Ozónové čistenie vozidiel aj dezinfekcia rušňov. ZSSK bojujú proti koronavírusu všetkými prostriedkami

  • ZSSK sa proti rýchlo sa šíriacemu vírusu COVID-19 vyzbrojili dezinfekciou
  • Vlaky prejdú ozónovým čistením, tie medzinárodné aj niekoľkokrát denne
zssk
ZSSK
  • ZSSK sa proti rýchlo sa šíriacemu vírusu COVID-19 vyzbrojili dezinfekciou
  • Vlaky prejdú ozónovým čistením, tie medzinárodné aj niekoľkokrát denne

Vo štvrtok 5. marca zasadol krízový štáb ZSSK, ktorého cieľom je zabezpečiť opatrenia na ochranu proti nákaze. Štáb neustále monitoruje situáciu a pripravuje možné riešenia.

Čo všetko sa dezinfikuje?

Zvýšenú frekvenciu dezinfekcie všetkých železničných vozidiel nad rámec bežného čistenia aplikujú slovenské železnice okrem toaliet aj na madlá, tlačidlá, kľučky či odpadkové koše.

Dezinfikujú sa rušne, prebieha úplná dezinfekciu interiéru vozidiel ozónom, vozidlá sa dezinfikujú chlórom, vo zvýšenej frekvencii sa dezinfikujú diaľkové vozne čo znamená jeden- až trikrát za 24 hodín. Objednali taktiež dezinfekčné prostriedky, ochranné rúška a respirátory, ktoré budú v prípade potreby k dispozícii. ZSSK informovali o všetkých zdravotných preventívnych opatreniach verejnosť a to prostredníctvom informačných plagátov na staniciach a vo vlakoch.

zdroj: ZSSK

V rámci interných opatrení národný dopravca pripravuje nasledovné riešenia:

  • možnosť pracovať z domu (tzv. home office) pre tých zamestnancov, ktorým to povaha práce umožňuje,
  • monitoring „péeniek“ a návštev lekárov zamestnancami,
  • zrušenie všetkých zahraničných ciest a obmedzenie tuzemských ciest,
  • zrušenie všetkých školení okrem tých, ktoré sa týkajú bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) a osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP).

Zamestnancom prvého kontaktu, t. j. vlakovému personálu a zamestnancom osobných pokladníc, bude vydaný komplexný balíček s ochrannými pomôckami, ktorý bude obsahovať antibakteriálny gél, ochranné rúško a jednorazové rukavice. Vlakvedúci navyše dostanú aj pokyny, ako sa správať vo vlaku v prípade, že sa v ňom zdržiava osoba s podozrením na koronavírus.

zdroj: ZSSK

Prísna prevencia

ZSSK taktiež zavádza opatrenia na zvýšenú mieru dezinfekcie svojich pracovísk. Národný dopravca zároveň bojuje s nedostatkom potrebných ochranných prostriedkov a s ich neúmerne rastúcou cenou, preto vyzval na úzku spoluprácu Ministerstvo dopravy a výstavby SR a externých dodávateľov.

Vzhľadom na aktuálne rušenie rôznych kultúrnych a športových podujatí a prerušenie vyučovania na školách sa predpokladá, že dôjde k zníženiu počtu cestujúcich vo vlakoch ZSSK.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech