Otázka, na ktorú chceme všetci odpoveď: Vedci majú teórie, ako zanikne vesmír a všetko, čo poznáme

  • Existuje viacero vedeckých predpokladov o tom, aká budúcnosť čaká vesmír
  • Astrofyzička Katie Mack sa venuje priebehu jeho konca
  • The End of Everything je kniha o teóriách, z ktorých ťa zamrazí
The End Of Everything
Instagram/ astrokatiemack
  • Existuje viacero vedeckých predpokladov o tom, aká budúcnosť čaká vesmír
  • Astrofyzička Katie Mack sa venuje priebehu jeho konca
  • The End of Everything je kniha o teóriách, z ktorých ťa zamrazí

Viacerí vedci sa venujú teóriám o tom, ako jedného dňa vesmír zomrie. Niektorí hovoria o zamrznutí, vyhasnutí hviezd alebo pohltení čiernymi dierami. 

Astrofyzička Katie Mack je jednou z tých, ktorí o jeho nepeknej budúcnosti premýšľajú deň čo deň. Nestálosť jeho existencie a premýšľanie o konci nekonečného je pre ňu skutočne oslobodzujúce a prináša jej vnútorný pokoj. 

Nech už to bude akokoľvek, jej teórie sú naozaj nevšedné a zaujímavé. Pojmy ako tepelná smrť, veľké roztrhnutie alebo rozpad vákua znejú skutočne nepríjemne, však?

Všetko jedného dňa skončí

To, čo sa deje vonku vo vesmíre, Katie fascinovalo už od detstva. Život v LA, kde nevidíš ani hviezdy, ani mliečnu dráhu, spôsobil, že nemala vytvorené najpriaznivejšie podmienky na to pridať sa k astronómom, no podarilo sa jej to. 

Od toho momentu sa vesmíru venuje naplno, deň čo deň. A naplno si uvedomuje, že deň, keď vesmír úplne zmizne, môže prísť kedykoľvek. 

Tejto problematike sa dopodrobna venuje vo svojej knihe The End of Everything. Je zameraná najmä na laikov, ktorým pomôže podrobne pochopiť a vstrebať do seba všetky potrebné informácie o veľkom neznámom a nekonečnom obrovi. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katie Mack (@astrokatiemack),

Jedna z vecí, ktoré sa snažím v knihe urobiť, je zdieľať tento vesmírny teror, ale aj pomôcť ľuďom získať viac osobného spojenia s tým, čo sa deje vo vesmíre,“ povedala. Katie znepokojuje najmä fakt, že vedci sa problematike vzniku a zániku vesmíru nevenujú dostatočne. Netušia, prečo sa vesmír rozširoval spôsobom, akým to robil.

A keďže nemajú dostatočné poznatky o kozmickej inflácií, nepoznajú ani spôsoby, ktorými môže zaniknúť a kedy sa tak stane.

Jednoduché slová, nepríjemné predstavy

Slovné spojenie ako je tepelná smrť je veľmi ľahko pochopiteľné aj predstaviteľné. Aj keď predstava môže byť bolestivejšia a hrôzostrašnejšia, je to najpravdepodobnejší scenár konca nášho vesmíru, ktorý poznáme. 

Podľa Katie je to najúžasnejšia možnosť. Nenechaj sa však oklamať predstavou o veľkom prívale tepla. „Vesmír sa  rozširuje a ochladzuje a všetko sa rozpadá a mizne,“ opisuje Katie s nadšením. 

Ďalšou možnosťou, akou vesmír môže dospieť do konca svojej existencie, je rozpad vákua. Aj v tomto prípade sa o ňom kozmologička vyjadruje so záujmom, akoby hovorila o bežnej veci. „Pre mňa najzábavnejší scenár je rozpad vákua. Zábava pravdepodobne nie je slovo, ktoré by som mala použiť pri ničení vesmíru, ale je to zábavný nápad.“ 

Podľa jej slov neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by mohol vylúčiť túto možnosť. Niekde vo vesmíre sa jedného dňa môže zhmotniť bublina smrti, rozšíriť sa rýchlosťou svetla a všetko zničiť. 

Isté je iba to, že sa to jedného dňa stane

To, čo ľudí núti pochybovať o tom, že jedného dňa príde koniec, je fakt, že neexistujú žiadne podložené teórie. Všetko sa pohybuje iba v rovine predpokladov a dohadov. A situácia môže všetko zmeniť zo dňa na deň. 

Aspekty moderného života dnešnej doby sú podľa jej slov nastavené tak, aby nás presvedčili o tom, že sme v úplnom bezpečí. To však nie je pravda.

Pravdepodobne sa to nestane v nasledujúcich rokoch, viete, bilióny a bilióny a bilióny a bilióny rokov a tak ďalej. Technicky by sa to však mohlo stať kedykoľvek,“ dodala Katie. 

Zdroje: bbc.com, quantamagazine.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech