„Pán Blaha, vy ste boli na dúhových pochodoch, pán Korčok tam nebol,“ udrel Hajko v politickej relácii

  • V relácii O 5 minút 12 diskutovali Ľuboš Blaha a Jozef Hajko
  • Hajko kritizoval Blahu za výroky o podpore „liberálneho“ kandidáta Ivana Korčoka
blaha, hajko
Ľuboš Blaha (Smer-SD), Jozef Hajko (KDH) TASR/Jaroslav Novák, TASR/Pavol Zachar
  • V relácii O 5 minút 12 diskutovali Ľuboš Blaha a Jozef Hajko
  • Hajko kritizoval Blahu za výroky o podpore „liberálneho“ kandidáta Ivana Korčoka

V relácii RTVS O 5 minút 12 sa stretli Ľuboš Blaha zo Smeru-SD a Jozef Hajko z KDH. Blaha kritizoval Hajka, pretože pred prezidentskými voľbami podporilo KDH nezávislého kandidáta Ivana Korčoka, ktorý bol pre Blahu „neoliberálny kandidát“. Blaha sa vyjadril, že sa KDH stalo „dúhovou pobočkou Progresívneho Slovenska“ a voliči KDH budú od strany odchádzať. 

Hajko reagoval, že je to len vyvolávanie nenávisti na Slovensku. „Pán Blaha, vy ste boli na dúhových pochodoch, pán Korčok tam nebol. Pán Pellegrini hlasoval za registrované partnerstvá. Ak vy mne a KDH hovoríte, že sme z dúhového (…), pozrite sa do vlastných radov,“ povedal Hajko. Blaha sa na to ohradil, že už to tak nie je a že sa zmenil.

Podľa Blahu by mal byť predsedom parlamentu Danko

V relácii sa politici vyjadrili aj k pravdepodobnej zmene politickej mapy, keď sa Peter Pellegrini stane prezidentom. Blaha sa vyjadril, že by bolo dobré, keby bol predsedom parlamentu predseda SNS Andrej Danko. Závisí to podľa neho ale na veľkorysosti strany Hlas, ktorej tento post patrí podľa koaličnej zmluvy. Momentálne však nepovažuje za najväčší problém Slovenska to, kto bude predsedom NR SR.

Poslanec Jozef Hajko (KDH) povedal, že so znepokojením sleduje „rastúce ambície“ Andreja Danka. „Od volieb k voľbám stúpa polarizácia spoločnosti a napätie a nenávisť sú stále väčšie. (…) Podľa koaličnej zmluvy je tento post v rukách strany Hlas-SD. Predpokladali sme, že tam vzniknú nejaké rokovania,“ dodal Hajko s tým, že ide o taktizovanie pred voľbami do Európskeho parlamentu. Zároveň sa vyjadril, že je naivné si myslieť, že odchod Pellegriniho nevyvolá zmeny v koalícii. Stabilita koalície tak môže byť „iba naoko“. 

Blaha zas uviedol, že Pellegrini sa stal prezidentom vďaka celej koalícii. Pokiaľ ide o výmeny na ministerstvách, určite by sa nedávali iným politickým stranám. Podľa neho je v strane Smer-SD pozitívna atmosféra po prezidentských voľbách. „Pellegrini odchádza zo straníckej politiky. Sú voliči, ktorí budú potom inklinovať možno k strane Smer-SD,“ uviedol Blaha s tým, že nepripúšťa fúziu Smeru-SD a Hlasu-SD.

„Chcú mier, ale posielajú zbrane na Ukrajinu,“ povedal Hajko

Hajko kritizoval slovenskú vládu za to, že hovorí o mieri, no posiela na Ukrajinu zbrane. Zbrojovkám tak podľa neho tento stav vyhovuje, keďže svoju výrobu niekoľkokrát znásobila. „Predseda vlády sa podpísal pod dokument, ktorý hovorí o nevyprovokovanej vojne zo strany Ruska. Mne to pripomína 90. roky, keď Mečiar hovoril, že budeme mostom medzi východom a západom. My jednoznačne patríme do atlantického spoločenstva, ktoré nám garantuje našu bezpečnosť,“ povedal Hajko s tým, že KDH bude vždy podporovať všetky kroky, aby to bolo v prospech obyvateľov tohto štátu.

Kritizoval tiež to, že Fico podpísal, že budeme uznávať rozhodnutie Ukrajiny, keď sa bude chcieť stať súčasťou EÚ či NATO. Blaha sa voči tomuto vyjadreniu ostro vyhradil a uviedol, že Slovensko nepodporuje vstup Ukrajiny do týchto spoločenstiev, no necháva na Ukrajine, aby sa slobodne rozhodla. 

Príde Slovensko o eurofondy?

Diskutujúci sa vyjadrili aj k ohrozeniu peňazí z Európskej únie, a to najmä pre zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Blaha opakovane kritizoval opozíciu, že chodí do Bruselu hániť Slovensko a považuje to za vlastizradu. S krokmi opozície nesúhlasí ani Hajko, ktorý priblížil, že KDH pripravuje list, v ktorom uvedie, že vníma situáciu na SR tak, že aj po zrušení špeciálnej prokuratúry máme spôsobilosť, aby sme ustriehli európske peniaze.

Zároveň však Hajko pripomenul, že to bol práve premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý sa na konci minulého roka išiel do Bruselu pýtať, čo sa stane, ak pristúpime k zmene Trestného nálady a zisťoval takto nálady. „My sme demokraticky zrušili ÚŠP na čele s Lipšicom, ktorý má na svedomí mŕtvych ľudí. Nebudeme len preto, že si eurokomisár zmyslí, ustupovať od politiky, ktorú sme sľúbili našim ľuďom. Budeme komunikovať s EK veľmi tvrdo. Chceme naozaj, aby Brusel rozhodoval o tom, kto bude na slovenskej prokuratúre?“ pýtal sa Blaha.

Zdroj: Relácia O 5 minút 12

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá