Pár dobrých tipov ako nakúpiť cez Alibabu a nenaletieť podvodníkom

  • Čínsky gigant Alibaba dokázal zarobiť počas Black Friday za 24 hodín takmer 31 miliárd dolárov
  • Je to jedinečné miesto, kde sa dostaneš k produktom, ktoré sa do Európy nedostávajú
  • Nie každý predajca však hrá fér a preto si zapamätaj pár tipov, ako sa nenaletieť
rawpixel-323215-unsplash
Unsplash
  • Čínsky gigant Alibaba dokázal zarobiť počas Black Friday za 24 hodín takmer 31 miliárd dolárov
  • Je to jedinečné miesto, kde sa dostaneš k produktom, ktoré sa do Európy nedostávajú
  • Nie každý predajca však hrá fér a preto si zapamätaj pár tipov, ako sa nenaletieť

Pozri sa referenciám na zúbok

Overovanie firiem nemusí byť jednoznačné. „Aj v prípade, že má čínska firma dobré referencie, je potrebné byť opatrný, nakoľko ak referencie pochádzajú z Ázie, môžu byť dohodnuté medzi oboma stranami,“ približuje nekalé praktiky Michaela Královičová, ktorá má bohaté skúsenosti s overovaním čínskych firiem. Dve spoločnosti si napríklad bežne dávajú navzájom výborné hodnotenia, ktoré vôbec nezodpovedajú realite. „Pokrivené“ referencie od čínskych firiem však prekračujú aj hranice krajiny. Maj sa na pozore najmä pri referenciách z Ázie.

Fiktívne transakcie medzi firmami

Z rovnakého dôvodu je potrebné byť na Alibabe opatrný aj v prípade firiem s vysokými ročnými obratmi. Potenciálny zákazník vidí iba číslo, ktoré mu v prípade, že je vysoké, naznačuje, že sa firme darí. Môže však ísť o fiktívne dohodnuté transakcie, ktoré čínske firmy realizujú medzi sebou za účelom zvýšenia renomé.

Plané sľuby sprostredkovateľov vás vyjdú draho

Tiež je dôležité rozlíšiť výrobcov od sprostredkovateľov, nakoľko sprostredkovatelia ponúkajú ceny navýšené o svoje provízie. Kvôli vidine získania lákavej čiastky tak môžu nasľubovať aj nesplniteľné. Navyše, nerozumejú úplne problematike tak, ako výrobca. Pri riešení problému ledva sami poznajú odpoveď, nieto že by ti vedeli ešte poradiť. V prípade reklamácie trvá proces oveľa dlhšie, pretože ide cez dva páry rúk. Rozhodovacie právomoci sprostredkovateľov sú pomerne oklieštené, takže všetko musia konzultovať aj tak s výrobcom, čo akýkoľvek proces opäť predĺži. Následne sa aj tak môžeš ocitnúť zoči-voči tovaru nedostatočnej kvality, nečakaným nákladom, ale aj časovým omeškaniam spojených s výrobou a dodaním produktov.

„Fejkové“ produkty na nerozoznanie

Neodporúčame nakupovať cez Alibabu známe značky zo západu. Predávajú sa tu veľké množstvá kópií, a to najmä obuv značky Nike či Timberland, elektronika, hračky s motívom Disney postavičiek, obaly na mobily od Apple či Samsung a mnohé iné. Čínski výrobcovia sa občas chcú vyhnúť plateniu drahých licencií a preto si nájdu veľmi podobné logá a dizajny, ktorými produkty obrandujú. Ak ich budete predávať, môžete sa dostať do vážnych problémov. Je však veľká šanca, že k predaju ani nedôjde, pretože neprejdú colnou kontrolou a budú zadržané na colnici.

V takomto prípade si síce môžete žiadať od čínskeho dodávateľa späť tvoje financie a zaslať mu tovar na vlastné náklady. To však bude niečo stáť a výsledok vrátenia vložených prostriedkov je stále veľmi neistý. Pre zaujímavosť v Číne je iPhone prekvapivo drahší ako na západe, pretože čínska vláda na tieto internacionálne značky uvalila vyššie dane, aby podporila lokálnych výrobcov. Teda už extrémne nižšia cena týchto produktov v porovnaní s našou krajinou môže byť varovným signálom plagiátorstva. Číňania kopírujú dokonca aj vlastné produkty, preto si vždy žiadaj potvrdenie, či je daná firma autorizovaným predajcom konkrétnej značky.

Niekedy si dokonca nekúpiš NIČ a pekne draho

Keď tovar vyberáš, dodávateľ s tebou intenzívne komunikuje, no v momente, keď zaň zaplatíš, komunikácia z jeho strany zrazu utíchne. Tvoje peniaze už žiaľ neuvidíš. Zmizli spolu s dodávateľom. Dodávatelia často ukazujú hodnoverné fotografie a videá ponúkaného tovaru, uisťujú o jeho dodaní, dokonca produktu vytvoria fiktívnu stránku. Lákajú na absolútne novinky ťažko dostupné na trhu.

Napríklad v čase, kedy ešte nebol iPhone 6 oficiálne uvedený do predaja, ho ponúkali za veľmi výhodné ceny okolo 300 – 400 USD. Okrem extrémne výhodnej ceny vábia na rôzne akcie 5 + 1 grátis a preprava zadarmo. Kto by odolal? Všetko je to súčasť dobre premysleného podvodu. Vy v ňom ťaháš za kratší koniec.  Ak biznis vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, zbystrite zmysly. Prehnané zľavy, akcie, k tomu služby grátis.

Nálepka Gold Supplier môže byť z mačacieho zlata

„My ako firma tiež spolupracujeme s Alibabou, avšak rozhodne odporúčame si dodávateľov overovať. Aj napriek „zaručeným označeniam“ Gold Plus Supplier  alebo Trade Assurance nemusia byť kóšer. Tieto osvedčenia dôveryhodnosti nie sú založené na reálnej dôveryhodnosti spoločnosti, ale na tom, či firma za svoje členstvo v Alibabe zaplatí. Na tom Alibaba zarába a platiace firmy na oplátku zvýhodňuje takýmito označeniami a pomáha im tak zvyšovať predaj. Preto ak nechcete prísť o svoje finančné prostriedky rýchlejšie, než napočítate do 5, riešte to s odborníkom. Sami sme boli svedkami viacerých podvodov. Obchodníkom, ktorí slepo dôverovali podvodným čínskym dodávateľom, ostali len oči pre plač a prázdne konto,“ vysvetľuje Michal Malík zo spoločnosti Invelt, ktorá obchoduje s Čínou už 13 rokov.

Prepožičajú si údaje európskej firmy

Čínska podvodná firma si založí profil na Alibabe, pričom si prepožičia údaje legitímnej americkej, európskej alebo anglickej firmy. Predstiera, že tou firmou skutočne je a predáva jej značkové produkty. Vo väčšine prípadov si vezme peniaze, ale nikdy za ne nič nedostaneš. Vytvorí aj fejkovú webovú stránku, kde zmení kontaktné údaje. Využíva Gmail alebo iné bezplatné emailové kontá. A zväčša akceptuje len platbu bankovým prevodom na podozrivé bankové účty alebo využíva iba Western Union a Money Gram. V niektorých profiloch dodávateľov a pri niektorých typoch produktov je uvedené označenie „on site check“, ktoré zvyšuje šance, že účet je overený. Nie všetky účty sú totiž overené, a tak si pri nich nikdy nemôžeš byť istí, či naozaj komunikuješ so spoločnosťou, ktorá je uvedená v profile. Preto je vždy dobré overiť dôveryhodnosť firmy, s ktorou plánuješ biznis, a to za pomoci odborníka. Našťastie, tento typ podvodu je jedným z mála, ktorý zaznamenal za posledné obdobie zlepšenie.

„Exportný“ poplatok z Číny neexistuje

Niekoľko dní po tom, ako uhradíš objednávku, od teba dodávateľ žiada úhradu colných poplatkov pri exporte tovaru z Číny. Ak odmietneš zaplatiť, bude trvať na tom, že tovar neopustí krajinu. Často ti dokonca zašle falošné číslo mapujúce kuriéra, ktoré dokazuje, že produkty boli zadržané na čínskej colnici. Hlavne neplatiť! Je úplne bežné, že po prvej platbe a odhalení tvojej dôverčivosti si čoskoro vypýtajú ďalšiu platbu. Žiadne clo pri opúšťaní Číny neexistuje.

Čínsky slovník poruke

Aj zjavná banalita, akou je angličtina, môže byť v Číne problém. Dodávatelia nie vždy porozumejú všetkému v tomto jazyku, čo vedie k mnohým nedorozumeniam. „Pri komunikácii s čínskymi dodávateľmi sa nám často stáva, že istým anglickým výrazom nerozumejú a vtedy prichádza na rad komunikácia v čínštine, ktorou všetko zdarne vyriešime,“ popisuje možnú jazykovú bariéru Michaela. Zaobstaraj si preto pre každý prípad čínsky slovník, čínskeho tlmočníka alebo ideálne odborníka na obchod s Čínou, ktorý tamojší jazyk ovláda. A niekedy nepomôže ani slovník. V čínskej kultúre je odpoveď „nie“ alebo „neviem“ považovaná za neslušnú. Preto sa môže ľahko stať, že čínsky dodávateľ radšej na všetko kývne, aj keď trochu klame a problém je na svete.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá