Otázky, na ktoré zvládne odpovedať len 1 % ľudí: Ak v tomto kvíze nepohoríš, patríš medzi špičku

  • Ak prejdeš týmto testom, znamená to, že patríš k špičke
  • V kvíze nájdeš rôzne otázky, pričom niektoré sú jednoduché, iné nie
iq kvíz
Ilustračný obrázok, Unsplash/Sigmund, Helena Lopes
  • Ak prejdeš týmto testom, znamená to, že patríš k špičke
  • V kvíze nájdeš rôzne otázky, pričom niektoré sú jednoduché, iné nie

Meranie ľudskej inteligencie nemusí byť vôbec také náročné. Napriek tomu, že IQ testov je aktuálne nesmierne veľa, nie všetky dokážu zmerať ľudskú inteligenciu úplne kvalitne. 

Ľuďom, ktorým však v IQ testoch vyjde nadpriemerný výsledok, sa otvoria brány do Mensy, ktorej cieľom je využiť inteligenciu v prospech ľudstva.  „Ide predovšetkým o podporu výskumu vlastností, znakov, či využitie inteligencie ako takej,“ informuje oficiálna stránka organizácie.

Hranicou vstupu do tejto exkluzívnej spoločnosti je IQ 130. Ak si myslíš, že máš na to stať sa členom Mensy, vyskúšaj si nasledujúce logické úlohy.

Pozerám sa na niekoho fotografiu. Uhádni, kto je na nej odfotený, ak nemám žiadnych súrodencov a otec toho muža na fotografii je syn môjho otca.

rodinná foto Pixabay/Klimkin
Správne! Nesprávne!

Otec toho muža na fotografii je syn môjho otca – syn môjho otca som ja, a keďže nemám žiadnych súrodencov, tak som otcom muža na fotografii, teda na fotografii je môj syn.

Koľko 5-ciferných čísel môžeš zostaviť z číslic 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, ak sa číslica v každom čísle môže opakovať iba raz?

matematika, kalkulačka Pixabay/777546
Správne! Nesprávne!

Až 6 720 5-ciferných číselných kombinácií je možné zostaviť z týchto 8 čísel.

Detailne si prezri obrázok a urči, koľko ľudí sa v kempe nachádza a či sú ubytovaní v lese alebo pri civilizácii.

iq quiz Kryptograf
Správne! Nesprávne!

Správnou odpoveďou sú 4 osoby obývajúce kemp situovaný v blízkosti civilizácie. Počet osôb je možné určiť na základe štyroch tanierov a lyžičiek na deke, rovnako aj vďaka štyrom menám na nástenke. Opustený les je nevyhnutné vylúčiť, pretože sa vľavo na obrázku nachádza sliepka.

Ktorá zo zobrazených častí matrice dopĺňa celok?

iq kvíz I3mindware
Správne! Nesprávne!

Táto logická matrica bola ľahká. Správna odpoveď je číslo 7, keďže vždy vytvára fúzia prvého a druhého obrázka tretí v danom rade.

Školu navštevuje 100 študentov. 55 z nich majú radi predmet hudba, 44 majú radi predmet šport a 20 študentov má rado oba predmety. Koľko študentov nemá rado ani šport ani hudbu?

škola, trieda, žiaci Pixabay/14995841
Správne! Nesprávne!

20 študentov má rád oba predmety, preto 35 študentov má rado iba hudbu a len 24 študentov má rado iba šport. Teda 20 (oba predmety) + 35 (hudba) + 24 (šport) = 79 a 100 – 79 = 21

Ktorá zo zobrazených častí matrice dopĺňa celok?

iq kvíz IQ-brain/quiz
Správne! Nesprávne!

Správnou odpoveďou je číslo 4, keďže šípka v poslednom rade smeruje vľavo a jej veľkosť je priamo úmerná veľkosti šípky nad ňou, respektíve poslednej šípky v druhom rade.

Ktoré číslo nasleduje v tomto číselnom rade: 11 24 37 51 65 80 95 111?

matematika Unsplash/Antoine Dautry
Správne! Nesprávne!

Rozdiel medzi 24 a 11 je 13, to isté platí pre 37 a 24, a potom sa to zvyšuje na 14 – 51 – 37 = 14 a 65 – 51 = 14, a potom sa to opäť zvyšuje 80 – 65 = 15 a 95 – 80 = 15, a zvýšenie 111 – 95 = 16, čiže ďalšie číslo bude o 16 väčšie ako 111, teda 127.

Koľko trojuholníkov vidíš na obrázku?

iq test Facebook/IQtest/photos
Správne! Nesprávne!

Jednoduchý hlavolam, na ktorom sa pomýli väčšina ľudí. Na obrázku je dokopy 27 trojuholníkov. Jeden veľký, 10 žltých, 6 zelených, 6 trojuholníkov vytvorených z troch malých žltých a jedného malého zeleného v strede, 3 väčšie trojuholníky vytvorené zo 6 žltých a troch zelených v strede. Posledným je trojuholník v strede smerujúci nadol vytvorený z troch zelených a jedného žltého v strede.

Ktorá zo zobrazených častí matrice dopĺňa celok?

iq test IQ-brain/quiz
Správne! Nesprávne!

Keďže každý stĺpec obsahuje 3 horizontálne úrovne čiary, no vertikálne prechádza zľava vpravo bez prerušenia, v poslednom stĺpci chýba stredná horizontálna a pravá vertikálna línia.

V jazere je plocha tvorená leknami. Každý deň sa táto plocha zdvojnásobí. Trvá 48 dní, kým plocha s leknami pokryje celé jazero. Ako dlho bude trvať, aby plocha s leknami zakryla polovicu jazera?

lekno, príroda Pixabay/Pixel 2013
Správne! Nesprávne!

Pretože sa plocha zdvojnásobuje každý deň, musíme sa vrátiť o jeden deň dozadu, vtedy bude plocha s leknami zaberať polovicu jazera. Ak teda v 48. deň pokryje plocha s leknami celé jazero, v 47. deň to bude polovica tejto veľkosti, teda polovica jazera, čo je správna odpoveď.

Tieto otázky potrápia aj tých najinteligentnejších. Ak ich zvládneš, patríš k svetovej špičke
Výborná práca.

maturita

Otázky si zodpovedal veľmi dobre, patríš medzi tých najinteligentnejších.
Dobre.

maturita

Niektoré otázky, ktoré sme do kvízu zvolili, ti zjavne robili problém. To však nevadí, celkový výsledok je stále dobrý.
Nič moc.

maturita

Otázky tohto typu zjavne nie sú tvojou parketou. Nevadí, určite ti ide niečo iné.

Tento kvíz bol pôvodne publikovaný v novembri 2022.

Zdroj: Mensa.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá