Osem zelených startupov, ktoré sa snažia riešiť výzvy klimatickej krízy, budú mať vo finále akcelerátora Challenger šancu získať financovanie

Challenger-ucastnici

Voda, ktorá má dezinfekčné vlastnosti, robotický pes či systém pre včasné varovanie pred povodňami – aj to sú príklady slovenských startupov so zelenými riešeniami, ktoré budú na podujatí Demo Day bojovať o financovanie pre svoje projekty. Mladé začínajúce firmy, ktoré cez digitálne technológie riešia výzvy klimatickej krízy, sa po absolvovaní 3-mesačného akcelerátora Challenger stretnú vo štvrtok 17. marca na veľkom finále, kde budú mať šancu presvedčiť porotcov aj investorov o prínose svojich projektov. Podujatie bude otvorené aj pre verejnosť.

Predstavte si prístroj, ktorý čistí vzduch, monitoruje kvalitu ovzdušia, meria teplotu okoloidúcich, zobrazuje aktuálne informácie o pandémii a ešte vám aj na ruky nadávkuje dezinfekciu, ktorá nie je zložená z chemikálií, ale z čistej vody. Študentky z Fakulty architektúry a dizajnu STU v spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky STU takýto prístroj navrhli. Dezinfekčný stojan je nielen multifunkčný, ale najmä prostredníctvom uhlíkových nanotechnológií dodáva vode dezinfekčné vlastnosti. S ohľadom na udržateľnosť navyše minimalizuje náklady a ekologickú záťaž oproti bežným dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu. Startup Nanodi v septembri minulého roka uviedol svoj prvý funkčný prototyp a momentálne pracuje na jeho nových verziách, ktoré lepšie reflektujú potreby trhu.

„Program tento rok prilákal tímy, ktoré pôsobia na slovenských aj zahraničných univerzitách ako aj slovenských zakladateľov, ktorí pracujú mimo Slovenska, ale startup založili tu,” vysvetľuje Peter Kolesár, partner v spoločnosti Civitta, ktorá organizuje akceleračný program Challenger. „Témy sú orientované najmä na udržateľnosť a zelené technológie. Aj vďaka našim akceleračným programom tak pomáhame transformovať slovenskú ekonomiku, aby sa Slovensko mohlo zapísať na mapu ako vyspelá krajina so zeleným mindsetom,” hovorí Peter Kolesár.

Program Challenger je medzinárodnou aktivitou, ktorá prebieha nielen na Slovensku, ale aj v Estónsku a donedávna aj na Ukrajine. „Súčasné dianie nám iba potvrdzuje aké dôležité je budovať odolnú ekonomiku založenú na inovatívnych firmách a my myslíme na všetkých našich ukrajinských kolegov, ktorým sa životy zo dňa na deň obrátili naruby. Na Ukrajine sa mali v týchto dňoch do programu Challenger prihlasovať rozbiehajúce sa inovatívne firmy, no vzhľadom na situáciu je celý program pozastavený,” vysvetľuje Peter Kolesár.

Startupy zabojujú o investorov a podporu

Nanodi je len jednou z ôsmich začínajúcich firiem, ktoré ponúkajú riešenia s reálnym dopadom na naše životy a na problémy, ktoré súvisia s klimatickou krízou a udržateľnejším životom. Posledné tri mesiace tieto startupy v akcelerátore Challenger intenzívne pracovali na zlepšení svojich projektov a na plánoch pre ich uvedenie na trh.

„Cieľom akcelerátora je pomôcť startupom so skvelými nápadmi, aby ich dokázali aj zrealizovať. Chceme, aby svoje podnikanie rozbehli a úspešne vstúpili na trh. Naším spoločným cieľom je, aby získali investorov a partnerov pre ďalší rozvoj, ale najmä aj zákazníkov, ktorí ich produkty skutočne využijú,” vysvetľuje Peter Kolesár.

Program vyvrcholí 17. marca veľkým finále na podujatí Demo Day, kde budú startupy svoje technológie a plány prezentovať potenciálnym investorom. Minulý rok sa firme AgeVolt po absolvovaní programu podarilo získať investície vo výške 1,2 milióna eur. Tento rok získa víťazný startup možnosť rokovať o investícii v minimálnej výške 250 000 eur s investičným fondom CB Investment Management. O víťazovi bude rozhodovať odborná porota, ktorej súčasťou je aj CEO Slovenskej sporiteľne, Peter Krutil. Startupy si môžu odniesť aj Cenu publika a Cenu Slovenskej sporiteľne.

Podujatie Demo day je otvorené aj pre verejnosť. Investori, podnikatelia, startupisti, či ktokoľvek ďalší, koho zaujímajú inovatívne zelené riešenia, sa môžu podujatia osobne zúčastniť. Demo day sa uskutoční vo štvrtok 17. marca o 18:00 hod. v Edison parku v Bratislave. Registrovať sa môžete TU.

Pozrite sa, ktoré startupy budú súťažiť o financovanie

BatteryCheck – Softvérový technologický startup, ktorý sa špecializuje na analýzu životného cyklu batérií a doplnkové aplikácie a služby.

CrowdPledge – Platforma, ktorá umožňuje skupinám ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov využiť svoju kúpnu silu na stimulovanie udržateľného správania v podnikoch.

KALM:IT – Softvérová platforma, ktorá využíva strojové videnie a interne vyvinuté a vyškolené modely umelej inteligencie na pomoc mestám, developerom a mnohým ďalším pri rozhodovaní sa na základe dát.

Manualogic – Manualogic buduje softvérové nástroje pre digitálne, interaktívne manuály, ktoré sa neustále učia od svojich koncových používateľov, ktorí zdieľajú svoje skúsenosti, tipy alebo vedomosti.

MERATCH – IoT technológia založená na radaroch, ktorá meria hladinu riek a potokov online, kdekoľvek na svete, a v prípade rizika posiela upozornenia.

Nanodi – Spoločnosť Nanodi vyvíja dezinfekčné zariadenie, ktoré využíva uhlíkovú nanotechnológiu na vytvorenie dezinfekčných vlastností vody, čím poskytuje ekologickejšie a ekonomickejšie riešenie.

Panza Robotics – High-tech inovačná spoločnosť zameraná na výskum a výrobu pokročilých robotov, ktoré ľuďom umožnia jednoduchší, bezpečnejší a plnohodnotnejší život.

Transportly – Softvérová spoločnosť špecializujúca sa na logistiku. Prvým produktom Transportly je aplikácia, ktorá cestným nákladným dopravcom umožní riadiť ich podnikanie v jednoduchom rozhraní.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá