Pápeža uvidia aj nezaočkovaní, budú však mať oddelené vstupy. Záujem je stále nižší, ako sa čakalo

  • Pápež František na Slovensko zavíta už o niekoľko dní
  • Šancu vidieť ho dostanú aj nezaočkovaní
PAPEŽ
TASR/AP Photo/Andrew Medichini
  • Pápež František na Slovensko zavíta už o niekoľko dní
  • Šancu vidieť ho dostanú aj nezaočkovaní

Deň, kedy na Slovensko zavíta pápež, sa nezadržateľne blíži. Pôvodne bol vstup na akciu povolený len plne zaočkovaným osobám, no to sa pred niekoľkými dňami zmenilo. Informovala o tom  Konferencia biskupov Slovenska. Záujemcovia sa budú musieť zaregistrovať na stránke navstevapapeza.sk.

Vstupenky tak budú mať možnosť získať aj ľudia, ktorí sú plne očkovaní, alebo sa preukážu negatívnym testom, alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19. Pápež František pricestuje na návštevu Slovenska v nedeľu 12. septembra. Navštívi Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín, kde svoju návštevu v stredu 15. septembra ukončí.

pápež františek
zdroj: TASR/AP Photo/Andrew Medichini

Registrácia pre neočkovaných bola spustená dnes. Záujemcovia si môžu zvoliť, kde sa chcú s pápežom stretnúť. Na výber majú zo štyroch miest. Zvoliť si môžu Prešov, Luník IX, košický štadión Lokomotíva a Šaštín. 

Podľa aktuálneho COVID automatu sa dnes Košice nachádzajú v oranžovej farbe, čo znamená, že počas budúceho týždňa môžu byť pokojne červené. V tomto prípade by bola účasť povolená iba 25 percentám celkovej kapacity. Ak však kapacita určená nie je, platí kapacita maximálne 150 osôb.

Organizátori doplnili, že pre návštevníkov v režime OTP takisto ako pre zaočkovaných budú na podujatiach v Prešove, Košiciach a Šaštíne vytvorené vlastné sektory s vlastnými vstupmi, všetko v zmysle platných vyhlášok. Zaočkovaní si však budú môcť vybrať, či pôjdu do sektoru pre plne zaočkovaných alebo do sektoru OTP.

Pri vstupe do sektoru OTP sa návštevníci preukážu vstupenkou, dokladom totožnosti a negatívnym testom RT-PCR alebo LAMP testu (nie starším ako 72 hodín) alebo negatívnym výsledkom antigénového testu (nie starším ako 48 hodín), alebo potvrdením o prekonaní covidu v ostatných 180 dňoch.

papež františek
zdroj: TASR/AP/Domenico Stinellis

Vysoký záujem

Na Božskú liturgiu svätého Jána Zlatoústeho v Prešove, ktorej bude na priestranstve pred Mestskou športovou halou v utorok 14. septembra predsedať pápež František, sa do pondelka 6. septembra zaregistrovala viac ako polovica očakávaného počtu 50-tisíc účastníkov. Je medzi nimi 111 rehoľníkov a rehoľníčok, 404 kňazov a takmer 50 biskupov. Informuje o tom agentúra SITA.

Organizátori na dnešnej tlačovej besede informovali, že čas otvorenia brán pre účastníkov sa posunul.  Pôvodne bol stanovený na 2. hodinu ráno, napokon sa priestor pred mestskou halou sprístupní pre pútnikov už o polnoci. Pripravený je aj kultúrny a modlitebný program, ktorý odštartuje od 4:30 hod. Na zabezpečenie návštevy je zatiaľ prihlásených viac ako 850 dobrovoľníkov, potrebných je ešte zhruba 50 až 100 ľudí.

Súhlasíš, aby boli počas lockdownu otvorené kostoly?

Prihlasovanie dobrovoľníkov potrvá do štvrtka 9. septembra. Ako ďalej uviedol Petrík, školy v Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji, ktorých zriaďovateľmi sú oba kraje a mestá, resp. Prešovská a Košická gréckokatolícka eparchia a Košická rímskokatolícka arcidiecéza, budú mať v utorok 14. septembra voľný deň. „Niektoré internátne školy zvažujú dať voľno žiakom aj v pondelok 13. septembra,“ dodal Petrík, hlavný koordinátor príprav návštevy. 

Zdroje: SITA, KBS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie