Otroctvo v 21. storočí prekvitá. Pandémia, vojna a klimatická zmena to ešte zhoršujú

  • Vojna na Ukrajine, koronavírus a klimatická zmena škodia najchudobnejším na svete
  • Uvádza to Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD)
Bezdomovci s igelitovými taškami
Ilustračný obrázok, TASR/Pavel Neubauer
  • Vojna na Ukrajine, koronavírus a klimatická zmena škodia najchudobnejším na svete
  • Uvádza to Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD)

Ruská vojna na Ukrajine, pandémia koronavírusu a klimatická zmena vytvárajú intenzívny tlak na najchudobnejších ľudí na svete. Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) to uvádza vo svojej novej správe, podľa ktorej 60 štátov, teritórií a lokalít vlani spadalo do kategórie „nestabilných kontextov“.

To znamená, že boli vystavené ekonomickým, environmentálnym, sociálnym a politickým rizikám, ktoré neboli schopné absorbovať. A to bolo predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu, čo zintenzívnilo ich bremená.

Ohniská hladu

Na týchto 60 území pripadá 24 % svetovej populácie, 73 % ľudí žijúcich v extrémnej chudobe, 80 % tých, ktorí zomreli v konfliktoch, a veľká väčšina „ohnísk hladu“ na svete. Tiež sú domovom 95 % z 274 miliónov ľudí, ktorí podľa Organizácie Spojených národov potrebujú humanitárnu pomoc.

Len každý tretí človek na týchto nestabilných miestach dostal vakcínu proti COVID-19, pričom pre porovnanie v 38 relatívne bohatých krajinách OECD ju dostali traja zo štyroch.

OECD uviedla, že piatimi najnestabilnejšími krajinami boli vlani Somálsko, Južný Sudán, Afganistan, Jemen a Stredoafrická republika. Tri krajiny, konkrétne Benin, Východný Timor a Turkménsko, do zoznamu nestabilných štátov pribudli. Naopak žiadny štát odtiaľ nevyradili.

Novodobé otroctvo

V dôsledku ozbrojených konfliktov, klimatickej zmeny a pandémie sa stáva čoraz väčším problémom aj novodobé otroctvo. Medzinárodná organizácia práce (ILO) vo svojej novej správe odhaduje, že v nútených prácach a manželstvách uviazlo 50 miliónov ľudí. To je o takmer 10 miliónov viac ako pred piatimi rokmi. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Zhoršovanie situácie je podľa ILO šokujúce. „Nič nemôže ospravedlniť pretrvávanie tohto základného porušovania ľudských práv,“ vyjadril sa generálny riaditeľ organizácie Guy Rider.

„Vieme, čo je potrebné urobiť… je potrebný komplexný prístup. Odborové zväzy, zamestnávateľské organizácie, občianska spoločnosť a obyčajní ľudia musia zohrať rozhodujúcu úlohu,“ dodal.

Novodobé otroctvo sa neviaže len na chudobné krajiny, viac ako polovica všetkej nútenej práce sa podľa ILO uskutočňuje v bohatších krajinách s vyšším stredným alebo vysokým príjmom.

Obeťami nútenej práce je zhruba 27,6 milióna ľudí, z toho 3,3 milióna detí, z ktorých viac ako polovicu sexuálne vykorisťujú na komerčné účely.

V nútených manželstvách je približne 22 miliónov ľudí, z ktorých väčšina mala v čase uzavretia zväzku menej ako 15 rokov. Dve tretiny osôb v nútených manželstvách sú ženy.

Správa vyzýva na medzinárodné úsilie na zhromaždenie zdrojov aj rýdzi úmysel na vyriešenie problému.

Demonštrácia proti chudobe

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR organizuje na sobotu 8. októbra tohto roka v Bratislave na Námestí SNP demonštráciu proti chudobe.

Ako uviedla v tlačovej správe prezidentka KOZ Monika Uhlerová, odborári chcú dať týmto protestom vláde a parlamentu najavo, že je najvyšší čas prijať kroky a opatrenia, ktorými sa zastaví pokles životnej úrovne obyvateľov.

Pokiaľ vláda neprijme konkrétne protiinflačné opatrenia, bude sociálny zmier na Slovensku podľa KOZ iba obyčajnou ilúziou.

Demonštrácia sa bude konať v rovnakom termíne a čase ako rovnaká akcia Českomoravskej konfederácie odborových zväzov na pražskom Václavskom námestí.

Spoločne takto obe odborové centrály vyzývajú vlády Slovenskej a Českej republiky, aby sa začali zaoberať sociálnou situáciou obyvateľov oboch krajín a nedopustili prepadanie občanov do chudoby.

„Raketový nárast cien energií sa premieta do cien všetkých výrobkov, potravín a služieb, a taktiež aj do obáv ľudí z budúceho vývoja. Chudoba obyvateľov Slovenska, do ktorej sa vplyvom inflácie a rastúcimi cenami všetkých komodít dostávajú, je hrozivá a neprijateľná,“ tvrdí KOZ.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá