„Pán prezident, dokázali sme to.“ Ukrajinská armáda pri Charkove dosiahla hranicu s Ruskom

  • Po bitke o Kyjev ukrajinská armáda vyhrala aj boj o Charkov
  • Včera sa ukrajinskí vojaci objavili na ruských hraniciach
ukrajinskí vojaci na hraniciach s Ruskom
  • Po bitke o Kyjev ukrajinská armáda vyhrala aj boj o Charkov
  • Včera sa ukrajinskí vojaci objavili na ruských hraniciach

Keď sa zahraničný reportér hneď v úvode invázie opýtal ukrajinského vojaka, kedy očakáva ruské vojská v centre Kyjeva, vojak mu na to odpovedal „nikdy!“ Šlo o odvážne vyjadrenie, ukazujúce odhodlanie Ukrajincov, ktorému ale vtedy skutočne veril asi len málokto.

V tých dňoch už prebiehali tvrdé boje o kontrolu nad letiskom neďaleko Kyjeva a internetom sa šírili videá – priamo napríklad aj od ruských vojakov či čečenských „kadyrovcov“, ako približne 50 km dlhý konvoj smeruje na hlavné mesto Ukrajiny.

konvoj
zdroj: TASR/AP/Maxar

To sa im ale nepodarilo ani len obkľúčiť a Rusi pochopili, že si zobrali až príliš veľké sústo a začali z tejto oblasti ustupovať, hrajúc to, že to tak vlastne aj mali v pláne – tomu môže ale veriť len ten, čo tomu veriť chce.

Aj proruskí separatisti už po pár dňoch invázie hovorili, ako sa tešia na marcové oslavy ukončenia 2. svetovej vojny v Kyjeve. No ukázalo sa, že dobytie Kyjeva, dokonca za pár dní, ako s tým Rusi podľa uniknutých správ rátali, alebo ako sa o plánoch o jeho dobytí vyjadril kedysi Vladimir Putin či neskôr Alexander Lukašenko, sú skôr len nafuknuté, nereálne sny.

Buča konvoj
zdroj: SITA/AP, Efrem Lukatsky

Ukrajina práve pri Kyjeve ukázala, že sa vie brániť a že reči ukrajinského vojaka, ako ruské vojská nikdy neprídu do centra mesta, sú viac než reálne. Mnohí začali veriť, že Ukrajina, s ktorou sa už niektorí možno lúčili, má v tomto konflikte naozaj šancu.

Zmrzačená ruská armáda, ktorej nevychádzajú plány

Prvé týždne invázie a to, ako Rusom „nevyšiel ani plán A, ani B a ani C,“ podrobne rozobral pre český iDNES vojenský analytik Lukáš Visingr. Ruská armáda sa podľa neho na Ukrajine už zmrzačila na generácie dopredu.

Visinger zhruba pred týždňom znova hovoril pre rovnaké médium o Ukrajine, kde predpovedal, že ukrajinské vojská pri Charkove čoskoro dosiahnú hranice s Ruskom. „Ukrajincom sa tam darí už niekoľko dní postupovať, a Rusov to evidentne znepokojuje, pretože už je vidieť, ako sa ruské jednotky začínajú zhromažďovať na ruskej strane hranice pri Bielgorode,“ povedal.

Okrem toho poukazoval na to, že Rusom sa stále nikde nedarí rozsiahlejší postup. Týmto tempom, kedy sa na niektorých miestach posúvajú o pár km, by na Ukrajine museli bojovať roky, aby dosiahli svoje ciele a na to podľa neho nemá žiadna krajina kapacity. Rusom jednoducho už podľa Visingera dochádza šťava, zbrane, ale i ľudské zdroje. Verí, že ruské straty, ktoré hovoria o vyše 20 000 vojakov, sú reálne a ak to bude takto pokračovať, ruská armáda sa zničí do takej miery, že už nebude bojaschopná.

„Stále častejšie vidíme bizarné situácie, kedy štartujú najmodernejšie ruské stíhacie bombardéry SU-34, ktoré ale nesú obyčajné neriadené, takzvané hlúpe letecké bomby, ktoré pochádzajú zo šesťdesiatych či sedemdesiatych rokov. Takže Rusom naozaj zbrane dochádzajú alebo už aj došli,“ tvrdí Visinger.

ruský tank zničený 3
zdroj: SITA/AP, Efrem Lukatsky

ukrajina, tank, vojak
zdroj: TASR/AP

Ďalší úspech ukrajinskej armády. „Dokázali sme to“

Včera sa jeho predpoveď naplnila a na internete sa objavilo video skupiny ukrajinských vojakov, ktorí na hraniciach s Ruskom vztýčili modro-žltý hraničný stĺp. „Pán prezident, dokázali sme to,“ oznamujú vojaci.

Po Kyjeve je tak, zdá sa, v bezpečí už aj Charkov a jeho okolie, ktorý týždne čelil ruskému delostrelectvu.

Niektorí analytici teraz očakávajú, že sa zintenzívnia boja na iných miestach frontu, kde obe strany budú môcť po ukončení bojov o Charkov sústrediť viac svojich síl.

Internetom už medzitým kolujú takéto obrázky, ktoré ukazujú, ako sa mesiacmi zmenšujú plány a ciele Ruska:

Ukrajina plán Putina Ruska
zdroj: Facebook / Válka na Ukrajine – Aktuálni Situace
Zdroje: Facebook / Válka na Ukrajine – Aktuálni Situace, Twitter / Olexander Scherba – ukrajinský diplomat, SITA, Idnes.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá