Pápež varuje pred vírusom ľahostajného egoizmu: Nie sú rozdiely a hranice medzi tými, čo trpia

  • Egoizmus je podľa pápeža horší než nový koronavírus
  • Podľa pápeža sa takýto egoizmus prejavuje vtedy, keď každý myslí len na svoje vlastné dobro
  • Taliansko patrí medzi najviac zasiahnuté krajiny koronavírusom na svete
pápež františek
TASR, AP - Andreas Solaro
  • Egoizmus je podľa pápeža horší než nový koronavírus
  • Podľa pápeža sa takýto egoizmus prejavuje vtedy, keď každý myslí len na svoje vlastné dobro
  • Taliansko patrí medzi najviac zasiahnuté krajiny koronavírusom na svete

Pápež František v nedeľu prvýkrát po vyše mesiaci opustil Vatikán, aby odslúžil v rímskej Svätyni Božieho milosrdenstva omšu, ktorá sa konala bez prítomnosti veriacich. Vo svojej homílii varoval pred „vírusom ľahostajného egoizmu“, ktorý je podľa neho horší než nový koronavírus. Informovala o tom agentúra Reuters.

Hlava katolíckej cirkvi vyhlásila, že ani počas súčasnej pandémie nemožno zabúdať na milosrdenstvo, spolupatričnosť a solidaritu. V rámci snáh o prekonanie zdravotnej krízy treba podľa pápeža pamätať aj na chudobných a znevýhodnených.

„Teraz, zatiaľ čo myslíme na jedno pomalé a namáhavé zotavovanie sa z pandémie, vkráda sa práve toto nebezpečenstvo: zabudnúť na toho, kto zostal pozadu. Rizikom je, že nás postihne ešte horší vírus – vírus ľahostajného egoizmu,“ citoval z Františkovej kázne server Vatican News.

Podľa pápeža sa takýto egoizmus prejavuje vtedy, keď každý myslí len na svoje vlastné dobro, pričom dochádza „k selektovaniu osôb, k vyraďovaniu chudobných, k obetovaniu toho, kto je pozadu“.

Uzdravenie a zotavenie sa z pandémie musí byť podľa neho dopriate všetkým bez rozdielu: „Táto pandémia nám pripomína, že nie sú rozdiely a hranice medzi tými, čo trpia. Všetci sme krehkí, všetci sme rovnakí, všetci sme vzácni.“

František slávil omšu v rímskej Svätyni Božieho milosrdenstva (Spirito Santo in Sassia) nachádzajúcej sa neďaleko Vatikánu. Návštevu v tomto chráme uskutočnil v deň, keď katolícka cirkev slávi nedeľu Božieho milosrdenstva.

kampan zadarmo od startitup

V dôsledku prísnych karanténnych opatrení, ktoré v Taliansku platia do 3. mája, sa omša konala bez veriacich, len za účasti dvoch koncelebrantov a niekoľkých rehoľných sestier.

Podobnú návštevu Ríma pápež uskutočnil naposledy 15. marca, keď sa v dvoch tamojších svätyniach modlil za ukončenie pandémie nového koronavírusu.

Zdroje: vaticannews.va, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK