Pád rakety na poľské územie má dohru. Nemecko podáva našim susedom pomocnú ruku

  • Nemecká vláda ponúkla Varšave na zabezpečenie vzdušného priestoru systém protiraketovej obrany
  • Slovensko už Patriot chráni dlhšie
Protivzdušný systém
Ilustračné foto: TASR/Ján Krošlák
  • Nemecká vláda ponúkla Varšave na zabezpečenie vzdušného priestoru systém protiraketovej obrany
  • Slovensko už Patriot chráni dlhšie

Nedávny dopad rakety na územie Poľska neďaleko hraníc s Ukrajinou, ktorá čelí agresii Ruska, dal do pozoru celý svet. Nemecká vláda v reakcii na to ponúkla Varšave na zabezpečenie vzdušného priestoru systém protiraketovej obrany Patriot.

Ponúkli aj stíhačky

„Ponúkli sme Poľsku podporu pri zabezpečení jeho vzdušného priestoru – našimi stíhačkami Eurofighter a systémami protivzdušnej obrany Patriot,“ povedala ministerka obrany Christine Lambrechtová pre pondelňajšie vydania denníkov Rheinische Post a General-Anzeiger, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Ministerka pripomenula, že Nemecko už systém Patriot rozmiestnilo na Slovensku. „Našu prítomnosť (na Slovensku) chceme predĺžiť do konca roka 2023, eventuálne aj za tento horizont,“ povedala.

„Je našou prvoradou zodpovednosťou, aby sa NATO nestalo účastníkom vojny (na Ukrajine). Stále si musíme zachovať chladnú hlavu,“ zdôraznila Lambrechtová.

Po minulotýždňovom incidente v Poľsku, keď šesť kilometrov od hraníc dopadla zrejme raketa vypálená ukrajinskou protivzdušnou obranou, sa podľa Lambrechtovej musí zlepšiť protivzdušná obrana aliancie. „To platí najmä s ohľadom na partnerov NATO, ako sú Poľsko, Slovensko a pobaltské štáty, ktoré priamo hraničia s Ruskom a Ukrajinou,“ konštatovala.

Agentúra Reuters uviedla, že na území Nemecka bolo počas studenej vojny rozmiestnených 36 systémov Patriot. Nemecká armáda ich má v súčasnosti 12, z ktorých dve sú nasadené na Slovensku.

Ďalšie systémy

Slovensko má zabezpečený vzdušný priestor ako nikdy predtým v histórii. Vzhľadom na nedávny dopad rakiet na územie Poľska však bude žiadať ďalšie obranné systémy. Uviedol to minulý týždeň premiér Eduard Heger (OĽANO) na tlačovom brífingu v reakcii na incident v Poľsku, ktorý si podľa doterajších informácií vyžiadal dve obete.

„Je prirodzené, že bude na stole požiadavka na posilnenie vzdušného priestoru krajín, ktoré sú prihraničné,“ skonštatoval. Iniciatívu prenechávame na Poľsko, ktoré je obeťou utorkového útoku. Slovensko bude súhlasiť s požiadavkou Poľska na posilnenie vzdušného obranného systému východných krajín vrátane SR.

„Budeme súhlasiť s akýmkoľvek návrhom, s ktorým prídu, aby sme zamedzili tomu, aby sa takáto vec stávala aj v budúcnosti,“ doplnil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Riziko stále existuje

Riziko, že podobný incident sa stane aj u nás, podľa premiéra bude, kým je Rusko vo vojne s Ukrajinou, pretože sme susedná krajina. Zároveň však dodal, že Slovensko urobí všetko preto, aby sa tak nestalo.

V súčasnosti sú v pohotovosti všetky národné aj aliančné obranné systémy, ktoré má Slovensko k dispozícii. Ako povedal Naď, od začiatku roka sme bezprecedentne posilnili ochranu vzdušného priestoru.

„Ale budeme požadovať ďalšie systémy, ktoré budú ešte viac zaisťovať bezpečnosť pre občanov SR. Teraz máme systémy Patriot rozmiestnené na Sliači a v Malackách, ďalšie na východnom Slovensku a ja nevylučujem, že aj ďalšie strategické systémy budú smerovať na východné Slovensko,“ uviedol Naď.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá