PACE: V Londýne je množstvo miest, kde sa človek môže človek len tak rozložiť a začať sa realizovať. Aj u nás by ich malo byť viac

  • Koľko poznáš ľudí, ktorí sa celým svojím bytím ponorili do hudby? Tu sú hneď dvaja chalani, Adam a Adrián, ktorí a rozhodli nasledovať svoje srdce. Stavili všetko - čas, peniaze, snahu, proste všetko. Odišli sa vzdelávať do zahraničia a snažia sa vydaj svoje prvé EP prostredníctvom crowdfundingovej kampani na Kickstarteri.
PACE upr
archív PACE
  • Koľko poznáš ľudí, ktorí sa celým svojím bytím ponorili do hudby? Tu sú hneď dvaja chalani, Adam a Adrián, ktorí a rozhodli nasledovať svoje srdce. Stavili všetko - čas, peniaze, snahu, proste všetko. Odišli sa vzdelávať do zahraničia a snažia sa vydaj svoje prvé EP prostredníctvom crowdfundingovej kampani na Kickstarteri.

Ahojte, viem, že máte momentálne rozbehnutý zaujímavý projekt, ale poďme od začiatku. Odkiaľ sa poznáte?

Adrián: Stretli sme sa v Bratislave na gymnáziu ako spolužiaci, kde sme sa veľmi neregistrovali, až pokým sa Adam neobjavil v speváckej show “Hlas Česko-Slovenska”. Vtedy som sa ho rozhodol hneď kontaktovať a takto začala naša spolupráca.

Adam: Pamätám si, ako mi Adrián napísal na wall na facebooku a zastavil ma na chodbe v škole. Potom sme si jedného dňa sadli, on začal hrať na klavíri, ja spievať a tak to nejako začalo.

Bola hudba vaším snom odmalička?

Adam: Odmalička som tancoval a spieval, takže hudba bola mojou denno-dennou súčasťou. Nikdy som však nerozmýšľal, že by som sa hudbou živil aj v budúcnosti, teda až pokým neprišlo rozhodnutie presťahovať sa do Londýna a študovať spev.

Adrián: Určite nie. Pochádzam z muzikantskej rodiny a vždy som si hovoril, že zo mňa muzikant nikdy nebude. Videl som, aké ťažké je presadiť sa, uspieť a zaplatiť účty z muzikantského platu. Neznášal som cvičiť na klavíri, ale vždy som rád hral a vymýšľal vlastné melódie.

archív PACEZobraziť celú galériu (3)
zdroj: archív PACE

Čo bol ten hybný moment, ktorý rozhodol o tom, že sa chcete naplno venovať hudbe?

Adrián: Pre mňa to bolo vtedy, keď som začal rozmýšľať o vysokej škole. Mám v živote obdobia, kedy sa chvíľkovo pre niečo nadchnem, a preto som vedel, že študovať musím čosi, čo ma baviť neprestane. A nadšenie z hudby ma neopúšťa, naopak sa stupňuje.

Adam: Zaľúbil som sa ako do myšlienky, že hudba bude mojou súčasťou navždy, tak aj do reálnej osoby, kvôli ktorej som chcel dať zo seba to najlepšie.

Prečo ste sa rozhodli ísť študovať do zahraničia? Aké sú tam rozdiely v školstve, mentalite či v bežnom živote?

Adam: Našu tvorbu sme chceli smerovať na svetový trh, preto bola aj vždy v angličtine. Keď rozmýšľate, kam za hudbou, Londýn je z každej strany označovaný za mekku hudobníkov a hudobného priemyslu, tak som sa o tom rozhodol presvedčiť na vlastné uši. Prijali ma na British&Irish Modern Music Institute, čo mi dodalo veľkú odvahu a rozhodol som sa presťahovať do Londýna. Najväčšie rozdiely vidím v možnostiach. Napríklad už len samotný predmet, ktorý študujem, by som doma na Slovensku alebo v Česku nenašiel. Londýn je skvelé miesto pre networking, nikdy neviete, na ktorom gigu, showcase alebo masterclass sa na vás díva skaut z hudobnej redakcie.

Adrián: V prvom rade je to o postoji k umeniu ako takom. Na Slovensku sa stretávam s takým prístupom, že ľudia vnímajú hudbu skôr ako hobby. V Londýne je to rešpektovaná profesia, na ktorú ľudia pozerajú s obdivom a úctou.

Poďme k projektu. :) Odkiaľ ste vzali odvahu, keďže veľa ľudí sa bojí do niečoho vôbec pustiť a vy ste sa rozhodli investovať svoju snahu, čas, peniaze, proste všetko do hudby a umenia?

Adrián: Pre mňa sa hudba stala prácou a keďže som sám sebe šéfom, musím si aj sám zadávať projekty. Verím, že všetky investície (času, financií, energie atď.) mi jedného dňa prinesú ovocie. Verím tomu, že čo dáš, to sa ti vráti.

Adam: Po skončení strednej školy v Bratislave som sa presťahoval na rok do Prahy. Tu som  sa väčšinu času venoval tancu a spev išiel po pravde trošku do úzadia. To ma hnevalo a vedel som, že sa musím rozhodnúť, čomu sa chcem naozaj venovať na sto percent. Vtedy prišla myšlienka zažiť Londýn, no a tak sa aj stalo. Niekde vo vnútri bola moja túžba spievať asi vždy väčšia. Aj napriek tomu na tanec nikdy nezanevriem a budem sa ho čo najviac snažiť prepojiť v budúcnosti s tým, čo robím. Najťažšie pre mňa asi bolo odísť od rodiny a všetkých úžasných ľudí, s ktorými som pracoval a ktorých som spoznal v Prahe. Odísť a nechať všetko, čo ste si za ten rok budovali len tak. Som však vďačný za všetky príležitosti, ktoré mi toto rozhodnutie dalo. PACE a naša tvorba sa naozaj stala mojím životom.

archív PACEZobraziť celú galériu (3)
zdroj: archív PACE

Ako to prebieha? S akými prekážkami ste sa stretli a ako ste s nimi bojovali?

Adrián: Znie to ako klišé, no najväčšou prekážkou je čas. Londýn je extrémne drahé mesto na život a keďže ma hudba úplne ešte uživiť nedokáže, musím mať popri práci ako skladateľ a popri štúdiu kompozície na univerzite ešte aj iný, stály príjem. Keď skončím v jednej škole ako študent, začnem v ďalšej škole ako učiteľ klavíra a keď prídem domov, zapnem počítač a pracujem v nahrávacom štúdiu na našich pesničkách, ale aj filmových soundtrackoch. Takže by som si prial, aby som nemusel rozdeľovať čas na veci, ktoré ma zdržujú v rozvoji.

Adam: Londýn je skvelé mesto plné inšpirácií, ale má aj svoju cenu. Našťastie tu ako študent máte viacero výhod, takže sa to dá nejako polepiť. Ako spomína Adrián, rozvrhnutie času je tiež oriešok. Preto keď práve nemusím ani ja ani on byť v práci, ktorá platí nájom, snažíme sa zladiť a tvoriť. Našťastie bývame v jednom dome, kde sme si zriadili malé pracovné štúdio, takže je to obrovské plus.

Prečo ste sa rozhodli ísť na crowfundingovú platformu Kicktarter?

Adrián a Adam: Najskôr sme si spravili research o všetkých crowdfundingových serveroch a Kickstarter z toho vyšiel ako víťaz. Mesačne sa tu podporí najväčšie množstvo projektov a aj napriek tomu, že kampane narozdiel od iných platforiem fungujú systémom všetko alebo nič, rozhodli sme sa to risknúť. Náš ciel je £4000, čo sa niekomu môže na vydanie EP zdať ako horibilná suma, no pri podrobnom rozdelení financií je to naozaj minimum potrebné na postprodukciu, kvalitný zvuk, finálne fyzické kópie a celkovú distribúciu.

Ako vás môžu ľudia podporiť? A dokedy trvá kampaň? 

Adrián a Adam: V linku na našu kickstarterovú kampaň si ľudia môžu prečítať a dozvedieť sa viac o tom, čo vlastne robíme a tvoríme. Taktiež si môžu vybrať jednu z odmien, ako zakúpiť si singel, celý album, súkromný koncert naživo, či na Skype, alebo doživotný prístup na naše koncerty a do zákulisia. Kampaň je práve teraz v polovici a zostáva ešte 11 dní.

Kedy plánujete vydať svoje EP? Kde si ho budú môcť ľudia zaobstarať?

Adrián a Adam: Ak dosiahneme cieľ, EP vydáme najneskôr na konci novembra. Album si ľudia môžu zakúpiť práve cez spomínaný Kickstarter, ale určite sa dostane aj na iTunes, Spotify a všetky ostatné hudobné portály.

 

Ako si predstavujete svoje ďalšie kroky?

Adrián a Adam: Po vydaní albumu určite plánujeme koncerty v Londýne a nevynecháme ani Bratislavu a Prahu. Potom späť do tvoriaceho procesu a skúšať šťastie s prestížnymi nahrávacími spoločnosťami.

V čom by sa podľa vás mala zlepšiť slovenská umelecká scéna?

Adrian a Adam: Na Slovensku je množstvo kvalitných umelcov, ktorým nie je vždy naplno umožnené prezentovať svoju tvorbu a zaslúžili by si určite oveľa viac priestoru. Veríme, že je to na dobrej ceste a stále viac talentovaných ľudí sa dostáva do povedomia, aj keď s Londýnom sa Bratislava ešte stále nemôže porovnávať. V každom druhom pube je tu po večeroch živá hudba, open mics, na uliciach vystupujú rôzni umelci, je tu veľa galérií, miest, kde sa človek len tak rozloží a začne hrať, maľovať, tancovať, spievať, skrátka čokoľvek a toho by u nás mohlo byť rozhodne viac. A preto sme veľmi vďační za stránky ako je Startitup, ktoré podporujú kreativitu na Slovensku.

Chcete zostať v zahraničí alebo by ste sa niekedy radi vrátili späť?

Adam: Dal som si taký deadline, že uvidím, čo mi táto skúsenosť prinesie za tri roky a podľa toho sa rozhodnem. Určite neviem odpovedať hneď teraz. Veľmi mi chýbajú ľudia, ktorými som sa obklopoval v minulosti, no ešte som tu ani zďaleka neskončil s tým, pre čo som sem prišiel.

Adrián: Vrátil by som sa rád, no s profesiou, ktorú som si zvolil to bude na Slovensku o čosi ťažšie ako inde vo svete. Zatiaľ ma tu čaká ešte zopár rokov a potom uvidím, čo život prinesie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech