Slovensko zažíva prvýkrát od roku 2018 pokles platov, zarobíš o desiatky eur menej

  • Pracovný portál Profesia.sk zverejnil najnovšiu analýzu, ktorá ukazuje pokles platov vo väčšine odvetví
  • Inzerenti na portáli ponúkali priemerne 1125 eur v hrubom počas tretieho štvrťroka 2020. Oproti druhému kvartálu je to pokles o 6,7 percenta
peniaze
Unsplash/Csaba Balazs/Marcus Spiske
  • Pracovný portál Profesia.sk zverejnil najnovšiu analýzu, ktorá ukazuje pokles platov vo väčšine odvetví
  • Inzerenti na portáli ponúkali priemerne 1125 eur v hrubom počas tretieho štvrťroka 2020. Oproti druhému kvartálu je to pokles o 6,7 percenta

Pracovný portál Profesia.sk zverejnil najnovšiu analýzu, ktorá ukazuje pokles platov vo väčšine odvetví. Stalo sa tak prvýkrát od kedy platí povinnosť zverejňovať ponúkané mzdy v inzerátoch. Povinnosť uverejňovať mzdy platí od mája 2018.

Z analýzy vyplýva, že kým v druhom kvartáli tohto roka sa záujemcovia stretávali s menším počtom inzerátov, v súčasnosti pandémia udrela na výšku platov.

Inzerenti na portáli ponúkali priemerne  1125 eur v hrubom počas tretieho štvrťroka 2020. Oproti druhému kvartálu je to pokles o 6,7 percenta. Táto suma je nižšia, ako bol priemerný plat v inzerátoch v druhom kvartáli, ale dokonca je nižšia ako priemerný plat z inzerátov za prvé tri mesiace tohto roka.

zdroj: Profesia.sk

Nižšie ponúkané mzdy boli sa vyskytli v každom kraji Slovenska. Najviac sa pokles dotkol ponúkanej mzdy v Trnavskom kraji, kde oproti druhému kvartálu ponúkané mzdy klesli zhruba o 8 percent. Naopak najmenej zasiahol pokles Košický kraj, kde bol 4 percentný. Priemerná mzda v inzerátoch tu od júla do konca septembra predstavovala 1108 eur.

zdroj: Profesia.sk

Najviac sa znižovanie ponúkaných platov dotklo ľudí s najnižšími požiadavkami na vzdelanie či inzeráty, ktoré ponúkali pracovné príležitosti uchádzačom s maturitou.

Spomedzi 39 odvetví klesli platy až v 34. Zníženie ponúkaných platov sa nedotklo služieb a pozícií v IT technológiách, kde platy ešte rástli. Najviac sa zníženie ponúkaných platov dotklo textilného, kožiarskeho a odevného priemyslu, kde bol pokles až 13 percentný. Nasledovali chemický priemysel a manažment kvality, kde klesol ponúkaný plat o 12 percent.

 Uchádzačom o pracovné pozície v druhom kvartály komplikovala situáciu nízky počet inzerátov a zároveň vysoká nezamestnanosť.  V júli dosiahla slovenský rekord za posledné tri roky a to 7,65 percenta v auguste 7,60 percenta. Dáta za september ešte nie sú dostupné. Otázne je ako sa prejavia nové opatrenia vlády, ktoré majú zamedziť šíreniu koronavírusu na nezamestnanosti, platoch i celkovej ekonomike.  

Zdroje: Profesia.sk, ÚPSVaR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK