Papuču na auto už nedostaneš. Polícia bude mať nový spôsob, ako trestať zle zaparkovaných hriešnikov

  • Ak bude nabudúce zle parkovať, papuču na auto už pravdepodobne nedostaneš
  • Vláda pripravila zmenu zákona, podľa ktorej ti pokuta príde až do schránky
parkovanie
TASR/Jozef Ďurník/Pavel Neubauer
  • Ak bude nabudúce zle parkovať, papuču na auto už pravdepodobne nedostaneš
  • Vláda pripravila zmenu zákona, podľa ktorej ti pokuta príde až do schránky

Technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla, ľudovo prezývaný papuča, už prestane trápiť policajtov aj vodičov. Jeho zložité montovanie a následne odstránenie totiž zaberalo čas obom skupinám. Vláda tak schválila nové pravidlá, ktoré by budúci týždeň mohli prejsť aj parlamentom. Po novom by mala platiť akási objektívna zodpovednosť, informuje vo svojej reportáži televízia Markíza.  

To však neznamená, že odzvonilo aj pokutám. Vodič ale po najnovšom nebude musieť volať policajtov a čakať, kým mu zariadenie odmontujú. Pokuta mu príde domov poštou.

Bratislava láka do radov mestskej polície podarenou kampaňou. Šiel by si do toho za tento plat?

Blokovacie zariadenia na kolesá tak poputujú do šrotu. Priniesť by to malo do štátnej kasy nie len viac financií, ale času pre policajtov. Tí totiž doteraz mohli rozdať iba toľko pokút, koľko papúč koľko malo mesto k dispozícii. S novým systémom udeľovania nebude ich počet obmedzený. Jedno udelenie pokuty tiež môže policajnej hliadke zabrať aj hodinu času. Ak zákon prejde parlamentom bude stačiť, ak si auto policajti odfotia a následne vodičovi pokutu pošlú domov.

Pomôcť by mohli aj kamery umiestnené na autách 

Aby policajti stihli odkontrolovať čo najviac zaparkovaných áut, používať by mohli autá so špeciálnym monitorovacím zariadením. Vďaka technológiám by tak okamžite zistili, ktoré auto nemá na mieste čo hľadať.

parkovanie
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Polícia pre Markízu tiež uviedla, že uvedené prostriedky automaticky vyhodnotia, či sa vodič dopustil konkrétneho dopravného priestupku. Ak áno, majiteľovi vozidla bude uložená sankcia.

O podobnej zmene zákona sa diskutovalo už minulosti, keď v roku 2019 podobný návrh zákona pripravovalo ministerstvo spravodlivosti, ktorému vtedy šéfovala Denisa Saková. Vyzerá to tak, že do platnosti sa ho podarí dostať až súčasnej vláde.

Súhlasíš s pripravovanou zmenou zákona?

,,Prioritou pripravovanej novely zákona nie je zvyšovanie príjmov z pokút, ale zefektívnenie a zjednodušenie práce MsP. MsP Trenčín disponuje v súčasnej dobe cca 50 ks „papúč“ a v roku 2018  sme nasadili 1043 „papúč“,” uviedol v roku 2019 hovorca mestskej polície v Trenčíne Igor Jazečka.

Podobne vyriešený systém sankcionovania zlého parkovania majú vyriešený aj v zahraničí. A to napríklad u našich susedov v Českej republike.

Zdroje: Markýza, Zoznam

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK