Oscary sú rozdané! Sošku za najlepšieho herca si odniesla legenda, najlepší film ťa prekvapí

  • Najlepším filmom sa stala Zem nomádov
  • Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe je Frances McDormandová
  • Najlepším hercom v hlavnej úlohe je Anthony Hopkins
oscar hopkins
TASR/AP/Sean Gleason/Sony Pictures Classics, Matt Sayles/Invision
  • Najlepším filmom sa stala Zem nomádov
  • Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe je Frances McDormandová
  • Najlepším hercom v hlavnej úlohe je Anthony Hopkins

Oscara v kategórii najlepší film získala v noci na pondelok snímka Zem nomádov režisérky čínskeho pôvodu Chloé Čao. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Snímka Zem nomádov zvíťazila v konkurencii snímok The Father, Judas and the Black Messiah, Mank, Minari, Nádejná mladá žena, Sound of Metal a Chicagsky tribunál.

Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe je Frances McDormandová

Oscara v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe získala v noci na pondelok Frances McDormandová za účinkovanie vo filme Zem nomádov režisérky Chloé Čao. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

oscar 2021
zdroj: TASR/AP/Chris Pizzello

McDormandová zvíťazila v konkurencii Violy Davisovej (Ma Rainey – matka blues), Andry Dayovej (The United States vs. Billie Holiday), Vanessy Kirbyovej (Čriepky ženy) a Carey Mulliganovej (Nádejná mladá žena).

Najlepším hercom v hlavnej úlohe je Anthony Hopkins

Oscara v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe získal v noci na pondelok Anthony Hopkins za účinkovanie vo filme The Father režiséra Floriana Zellera. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Hopkins, ktorý sa vo veku 83 rokov stal najstarším laureátom Oscara v súťažnej kategórii, už jednu zlatú sošku má. V rovnakej kategórii si ju takmer pred troma desaťročiami vydobyl účinkovaním vo filme Mlčanie jahniat.

V snímke The Father stvárnil postaršieho muža vyrovnávajúceho sa s následkami demencie. O cenu sa v tejto kategórii uchádzali aj Riz Ahmed (Sound of Metal), posmrtne Chadwick Boseman (Ma Rainey – matka blues), Gary Oldman (Mank) a Steven Yeun (Minari).

93. ročník udeľovania Cien Akadémie bol pre koronavírusovú pandémiu odložený o dva mesiace. Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) oznámila nominácie 15. marca. O ocenenie sa uchádzajú filmy z roku 2020 a začiatku roka 2021.

Cenu za najlepšiu réžiu si odniesla Chloé Čao za film Zem nomádov

Oscara v kategórii najlepšia réžia získala v noci na pondelok čínska režisérka Chloé Čao za film Zem nomádov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

oscar 2021
zdroj: TASR/AP/Chris Pizzello

Chloé Čao porazila svojich režisérskych kolegov Leeho Isaaca Chunga (Minari), Emerald Fennellovú (Nádejná mladá žena), Davida Finchera (Mank) a Thomasa Vinterberga (Chľast).

Najlepším cudzojazyčným filmom je dánska snímka Chľast

Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film získala v noci na pondelok dánska snímka Chľast režiséra Thomasa Vinterberga. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Víťazný film je temnou existenciálnou komédiou o radostiach a nebezpečenstvách alkoholového opojenia. V hlavnej úlohe sa predstavil Mads Mikkelsen. Vinterberg je nominovaný aj v kategórii najlepšia réžia.

Chľast prekonal snímky Better Days (Hongkong, réžia Derek Cang), Kolektív (Rumunsko, réžia Alexander Nanau), The Man Who Sold His Skin (Tunisko, réžia Kautír Haniová) a Quo Vadis, Aida? (Bosna a Hercegovina, réžia Jasmila Žbaničová).

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech