Pápež František sa lúči so Slovenskom a odchádza do Vatikánu: „Ponesiem vás všetkých vo svojom srdci“

  • Pápež František dnes ukončuje svoju návštevu Slovenska
  • Posledný deň na Slovensku strávil v Šaštíne, kde sa konala svätá omša
  • Slovákov povzbudil k dialógu a ukončeniu hádok
pápež František Slovenska svätá omša Šaštín
Pápež František I., TASR/Martin Baumann
  • Pápež František dnes ukončuje svoju návštevu Slovenska
  • Posledný deň na Slovensku strávil v Šaštíne, kde sa konala svätá omša
  • Slovákov povzbudil k dialógu a ukončeniu hádok

Pápež František dnes ukončil svoju návštevu Slovenska v Šaštíne. Mestečko má stáročnú pútnickú tradíciu, pričom každoročne tu je približne 200 domácich a 40 zahraničných púti. Ako uvádza SITA, celkovo tu príde takmer 200 000 pútnikov, z toho asi 40 000 počas národnej púte na sviatok Sedembolestnej Panny Márie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Tohtoročný významný sviatok sa niesol v duchu návštevy pápeža Františka, ktorý Šaštín poctil svojou návštevou a krátko pred desiatou začala svätá omša, na ktorej odznela homília od hlavy katolíckej cirkvi.

Ľudia na miesto, kde sa svätá omša konala, prichádzali už od včerajšieho večera. Najväčší nápor však prišiel až ráno. Na cestách v celom okolí Šaštína sa od skorého rána tvorili veľké kolóny. Ako informovala Konferencia biskupov Slovenska, na svätú omšu s pápežom Františkom prišlo viac ako 50 000 ľudí.

pápež František Slovenska svätá omša Šaštín
zdroj: TASR/Martin Baumann

Spolu s pápežom prišiel aj Robert Bezák

Omša so svätým otcom sa konala na otvorenom priestranstve v blízkosti Baziliky Sedembolestnej Panny Márie. Spolu s ním boli pri oltári aj slovenskí biskupi. Ako informovali TV Noviny, pápež mal oblečené rúcho z dielne slovenskej umelkyne.

Medzi biskupmi nechýbal ani emeritný arcibiskup Róbert Bezák. V roku 2012 ho pápež Benedikt XVI. odvolal z úradu trnavského arcibiskupa. Zdá sa však, že so súčasnou hlavou cirkvi k sebe majú bližšie. Stretli sa už v pondelok, kedy pápež vrátil Bezákovi biskupský prsteň, ktorý mu niekdajší biskup pred časom poslal.

Odvolaný trnavský arcibiskup dnes do Šaštína neprišiel ako civilný pútnik, práve naopak. Ako informuje Plus 7 Dní, pred bazilikou sa objavil spolu s pápežskou kolónou. Znalci cirkevného prostredia tvrdia, že ide o veľkú vec.

Bezák mal významné miesto aj počas svätej omše. Medzi biskupmi bol na pódiu v prvom rade. Okrem toho však sedel najbližšie k pápežovi a oltáru.

Omša sa slávila v latinskom jazyku

Po príchode pápež František navštívil národnú baziliku v meste. Tam sa spolu s biskupmi krátko pomodlili, uviedol Denník N. Následne zamieril na miesto, kde sa konala svätá omša.

Bol si dnes na svätej omši v Šaštíne?

Svätý Otec sa po celom priestranstve presúval v papamobile. Prítomných pútnikov pozdravil a požehnal, pričom ľudia ho vítali potleskom a mávaním vatikánskych či slovenských vlajok. Veľkej svätej omše sa zúčastnili aj ľudia zo susedných krajín.

Ako informovali Aktuality, samotná slávnosť svätej omše sa konala v latinskom jazyku. Po slovensky boli prednášané iba jednotlivé čítania a čítanie z Evanjelia podľa Lukáša. Modlitba veriacich bola vo viacerých jazykoch, a to po slovensky, anglicky, nemecky, maďarsky a rómsky.

pápež František Slovenska svätá omša Šaštín
zdroj: TASR/Michal Svítok

Je dôležité viesť dialóg

„Nadišiel čas rozlúčiť sa s vašou krajinou. Ponesiem vás všetkých vo svojom srdci. Zo srdca ďakujem,“ povedal pápež v závere omše.

Ešte predtým, počas svojej kázne, pápež František povzbudil Slovákom, aby sa prestali zbytočne hádať a začali viesť dialóg. Ako informujú TV Noviny, dnešné Slovensko podľa pápeža potrebuje prorokov, ktorí svojím životom ukážu krásu Evanjelia a nastoľujú dialóg.

„Pred Ježišom nik nemôže zostať vlažný alebo „sedieť naraz na dvoch stoličkách“. Prijať ho znamená súhlasiť s tým, aby u mňa odhalil protirečenia, modly, vnuknutia zla, lebo On ma dvíha, podáva mi ruku a pomáha mi znovu začať. Takýchto prorokov potrebuje aj dnešné Slovensko,“ povedal pápež František vo svojej homílii.

pápež František Slovenska svätá omša Šaštín
zdroj: TASR/Martin Baumann

Vrúcna rozlúčka so Slovenskom

Omša prišla k záveru približne o 11:30. Pápež František sa vrúcne rozlúčil so Slovenskom: „Pri tejto Eucharistii som vzdával Bohu vďaky za to, že mi umožnil prísť sem medzi vás, ako aj za to, že som mohol ukončiť svoju púť v nábožnom objatí vášho ľudu spoločným slávením dôležitého náboženského a štátneho sviatku vašej Patrónky, Sedembolestnej Panny Márie,” povedal.

Taktiež poďakoval biskupom, prezidentke Zuzane Čaputovej, ale aj civilným autoritám. Na úplný záver pozdravil členov a pozorovateľov Ekumenickej rady cirkví. 

Po svätej omši sa pápež vrátil späť do sakristie, odkiaľ sa presunul na letisko v Bratislave. Tu sa o 13:30 uskutoční rozlúčkový ceremoniál. Jeho let do Talianska je naplánovaný na 13:45, informuje SITA.

Zdroje: TV Noviny , SITA, Plus 7 Dní, Denník N/Minúta po minúte, Aktuality, KBS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK