KVÍZ: Tieto psychické prejavy trápia tisíce Slovákov. Otestuj sa v kvíze o duševnom zdraví

  • Počet ľudí s duševnými problémami enormne narastá. Len polovica Slovákov však pomoc hľadá u psychológa
  • K najčastejším psychickým problémom dnes patria depresia a úzkostné stavy
  • Vieš rozoznať, či máš depresiu alebo len zlú náladu? Over si svoje vedomosti v kvíze
3
Pavel Neubauer/TASR, welcometobratislava.eu
  • Počet ľudí s duševnými problémami enormne narastá. Len polovica Slovákov však pomoc hľadá u psychológa
  • K najčastejším psychickým problémom dnes patria depresia a úzkostné stavy
  • Vieš rozoznať, či máš depresiu alebo len zlú náladu? Over si svoje vedomosti v kvíze

Prax a čísla ukazujú, že Slovensko ako krajina sa poriadne nezaujíma o fyzické ani o psychické zdravie. Medzi rokmi 2019 a 2020 narástol počet vyšetrení u psychiatra približne o 28 %. Počet predpísaných antidepresív narástol u dospelých od roku 2018 takmer o štvrtinu, uvádza na svojom webe zdravotná poisťovňa Union.

Pomoc pri duševných problémoch by však u psychológa hľadala len polovica ľudí. Tretina by zas volila svojho všeobecného lekára, ktorého by navštívili najmä starší ľudia. Naopak, najviac mladých by šlo hlavne za psychológom. Každý ôsmy Slovák by nevyhľadal nikoho, vyplýva z prieskumu agentúry 2muse.

Vieš, kde by si mal pomoc vyhľadať ty či aké sú prejavy úzkosti alebo depresie? Over si svoje vedomosti v našom kvíze.

Aké sú prvotné prejavy vyhorenia?

Psychosomaticé problémy
Správne! Nesprávne!

Pavol Guričan z platformy ksebe.sk v podcaste Zdravá duša hovorí o svojejskúsenosti s vyhorením. Spočiatku pociťoval psychosomatické problémy, neskôr sa ktomu pridružili pocity úzkosti, ťažoby, nespavosť, ignorovanie povinností a útek prednimi

Psychologička zo spomiluj.sk Veronika Ragan o vyhorení hovorí ako o dôsledkuvecí, ktoré sa nám v živote stali.

„Je to dôsledkom toho, že sa nepoznáme a konáme proti sebe, a v podstate sa z námahy stáva únava. Vyhorenie vzniká najmä z práce, ale vyhorieť môžeme aj vo vzťahoch – mamičky na materskej alebo partnerské vzťahy. Je to len dôsledkom toho, ako žijeme,“ opisuje psychologička v podcaste Zdravá duša.

Je pri vyhorení nutná pomoc odborníka?

Správne! Nesprávne!

WHO (World Health Organization) definuje vyhorenie ako syndróm vyplývajúci z chronického stresu pri práci, ktorý nebol úspešne zvládnutý. Podľa slov psychologičky zo spomiluj.sk Veroniky Ragan tento syndróm stále nie je vnímaný ako psychické ochorenie, len ako profesionálny fenomén.

V pokročilejších štádiách vyhorenia je podľa odborníčky potrebná odborná pomoc – psychoterapia. Môže ju poskytnúť psychológ alebo psychiater, často v spolupráci s ďalšími potrebnými odborníkmi (kariérnym poradcom, odborníkom na zdravé stravovanie či fyzioterapeutom).

Depresia je…

Depresia
Správne! Nesprávne!

Psychiatrička Mária Matisová tvrdí, že depresia určite nie je to isté ako zlá nálada. Depresia je slovo, ktoré sa používa vo veľmi nevhodnom kontexte, lebo každý máme raz za čas zlú náladu – zle sa vyspíme, nepodarí sa nám schôdzka a podobne.

„Depresia je závažná psychická porucha, kedy zlá, smutná a ťaživá nálada trvá dlhodobo, a človek sa z nej nevie dostať sám. Je tam kritérium, že človek je aspoň dva týždne bez prestávky v zlej nálade a nevie sa žiadnym spôsobom rozveseliť,“ ozrejmuje psychiatrička v podcaste Zdravá duša.

Môže mať úzkosť prejavy, ktoré sú fyzické?

Správne! Nesprávne!

Podľa slov klinického psychológa Tibora Hrozáňa je úzkosť emocionálny stav, ktorý nás o niečom informuje. Psychológ tvrdí, že úzkosť nás informuje o blízkosti nebezpečenstva alebo nepohody.

Odborník v podcaste Zdravá duša zaradil medzi najčastejšie fyzické prejavy úzkosti  problémy so spánkom, vysoký krvný tlak, priberanie alebo stratu hmotnosti, bolesti hlavy alebo žalúdočné problémy.

S akými duševnými ťažkosťami je spojený overthinking?

Overthinking
Správne! Nesprávne!

Overthinking predstavuje fenomén súčasnosti, ktorý je charakterizovaný prílišným premýšľaním nad problémami, analyzovaním, prehodnocovaním a vytváraním rôznych scenárov a koncov, ktoré s vysokou pravdepodobnosťou nikdy nenastanú.

Psychologička z instagramového profilu modernapsychologia MSc. Denisa Moravčík Debrecká uvádza, že overthinking dokáže človeka pripraviť o radosť zo života a byť spúšťačom úzkostným stavov.

„Overthinking je spojený s viacerými duševnými ochoreniami. Najčastejšie však s depresiou (z tráum minulosti) a úzkosťami (z obáv z minulosti),“uvádza psychologička v podcaste Zdravá duša.

Čo je spúšťačom psychosomatických ochorení?

Správne! Nesprávne!

Bolesť hlavy, kŕče v žalúdku či problém so zvládaním stresových situácií. Spúšťačom psychosomatických ochorení však nemusia byť len fyzické príznaky. Spôsobiť ich môžu aj negatívne emócie, ktoré dlhodobo v sebe potláčame a ignorujeme. Podľa slov odborníka z podcastu Zdravá duša je vtedy ideálne navštíviť odborníka, psychológa.

Medzi chronické psychosomatické ochorenia patria napríklad astma, reumatoidná artritída, atopický ekzém, alergie alebo Crohnova choroba. Postihnuté sú aj jednotlivé orgánové systémy (ochorenia srdca, tráviaceho traktu alebo psychosomatické sexuálne problémy).

Je pri migréne nutná aj terapia?

Migréna
Správne! Nesprávne!

Podľa slov neurologičky MUDr. Terézie Mackovej je bolesť hlavy jedným z najčastejších dôvodov návštevy lekára.

„Hoci neohrozuje život pacienta, vie byť často veľmi nepríjemná. Stáva sa, že ju nedokážeme zmierniť, a vtedy je potrebná akútna diagnostika a primeraná terapia,“ozrejmuje neurologička v podcaste Zdravé reči.

Terapia roky trvajúcej migrény trvá určitý čas, môže aj roky. V niektorých prípadoch však stačí aj zmena životného štýlu, špecifická liečba depresívnych stavov či psychoterapia alebo homeopatia.

Ako si udržiavať duševné zdravie?

Správne! Nesprávne!

V podcaste Zdravé reči, ktorý prináša poisťovňa Union, sa hovorí o tom, že až jednému z deviatich ľudí na Slovensku je diagnostikovaná duševná porucha. Mnohí Slováci však nevedia, ako má vyzerať optimálna zdravotná starostlivosť, ak ich trápia psychické problémy.

Podľa slov Andreja Vršanského z Ligy za duševné zdravie k psychickej pohode prispievajú zdravé stravovanie, cvičenie, dostatok spánku, koníčky, relax, meditácia či prechádzky v prírode.

KVÍZ: Aké sú prejavy vyhorenia a môže sa depresia prirovnať k zlej nálade? Otestuj sa v kvíze o psychickom zdraví

O svoje psychické zdravie sa skutočne zaujímaš. Vieš, ako si udržiavať psychickú pohodu aj aké sú prejavy vyhorenia. Ak sa však chceš o psychickom zdraví dozvedieť viac, zaujímavým odrazovým mostíkom sú podcasty Union zdravotnej poisťovne.

Ich podcasty Zdravá duša a Zdravé reči patria medzi najpočúvanejšie v kategórii zdravie a fitness na Slovensku a v celosvetovom rebríčku sú dokonca v prvej stovke.

„Snažíme sa neustále meniť životy Slovákov k lepšiemu a prevencia zdravia je pre nás na prvom mieste. Dôkazom toho, že sa nám to darí, je aj vernosť našich poslucháčov a tisícky vypočutí našich podcastov,“ hovorí hovorkyňa Kristína Baluchová z Union zdravotnej poisťovne.

Podcast Zdravá duša je zameraný najmä na duševnú kondíciu. V podcaste Zdravé reči sa naopak venujú témam fyzického zdravia, prevencie a zdravého životného štýlu.

O psychickom zdraví toho veľmi veľa nevieš. Mal by si si uvedomiť, že starostlivosť o duševné zdravie je rovnako dôležitá ako o to fyzické. Obe spolu silno súvisia. Na to, aby si viac vedel o tom, ako sa vyvarovať depresii, úzkosti či fenoménu známemu ako overthinking, ti odporúčame podcasty Union zdravotnej poisťovne.

Ich podcasty Zdravá duša a Zdravé reči patria medzi najpočúvanejšie v kategórii zdravie a fitness na Slovensku a v celosvetovom rebríčku je dokonca v prvej stovke.

„Snažíme sa neustále meniť životy Slovákov k lepšiemu a prevencia zdravia je pre nás na prvom mieste. Dôkazom toho, že sa nám to darí, je aj vernosť našich poslucháčov a tisícky vypočutí našich podcastov,“ hovorí hovorkyňa Kristína Baluchová z Union zdravotnej poisťovne.

Podcast Zdravá duša je zameraný najmä na duševnú kondíciu. V podcaste Zdravé reči sa naopak venujú témam fyzického zdravia, prevencie a zdravého životného štýlu.

Téma súčasnosti, minulosti aj budúcnosti

K najčastejším témam v oblasti psychického zdravia dnes patria depresia, úzkostné stavy (napríklad panická porucha a rôzne fóbie), nedostatok sebavedomia a sebaúcty, sebapoškodzovanie a poruchy stravovania.

Psychické zdravie si zaslúži rovnakú pozornosť ako to fyzické, navyše sú navzájom prepojené,“ uvádza hovorkyňa Kristína Baluchová z Union zdravotnej poisťovne.

Ako ďalej dodáva, „fyzické problémy môžu zhoršiť psychický stav a psychické problémy sa ľahko odzrkadlia aj na telesnom zdraví“.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Zaujímaš sa o svoje duševné zdravie?

Aj preto sa zdravotná poisťovňa Union rozhodla investovať čas a pozornosť práve do prevencie duševného zdravia, a to formou podcastov. „Tým sme prispeli k ochrane telesného zdravia a celkovej životnej pohody,“ dodáva hovorkyňa Kristína Baluchová z Union zdravotnej poisťovne.

Kedy je nutné vyhľadať pomoc?

V podcastoch zdravotnej poisťovne Union, týkajúcich sa depresie či úzkosti, odborníci hovoria aj to, že nie je jednoduché rozlíšiť, kedy je nevyhnutné obrátiť sa na odborníka. Najmä, ak je človek v depresívnom či v úzkostnom stave, pri ktorom stráca chuť čokoľvek riešiť.

Odborníci odporúčajú vyhľadať pomoc, ak človek:

  • nezvláda bežné úkony a úlohy,
  • stráca záujem o okolie,
  • nedokáže sa z ničoho tešiť,
  • vyhýba sa ostatným,
  • cíti neprekonateľný strach a obavy,
  • má záchvaty paniky (často spojené s telesnými prejavmi, ako búšenie srdca, ťažké dýchanie, potenie, strach, že zomierate),
  • má pocit, že život stratil zmysel,
  • prekonal traumu, cez ktorú sa nevie preniesť,
  • cíti sa zbytočný.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá