Otec národa dnes oslavuje jubileum. Mečiarovou pracovnou metódou bolo klamstvo

  • Dva roky bol evidovaný ako nepriateľská osoba štátu, no aj napriek tomu sa z neho stal predseda vlády
  • S érou mečiarizmu prišla na Slovensko aj divoká privatizácia a rozkvet mafie
  • Muž, ktorý stojí sa zavlečením syna vtedajšieho prezidenta, je považovaný za manipulátora, ktorý zničil Slovensko
Vladimír Mečiar s Claudiou Schiffer
TASR/Martin Baumann, Facebook/PLUS 7 DNÍ
  • Dva roky bol evidovaný ako nepriateľská osoba štátu, no aj napriek tomu sa z neho stal predseda vlády
  • S érou mečiarizmu prišla na Slovensko aj divoká privatizácia a rozkvet mafie
  • Muž, ktorý stojí sa zavlečením syna vtedajšieho prezidenta, je považovaný za manipulátora, ktorý zničil Slovensko

Niet Slováka, ktorý by nepoznal Vladimíra Mečiara. Mnohí ho však poznajú aj pod prezývkou Otec národa, no aj ako osobu, ktorá priviedla Slovensko do temného obdobia mečiarizmu.

Miláčik slovenských davov bol pravidelne označovaný za populistu, ktorý má sklony k autoritatívnemu správaniu. Je známe, že s jeho vládou sú spájané závažné kauzy a Mečiarove amnestie. Aká je však minulosť osoby, ktorú dnes mnohí označujú za kráľa manipulátorov?

Vylúčený zo strany

Rodák zo Zvolena má dnes okrúhlych 80 rokov, počas ktorých stihol toľko, čo sa podarí len máloktorému politikovi. Už po ukončení strednej školy sa zamestnal na pozícii referenta a neskôr tajomníka odboru Miestneho hospodárstva na Okresnom národnom výbore v Žiari nad Hronom.

Krátko na to sa stal členom KSČ a o pár rokov bol z neho predseda Okresného výboru Československého zväzu mládeže. Predsedom bol však len rok, keďže kládol odpor voči vpádu vojsk Varšavskej zmluvy. Neprišiel však len o pozíciu, ale aj o celé členstvo v strane. V roku 1970 bol vylúčený. 

zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Jeho kariéra pokračovala v Závodoch ťažkého strojárstva, kde pracoval ako tavič. Popri tom však študoval právo na univerzite v Bratislave. Zaujímavosťou je, že Štátna bezpečnosť založila pozorovací zväzok s jeho menom a približne dva roky bol evidovaný ako nepriateľská osoba. Po doštudovaní pracoval ako podnikový právnik v závode Skloobal v Nemšovej. Tu zotrval do roku 1989. 

Z neznámeho právnika minister vnútra a predseda vlády

12. decembra 1989 vznikla vláda národného porozumenia, za ktorou stoja členovia Verejnosti proti násiliu spolu s členmi KSS. Problém nastal, keď sa VPN nedokázala dohodnúť na tom, kto by sa mal stať novým ministrom vnútra. 

V roku 1990 bol spustený akýsi konkurz a o pár dní bolo meno nového ministra známe. V hre bolo aj meno Vladimíra Mečiara, ktorého odporučil sám Alexander Dubček.

Z úplne neznámeho právnika sa tak 11. januára 1990 stal minister vnútra a životného prostredia Slovenska. Mečiar v tom čase nebol kandidát VPN a ani nezávislý odborník. Podľa Jána Budaja bol politickým nominantom skupiny okolo Alexandra Dubčeka. 

zdroj: TASR/Martin Baumann

Netrvalo dlho a Mečiar si získal veľkú časť Slovenska. Pomohli mu časté verejné vystúpenia. Vďaka tomu sa z neho stal hlavný kandidát na predsedu vlády. Odporúčanie získal aj od tribúna revolúcie Milana Kňažka.

Predsedom vlády bol od 27. júna 1990. Už vtedy si uvedomoval svoju moc a len 4 mesiace po zvolení začal vyžadovať demisiu vtedajšieho ministra vnútra Antona Andráša.

Mečiar ho obviňoval zo spolupráce s KGB a vehementne tvrdil, že má materiály, ktoré to dokážu. Tie napokon nevytiahol, keďže Andráš z pozície odstúpil. 

Z funkcie predsedu vlády bol Mečiar odvolaný už v roku 1991, kedy sa dostal do veľkého konfliktu s VPN. Krátko predtým však vznikla strana Za demokratické Slovensko, do ktorej vstúpila väčšina členov VPN.

Odvolanie Mečiara nemôžeme považovať za niečo, čo mu v jeho kariére uškodilo, keďže jeho strana sa mohla tešiť z takmer 90-percentnej podpory. Zo strany Za demokratické Slovensko vzniklo HZDS, do ktorého vstúpili aj Michal Kováč, Milan Kňažko, Ivan Lexa a Rudolf Filkus.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Zakladateľ štátu alebo únosca?

Práve Vladimír Mečiar je považovaný za osobu, ktorá stojí za zrodom samostatnej Slovenskej republiky. Dokazuje to prieskum z roku 2007, ktorého sa zúčastnilo 1 200 respondentov. Takmer polovica z nich bola presvedčená o tom, že Mečiar je zakladateľom štátu. 

Vo voľbách v roku 1992 získalo HZDS až 37,26 % hlasov a z Mečiara sa tak stal opäť predseda vlády. Problém nastal, keď sa stal Michal Kováč prezidentom, pretože vláda Vladimíra Mečiara stratila väčšinovú parlamentnú podporu. Nový prezident otvorene kritizoval jeho vládu a to vyvrcholilo predčasnými voľbami.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Na čelo parlamentu sa dostal Jozef Moravčík, no z tejto pozície sa dlho netešil. Voľby koncom roka 1994 ukázali, že Mečiar je stále miláčikom Slovákov. Od 13. decembra 1994 bol opäť predsedom vlády. Tentokrát zotrval celé volebné obdobie.

Práve toto volebné obdobie sa označuje za najviac kontroverzné, pretože Vladimír Mečiar ukázal svoju skutočnú tvár. Necelý rok po opätovnom zvolení Slovenskom otriasla správa, že syn prezidenta Michala Kováča bol unesený.

Medzi hlavných podozrivých sa dostala slovenská tajná služba SIS. Údajnou spojkou bol bývalý policajt a podnikateľ Róbert Remiáš, ktorý ani nie rok po únose zhorel pri výbuchu svojho auta. 

Dva roky po tejto brutálnej vražde sa Vladimír Mečiar rozhodol amnestovať osoby, ktoré údajne stáli nie len za vraždou, ale aj za únosom Michala Kováča mladšieho. Smutné je, že tieto amnestie sa podarilo zrušiť až v roku 2017.

S Pánom Bohom, idem od vás

Tesný výsledok vo voľbách v roku 1998 je skvelým dôkazom toho, že mnoho Slovákov si uvedomilo, čo je Mečiar zač. Aj napriek tomu, že voľby sa mu vyhrať podarilo, jeho strana nedokázala vytvoriť koalíciu.

Predsedom vlády sa tak stal Mikuláš Dzurinda a Mečiar ani nezasadol do poslaneckej lavice. Svojho poslaneckého mandátu sa totiž vzdal a na jeho teplé miesto sa dostal Ivan Lexa. 

Vladimír Mečiar stále tvrdil, že počas svojich predošlých vlád sa nijak finančne nenabalil a vlastní len 3-izbový byt a staré auto. So známou stavbou s názvom Vila Elektra vtedy ešte asi nerátal.

Kontroverzná stavba sa nachádza v Trenčianskych Tepliciach a Mečiar sa stal jej majiteľom v roku 1999. Vila bola dôvodom napadnutia novinára TV JOJ, ktorý sa Mečiara pýtal na jej zdroj financovania. 

30. septembra 1998 mal Mečiar poslednú možnosť prihovoriť sa slovenskému ľudu. Svoj odchod z vlády označil ako koniec slovenskej cesty, ktorá skončila práve poslednými voľbami. 

S Pánom Bohom, idem od vás, neublížil som, neublížil som, žiadnemu z vás,zaspieval Slovákom na rozlúčku.

Temné obdobie Slovenska

Od roku 1992 na Slovensku fungoval režim známy ako mečiarizmus. Toto obdobie môžeme opísať ako obdobie, počas ktorého vládla väčšina a práva opozície a menšín boli spochybňované. Vrcholom mečiarizmu sú roky 1994 – 1998 a hlavnou charakteristickou črtou tohto režimu je inklinácia k autoritarizmu. Ide o neliberálnu demokraciu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: vlada.gov.sk, ceskapozice.lidovky.cz, SME, Denník N, Denník N, SME, SME, SME, hnonline.sk, SME, SME, upjs, Euba, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá