Pápežova podporou párov rovnakého pohlavia je podľa Vatikánu fake news a ide o manipuláciu

  • Vatikán uviedol, že komentáre pápeža Františka o civilných zväzkoch homosexuálov boli vytrhnuté z kontextu
  • Režisér dokumentu o živote pápeža mal spojiť výroky z dvoch rôznych rozhovorov
pride, papez, lgbti
AP Photo/Andrew Medichini, Darko Vojinovic
  • Vatikán uviedol, že komentáre pápeža Františka o civilných zväzkoch homosexuálov boli vytrhnuté z kontextu
  • Režisér dokumentu o živote pápeža mal spojiť výroky z dvoch rôznych rozhovorov

Nie je tomu tak dávno, kedy svet obletela správa, že Pápež František vyjadril podporu párom rovnakého pohlavia. Hovorilo sa, že pápež je za to, aby bolo homosexuálom umožnené uzatváranie registrovaných partnerstiev. Uviedol to v dokumentárnom filme Jevgenija Afinejevského, ktorý hovoril o živote a práci pápeža.

„Homosexuálni ľudia majú právo žiť v rodine,“ povedal pápež František v dokumente. „Mali by sme vytvoriť zákon o registrovanom partnerstve,“ konštatovala hlava katolíckej cirkvi. Informuje o tom BBC.

Oravský farár nechce veriť pápežovej podpore „homozväzkov“. Hovorí o nutnosti zvoliť nového pápeža

Krátko po vypuknutí kauzy však vyšlo najavo, že pápežove výroky boli v dokumente zmanipulované. Vety o „práve homosexuálov na rodinu“ boli vytrhnuté z kontextu staršieho rozhovoru , pôvodne sa vzťahovali k právu nebyť vylúčený zo svojej biologickej rodiny. 

Vetu o podpore registrovaného partnerstva pápež vyslovil, avšak v celkom inom rozhovore, z ktorého publikovanej verzie bola táto časť vystrihnutá. Nie je tak celkom jasné, ako sa režisér Afinejevskij k materiálu dostal.

Podporuješ registrované partnerstvá homosexuálov?

Na základe toho niektoré médiá označili celú správu o pápežovej podpore registrovaného partnerstva za fake news, iné hovoria o detektívke“, na ktorú sa zmenilo hľadanie významu pápežových slov.

Vatikán je presvedčený, že pápežove slová na túto tému boli celkom vytrhnuté z kontextu. Pápež František odpovedal v rámci jedného rozhovoru na dve odlišné otázky v dvoch odlišných chvíľach. Odpovede boli však zeditované a zverejnené ako jediná odpoveď bez potrebného kontextu, čo viedlo k zmätku,“ píše sa v liste z Vatikánu.

Podľa kardinála Müllera, bývalého prefekta Kongregácie pre náuku viery, sú následky pápežských výrokov fatálne. Podľa jeho slov verných katolíkov rozhorčili, kdežto nepriateľov Cirkvi utvrdili. Ide o „čisto súkromný názor, ktorému každý katolík môže a má odporovať“.

Austen Ivereigha, autora pápežovho životopisu, pápežove výroky neprekvapili. „To bola jeho pozícia ako biskupa Buenos Aires. Vždy sa staval proti manželstvu párov rovnakého pohlavia, ale mal za to, že cirkev by mala obhajovať registrované partnerstvá pre homosexuálne páry, aby mali právnu ochranu.“

K výroku pápeža sa vyjadril aj katolícky kňaz a cirkevný sudca Ján Duda, ktorý v súčasnosti pôsobí ako profesor kánonického práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

„Ako farár farnosti Dlhá nad Oravou cítim vo svedomí voči veriacim povinnosť sa k tomu vyjadriť. Osobne neverím, že to pápež František mohol povedať, respektíve, že to povedal bez manipulácie a pri plnom vedomí a svedomí. Moje svedomie mi hovorí, aby som sa maximálne usiloval interpretovať jeho slová v súlade s platným Magistériom Katolíckej cirkvi,“ píše Duda na sociálnej sieti.

Zdroje: catholicnewsagency.com, BBC, livesitenews.com, Facebook/ Ján Duda

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK