo to jednoduché, ale ja som stále veril, že to zvládneme. Podarilo sa. Dovolím si tvrdiť, že Topfest je po 15 rokoch festivalu, na ktorý sa tešia nielen fanúšikovia, ale aj hudobné kapely.

Ako vnímate cestu, vývoj, ktorý už festival ušiel?

Cesta bola pestrofarebná. Prežili sme úspešné aj menej úspešné ročníky a zlepšovali sa každým rokom. Možnosti, ktoré sú v dnešnej dobe, kedysi neboli. Stačí sa pozrieť na všetky zvučné mená, ktoré sa nám za tých 15 rokov podarilo na Topfest dotiahnuť. Logistika a bezpečnosť návštevníkov je ďalší aspekt, ktorý sa vyvíjal, a dovolím si tvrdiť, že náš Topfest je jedným z najlepšie zorganizovaných hudobných festivalov na Slovensku.

Tento rok je symbolický aj v tom, že Topfest sa „vracia ku koreňom“, teda späť na Zelenú Vodu. Prečo ste sa rozhodli pre tento krok, ktorý má mnohých priaznivcov aj odporcov?

Priaznivci sú tí, ktorí zažili a počuli o hudobných produkciách na Zelenej. Odporcovia sú zas tí, ktorí to mali blízko do Piešťan alebo, ako som počul, už mali zabookované ubytovania na ten čas, prípadne nemajú radi stromy, vodu a kúpanie popri hudobnej produkcii. Skúsili sme niekoľko posledných ročníkov na letisku v Piešťanoch, ale stále tomu niečo chýbalo. Topfest vyrastal a prežil pubertu práve na Zelenej Vode. Tam jednoducho patrí. Verím, že tento rok sa priaznivci Topfestu potešia a obnoví sa tá skvelá atmosféra, ktorá na Zelenej Vode nikdy nechýbala. Nehovoriac o úžasnej prírode a zeleni, narozdiel od betónového letiska. Veľmi sa na tento ročník teším.

Topfest bol vždy vnímaný prevažne ako rockový festival, no zdá sa, fanúšikov rocku na Slovensku ubúda. Vnímate to aj vy? Vplýva to na podobu festivalu?

Áno, festival bol vnímaný ako rockový, ale už od prvých rokov sme mali stage s hip-hopom, tanečnou hudbou a inými alternatívami. Stačí sa pozrieť do archívu. Vždy to bol jednoducho hudobný festival.

Za posledných 10 rokov Topfest zažil silné svetové mená kapiel, ako Iron Maiden, Nightwish, Halloween, Europe či 30 Seconds to Mars. Tento rok však veľký headliner trošku chýba. Čím to je?

Z vlastnej skúsenosti poviem, že nech privítame akékoľvek zvučné meno, nikdy sa nedá vyhovieť všetkým požiadavkám. Mali sme mnoho iných kvalitných headlinerov z iných hudobných prúdov, ako Morcheeba, Ska-P, Cavalera Conspiracy, Status Quo, Sum 41, Slayer a podobne, a aj napriek tomu sa vždy našiel niekto, kto nás kritizoval za dramaturgiu alebo cenovú dostupnosť vstupeniek. Tento rok sme zvolili iný prístup a verím, že to naši fanúšikovia ocenia.

Nepochybne, tí najlepší stoja množstvo peňazí. Ktorá kapela vás stála najviac? 

Najviac nás stáli Gun’s Roses a Iron Maiden.

Pociťujete konkurenciu populárnych slovenských festivalov, ako sú Pohoda či Grape? V čom vnímate svoju silu oproti nim?

Nie, konkurenciu nepociťujeme. Pohoda a Grape sú iné festivaly, s iným zameraním a hudobne sa stretneme len výnimočne. Nepovedal by som, že sme unikátny festival, skôr máme iný štýl. Snažíme sa zameriavať na viacero druhov rocku, no zároveň priniesť hudobný zážitok aj z iných hudobných žánrov.

Čím chcete pritiahnuť ľudí tento rok? Na čo sa môžu najviac tešiť?

Skvelá atmosféra, príroda, voda a skvelá hudba – čo viac si môže fanúšik priať?

S organizáciou festivalov máte bohaté skúsenosti. Čo je najväčšia výzva na organizácii takéhoto eventu?

Najväčšia výzva je uspokojiť čo najväčšie množstvo návštevníkov a priniesť každý rok lepší nielen hudobný zážitok.

Čo vás na tom najviac baví?

Keď sa ľudia začnú baviť, tak je ovzdušie doslova naplnené elektrizujúcou substanciou. Každý je každému bratom, sestrou. Každý je jedinečný a každý je členom jednej veľkej rodiny.

Koľko ľudí sa približne na organizácii Topfestu podieľa?

Na organizácii sa podieľa okolo 600 ľudí, vrátane servisných pracovníkov, ako sú šoféri, helperi, technici, zdravotníci, plavčíci, ochrankári, čističi, bufetári, elektrikári, zberači odpadkov, účinkujúci a mnoho ďalších. Náš produkčný tím je ale pomerne malý a má len sedem členov.

Ako vidíte budúcnosť Topfestu v ďalších rokoch? Prípadne, čo je váš sen?

Mojím snom je dostať na Topfest účinkujúcich, ktorí pohli svetovou hudobnou scénou. Ale to až budúci rok. Nechajte sa prekvapiť.

Je nejaký zahraničný festival, ktorý je vašou inšpiráciou?

Mojím festivalovým vzorom je Sziget v Budapešti. Ale na taký široký záber žiaľ nemáme na Slovensku priestory.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech