Ostrieľaní turisti radia: Týchto 5 turistických trás by si mal toto leto určite absolvovať

  • Ak sa ešte necítiš na cestovanie do ďalekých krajín, pokojne zostaň aj na Slovensku
  • Môžeš sa tu pustiť napríklad do turistickej výzvy, ktorá ti poskytne top relax
velky rozsutec turistika
TASR/Erika Ďurčová
  • Ak sa ešte necítiš na cestovanie do ďalekých krajín, pokojne zostaň aj na Slovensku
  • Môžeš sa tu pustiť napríklad do turistickej výzvy, ktorá ti poskytne top relax

Spolu so skúsenými turistami z projektu Hikemates, sme sa pozreli na päticu turistických trás, ktoré určite oceníš, ak patríš medzi milovníkov prírody a turistiky. Do top výberu sa dostali tieto trasy:

Sivec

Ide o dominantný vrchol neďaleko Košíc, ktorý je ľahko dostupný a trasu zvládnu aj rodiny s deťmi. Vrchol ponúka kruhový výhľad do okolia najmä na vodnú nádrž Ružín a práve počas jesene sú tu výhľady najkrajšie, stromy sú sfarbené celou paletou farieb.  Trasa na Sivec vedie z Ružína.

Sivec priroda les
zdroj: TASR/ Milan Kapusta

Sivý vrch

Tento kopec sa nachádza v Západných Tatrách neďaleko obce Zuberec a v Hikemates hovoria, že ide o slovenské Dolomity. Trasa totižto ponúka jedinečné výhľady na množstvo skalnatých útvarov. Jej záverečný úsek je exponovaný a preto ju odporúčame najmä zdatnejším turistom. Vrchol je turistom prístupný do 1. novembra, podobne ako iné časti Tatier. Trasa na Sivý vrch vedie z Bielej skaly (horáreň) a späť.

Vysoká

Vysoká je na skok od Bratislavy a výhľady z nej, počas neskorej jesene alebo v zime, ocení každý milovník západov Slnka. Trasa okruh z Kuchyne sa dá zvládnuť do 4 hodín a je tak perfektnou túrou aj v priebehu pracovného týždňa.

Veľký Rozsutec

Rozsutec je výrazným vrcholom Krivánskej Malej Fatry, vhodný pre náročnejších turistov. Záverečné stúpanie je pomerne strmé, exponované a istené reťazami. Kto sa však dostane na vrchol bude odmenený kruhovým výhľadom na celú Malú Fatru, Veľkú Fatru, Choč aj Babiu horu. Odporúčame zvoliť trasu zo Štefanovej a prejsť Jánošíkovými dierami. 

Volovec

Volovec je pomerne jednoduchý kopec v Západných Tatrách so skvelým výhľadom. Z vrcholu sa vďaka skvelej polohe núkajú krásne výhľady na takmer celé Západné Tatry, ale aj širšie okolie, hlavne na Oravu a Liptov s Nízkymi ale aj Vysokými Tatrami. Cestou dole sa dá zastaviť na Ťatliakovej chate a dať si pivo alebo sa dobre najesť.

O Hikemates

Na začiatku príbehu Hikemates je koniec roku 2018 a piati kamoši z Oravy, ktorých spojil ďalší šialený nápad Jakuba Ptačina. Chceli vytvoriť turistický portál s najlepším vyhľadávaním a odporúčaniami ďalších trás pre začiatočníka, ale aj turistov, ktorí toho zdolali už mnoho. Jednoduchý, funkčný, moderný a prehľadný.

Popri budovaní portálu postupne začali prepájať Hikemates komunitu a založili prvý digitálny oddiel Klubu slovenských turistov, z ktorého sa zakrátko stal najväčší turistický klub na Slovensku.

„Od konca roka 2020 sa k nám pridala Zuzka, ktorá sa stará o naše sociálne siete. Pokračujeme ďalej. Venujeme sa zmysluplným projektom údržby a rozvoja slovenských útulní a prepájaniu tradičných slovenských outdoor výrobcov,“ dodáva tím Hikemates.

Článok bol pôvodne vydaný 23. septembra 2020.

Zdroj: Hikemates

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech