P. Pellegrini: V. Remišová ohrozila akciou v NASES bezpečnosť štátu

  • V. Remišová ohrozila akciou v NASES bezpečnosť štátu
  • Kauzu údajného odpočúvania vládnej siete Govnet považuje Pellegrini za falošnú a nepravdivú
raši pellegrini
TASR/Ján Krošlák,TASR - Martin Baumann
  • V. Remišová ohrozila akciou v NASES bezpečnosť štátu
  • Kauzu údajného odpočúvania vládnej siete Govnet považuje Pellegrini za falošnú a nepravdivú

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu SR Veronika Remišová (Za ľudí) ohrozila raziou v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) bezpečnosť štátu a asistoval jej pritom samotný premiér Igor Matovič (OĽaNO). Na tlačovej konferencii to uviedli v utorok podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini a poslanec NR SR Richard Raši (obaja Smer-SD), ktorí podľa vlastných slov určite podajú trestné oznámenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Vymyslená kauza?

Kauzu údajného odpočúvania vládnej siete Govnet považuje Pellegrini za falošnú a nepravdivú. „Napísala a realizovala ho v priamom prenose vládna koalícia, predovšetkým vicepremiérka Veronika Remišová a asistoval jej pritom aj sám premiér,“ myslí si Pellegrini. Expremiér nepotvrdil, či boli zariadenia, ktoré zhabala Národná kriminálna agentúra, zariadeniami niektorej z domácich spravodajských služieb, aby neprezradil utajovanú skutočnosť.

Zároveň však počas tlačovej konferencie uviedol, že v roku 2019 sa odohral hekerský útok na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorý konzultoval aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Ten mu mal vtedy prisľúbiť súčinnosť francúzskych spravodajských služieb a zároveň Pellegrini zaviazal bezpečnostné zložky vrátane Vojenského spravodajstva, aby urobili všetko potrebné na zabezpečenie bezpečnosti Govnetu. Podobný postup potvrdil aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý hovoril tiež o podobnej operácii Vojenského spravodajstva, taktiež bez toho, aby potvrdil, či išlo o tie isté zariadenia.

R. Raši obhajuje legálnosť zariadení

Poslanec Richard Raši zase na tlačovke uviedol, že zariadenia boli legálne, bez toho, aby to ďalej špecifikoval. Zároveň dodal, že predtým, ako Remišová podala trestné oznámenie, ktoré viedlo k razii a následnému prepusteniu zadržaných, si mohla overiť informácie z niekoľkých zdrojov. To podľa Rašiho neurobila. Vzhľadom na to poslanci podajú trestné oznámenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa aj preto, že ak boli tieto zariadenia legálne, tak mohla vicepremiérka demaskovať operáciu tajnej služby.

 

Reakcia Veroniky Remišovej na seba nenechala dlho čakať

Zdá sa, že podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) si pletie úlohy a právomoci orgánov činných v trestnom konaní. Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) tak reagovala na obvinenie Pellegriniho a poslanca Národnej rady SR Richarda Rašiho (Smer-SD), že raziou v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) ohrozila bezpečnosť štátu.

Dodala, že žiadny minister nemôže polícii nariadiť ani zakázať operáciu na nejakom úrade. „Polícia koná na základe vyšetrovania a pod dohľadom prokuratúry. Obe inštitúcie vedú nominanti strany Smer,“ napísala Remišová na sociálnej sieti.

Pellegrini a Raši podľa vicepremiérky cítia, že im tečie do topánok. „Na úrade podpredsedu vlády, ktorý obaja riadili, vo vládnej sieti Govnet zostali po bývalej vláde nainštalované zariadenia, ktoré dnes skúma polícia a zisťuje, komu patria a čo tieto zariadenia robili,“ tvrdí. Podľa svojich slov rovnako ako celá verejnosť čaká na výsledky skúmania zariadení. Pýta sa, čie záujmy poslanci kryjú.

 Remišová podľa Pellegriniho a Rašiho ohrozila raziou v NASES bezpečnosť štátu, pričom jej asistoval premiér Igor Matovič (OĽaNO). Plánujú podať trestné oznámenie za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Dôvodom má byť aj to, že ak boli tieto zariadenia legálne, tak mohla vicepremiérka demaskovať operáciu tajnej služby.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech