Otestuj, či sa môžeš považovať za geografického guru so 100 % znalosťami. Dokáž, že prekonáš priemernú väčšinu

  • Prever svoje geografické vedomosti
  • Si lepší ako väčšina?
Na snímke je rieka a lúka, geografia
Ilustračný obrázok, Archív Canva/Tom Fisk
  • Prever svoje geografické vedomosti
  • Si lepší ako väčšina?

Geografia, často označovaná ako „matka všetkých vied“, je oveľa viac než len štúdium máp a názvov miest. 

Rozsiahle vedomosti v oblasti geografie majú pre človeka mnoho výhod, ktoré sa týkajú nielen osobného, ale aj profesionálneho rozvoja jednotlivca.

V dnešnej rýchlo sa meniacej a vzájomne prepojenej svetovej scéne je geografická gramotnosť nielen užitočná, ale nevyhnutná. Geografická gramotnosť podporuje kritické myslenie, poskytuje kľúčové nástroje potrebné na navigáciu v komplexnom a dynamickom svete a umožňuje nám stať sa informovanými, zodpovednými a zapojenými globálnymi občanmi.

Otestuj sa, aký je tvoj všeobecný rozhľad v rámci znalostí z geografie, a pochváľ sa s tvojím výsledkom:

Ktorý africký štát má najväčšiu plochu po rozdelení Sudánu na dva štáty v roku 2011?

Afrika Ilustračná foto. Unsplash/ Victor Nnakwe
Správne! Nesprávne!

Najväčšou africkou krajinou podľa rozlohy po rozdelení Sudánu na dva štáty v roku 2011 sa stalo Alžírsko. Predtým bol Sudán najväčším africkým štátom, ale po oddelení Južného Sudánu sa Alžírsko stalo najväčším štátom v Afrike z hľadiska plochy.

Ktorá rieka je najdlhšia na svete?

zem Unsplash/NASA
Správne! Nesprávne!

Najdlhšia rieka na svete je rieka Níl, ktorá tečie cez severovýchodnú Afriku. Dĺžka Nílu je približne 6 650 kilometrov a tečie cez krajiny ako Uganda, Sudán, Južný Sudán, Etiópia a Egypt, pričom ústi do Stredozemného mora. Už tisíce rokov predstavuje Níl životne dôležitý zdroj vody pre civilizácie, ktoré sa rozvinuli pozdĺž jeho brehov. Staroveký Egypt bol významne závislý od záplav Nílu pre svoje poľnohospodárstvo.

Ku ktorým ostrovom je najbližšie najhlbšia oceánska priekopa na svete, Mariánska priekopa?

more oceán vlna cunami Pixabay/Kanenori
Správne! Nesprávne!

Mariánska priekopa, najhlbšia oceánska priekopa na svete, sa nachádza v západnej časti Tichého oceánu, neďaleko Mariánskych ostrovov, ktoré sú teritóriom Spojených štátov amerických. Mariánska priekopa dosahuje maximálnu hĺbku približne 11 034 metrov pod hladinou mora, čo ju robí najhlbším známym bodom na Zemi. Najhlbším bodom priekopy je tzv. Challenger Deep. Je pomenovaný podľa britskej výskumnej lode HMS Challenger, ktorá v rokoch 1872 až 1876 uskutočnila prieskumy vrátane hĺbkových meraní.

Ktoré mesto je známe ako „mesto siedmich pahorkov“?

mapa Európy Unsplash/@drice22
Správne! Nesprávne!

Mesto známe ako „mesto siedmich pahorkov“ je Rím. Tento prívlastok je odvodený od siedmich pahorkov, na ktorých bol Rím historicky postavený. Tieto pahorky sú Aventín, Caelius, Kapitol, Esquilín, Palatín, Quirinal a Viminal.

Ktorý štát má najväčší počet susedných krajín?

lietadlo Unsplash/Simon Maage
Správne! Nesprávne!

Štát s najväčším počtom susedných krajín je Rusko. Má hranice so 14 krajinami: Nórsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko (cez Kaliningradskú oblasť), Bielorusko, Ukrajina, Gruzínsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Čína, Mongolsko a Severná Kórea. Rusko je najväčšou krajinou na svete s obrovskou rozlohou, ktorá pokrýva viac ako 17 miliónov štvorcových kilometrov. Jeho geografická rozmanitosť zahŕňa všetko, od zamrznutých tundier v Sibíri po subtropické pláže na pobreží Čierneho mora.

Ktoré dva z uvedených štátov majú hranicu s morom?

More Unsplash/Jeremy Bishop
Správne! Nesprávne!

Čierna Hora a Albánsko majú prístup k moru. Čierna Hora leží na juhovýchodnom pobreží Jadranského mora, zatiaľ čo Albánsko má pobrežie na západnej strane, tiež na Jadranskom mori a v južnej časti na Iónskom mori. Tento prístup k moru má významný vplyv na ich ekonomiku, kultúru a turizmus.

Ktoré mesto je hlavným mestom Austrálie?

Austrália Unsplash/Dan Freeman
Správne! Nesprávne!

Canberra bola špeciálne navrhnutá ako hlavné mesto Austrálie. Výber tohto mesta bol kompromisom medzi dvoma najväčšími mestami, Sydney a Melbourne, ktoré si nárokovali postavenie hlavného mesta. Mesto bolo navrhnuté americkými architektmi Walterom Burley Griffinom a jeho manželkou Marion Mahony Griffinovou, ktorí vyhrali medzinárodnú súťaž o návrh mesta v roku 1912. Canberra je známa pre svoje jedinečné plánovanie a architektúru, ktorá zahŕňa široké bulváre, veľké zelene a dôležité inštitúcie Austrálie, ako je parlament, Najvyšší súd a sídlo austrálskeho guvernéra.

Ktorý ostrov je najväčší na svete?

gronskoladprez Pixnio
Správne! Nesprávne!

Najväčším ostrovom na svete je Grónsko. Tento masívny ostrov má plochu približne 2 166 086 štvorcových kilometrov, čím výrazne prekonáva veľkosť druhého najväčšieho ostrova, Novú Guineu. Grónsko je geograficky súčasťou Severnej Ameriky, ale politicky a historicky je spojené s Európou, konkrétne s Dánskom. Väčšina jeho rozlohy je pokrytá ľadovcami – Grónsky ľadový príkrov je druhý najväčší na svete po Antarktickom ľadovom príkrove. Tento ľadový príkrov je významný pre vedecký výskum, pretože poskytuje dôležité informácie o klíme a globálnom otepľovaní. Grónsko je tiež domovom jednej z najmenších populácií na takej veľkej ploche, s počtom obyvateľov približne okolo 56 000, väčšina z nich sú Inuiti, ktorí majú dlhú a bohatú históriu a kultúru spojenú s ostrovom.

Ktoré jazero je najhlbšie na svete?

voda Unsplash/Jong Marshes
Správne! Nesprávne!

Najhlbším jazerom na svete je Bajkalské jazero, nachádzajúce sa v južnej Sibíri v Rusku. Má maximálnu hĺbku okolo 1 642 metrov, čo ho robí nielen najhlbším, ale tiež jedným z najväčších jazier podľa objemu vody. Bajkalské jazero je tiež známe ako „Perla Sibíru“ a je považované za jedno z najstarších jazier na svete s odhadovaným vekom 25 až 30 miliónov rokov. Toto jazero je domovom bohatého a jedinečného ekosystému vrátane mnohých druhov, ktoré sa vyskytujú iba tu. Napríklad, jazero je domovom bajkalského tuleňa, jediného sladkovodného tuleňa na svete. Jazero Bajkal je tiež známe svojou mimoriadnou čistotou a priehľadnosťou vody. V roku 1996 bolo Bajkalské jazero zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoju výnimočnú prírodnú hodnotu.

Dokáž, že prekonáš priemernú väčšinu. Otestuj, či sa môžeš považovať za geografického guru so 100 % znalosťami
Mohlo by to byť aj lepšie.

Na snímke je planéta Zem na čiernom pozadí

Tvoje výsledky z testu nie sú práve excelentné. Skús si spraviť aj iné kvízy na našom webe a možno dosiahneš lepšie skóre.
Nie je to katastrofa.

Na snímke je planéta Zem na čiernom pozadí

Aj keď si nedosiahol 100 %, tvoje znalosti sú pomerne obstojné. Skús si spraviť aj iné kvízy na našom webe a možno dosiahneš lepšie skóre.
Výborne!

Na snímke je planéta Zem na čiernom pozadí

Gratulujeme, tvoje výsledky sú excelentné! Skús si spraviť aj iné kvízy na našom webe a možno dosiahneš podobné skóre.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá