Padajú rekordy: Na Lomnickom štíte bolo teplejšie než v Bratislave, pripraviť sa môžeš aj na sneženie

  • V tomto období nebolo na Skalnatom Plese ešte nikdy tak teplo ako teraz
  • Výrazné ochladenie by malo prísť budúci týždeň, Katarína možno bude na ľade
TASR/Milan Kapusta, Unsplash/avramoski
  • V tomto období nebolo na Skalnatom Plese ešte nikdy tak teplo ako teraz
  • Výrazné ochladenie by malo prísť budúci týždeň, Katarína možno bude na ľade

Počasie sa posledné dni výrazne nemenilo a tie najbližšie by nás tiež nemalo nič prekvapiť. Zmena sa črtá až v posledných novembrových dňoch, kedy by mal do našej oblasti prepadnúť chladnejší vzduch.

Ak sa tak stane, budeme mať na našom území nižšie teploty, než na aké sme zvyknutí. Ak budú vhodné podmienky, nebude len chladnejšie, ale objaví sa aj sneh, a to dokonca aj v nižších polohách, píše iMeteo.sk.

Skalnaté Pleso zaznamenalo rekordné teploty

Počasie je na Slovensku už niekoľko dní výsledkom vplyvu tlakovej výše, ktorá sa rozkladá nad Európou: „Po jej zadnej strane prúdi do našej oblasti od juhu teplejší a vlhší vzduch. Teplo však v nižších polohách rozhodne nepanuje,“ píše iMeteo.sk.

Portál vysvetľuje, že sa vytvára inverzná vrstva a teplý vzduch sa tak prejavuje najmä vo vyšších hladinách, teda v oblasti hôr.

Napríklad vo štvrtok 11.11. na slovenských horách svietilo slnko. Na Skalnatom Plese vystúpila maximálna teplota vzduchu na 15,6 stupňa Celzia, píše portál Teraz.sk. Podotýkajú, že v tej chvíli išlo o najvyššiu nameranú teplotu na území našej krajiny spomedzi všetkých meteorologických staníc.

V horách bolo teplejšie než v Bratislave

„V takomto čase, teda na začiatku druhej novembrovej dekády, nebolo na Skalnatom Plese ešte nikdy tak teplo ako teraz. Inými slovami ide o najneskorší dátum s výskytom takejto vysokej teploty vzduchu na tejto meteorologickej stanici. Je to zároveň aj rekord pre 11. november od začiatku meraní na tejto stanici v roku 1961. Doteraz bol na Skalnatom Plese najteplejší 11. november 2014, kedy namerali maximálnu dennú teplotu vzduchu 11,8 stupňa,“ vysvetlil Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Faško pre Teraz.sk dodal, že podobne teplo bolo 15. novembra 2010, keď na Skalnatom Plese vystúpila najvyššia teplota vzduchu na 15,2 °C. Spolu s tohtoročným štvrtkom (11.11.) tak ide o jediné dva prípady, kedy v podobnom čase prekročila teplota vzduchu hranicu 15 stupňov.

„Ešte aj na Lomnickom štíte bolo teplejšie, než v Bratislave na letisku. Lomnický štít zaznamenal 6,5 °C, letisko v Ivanke iba 5,2 °C, to sa stáva naozaj málokedy,“ doplnil Faško.

Sneh
zdroj: unsplash/Joy Real

Výrazná zmena teplôt nás čaká budúci týždeň

Nižšie polohy zaznamenajú teplejšie počasie, len ak sa inverzná vrstva rozruší a prejaví sa napríklad fénový efekt. To sa udialo túto sobotu (13.11.) na Liptove, kde zaznamenali viac než 15 °C.

Počasie na Slovensku bude aj naďalej závisieť od tejto tlakovej výše a k miernej zmene tak dôjde v druhej polovici tohto týždňa.

Od západu bude zasahovať ďalší výbežok vyššieho tlaku vzduchu a zrážky sa tak neočakávajú. Súčasne sa teploty príliš nezmenia.“ Teploty by sa mali výrazne zmeniť až budúci týždeň, v dňoch okolo 22. novembra.

Zo Škandinávie sa nad východnú Európu a Pobaltie v tom čase podľa všetkého dostanú tlakové níže, ktoré by sem mohli vtiahnuť chladný vzduch a zimné počasie.

Vyhliadky počasia teda naznačujú, že po 22. novembri by vpád studeného vzduchu mohol priniesť pokles denných teplôt na hodnoty od 0 do +6 °C a pri takýchto teplotách sa na severe očakáva sneženie,“ píše iMeteo.

K ochladeniu by malo dôjsť postupne a podľa predbežných vyhliadok by sa mali teploty neskôr pohybovať pod hranicou dlhodobého normálu, k čomu majú pribudnúť aj zrážky: „Tie by už mohli priniesť prvé snehové vločky aj do najnižších polôh.“

Zdroje: iMeteo.sk, Teraz.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie