Pár kilometrov od nás horeli domy aj rozsiahly les, hovorí Slovenka. Turecké dovolenkové destinácie zachvátili požiare

  • Turecko už týždeň bojuje s ničivými požiarmi
  • Dym aj plamene vidieť aj zo satelitných snímok
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, facebook/Kadir TaşcıSWE Report & Discuss, Facebook/Jozef Kukučka
  • Turecko už týždeň bojuje s ničivými požiarmi
  • Dym aj plamene vidieť aj zo satelitných snímok

Posledné dni sú pre Turecko zdrvujúce. V dôsledku horúčav a extrémneho sucha krajina čelí jedným z najhorších požiarov za posledné roky. Tie oblasť sužujú už týždeň a vyžiadali si aj niekoľko obetí.

Dym vidieť aj z vesmíru

Za predchádzajúcich sedem dní bolo na 30 miestach Turecka hlásených viac ako 130 požiarov. Väčšina z nich sa vznietila pri pobreží Stredozemného mora a Egejského mora, ďalšie zas v rekreačných oblastiach okolo Antalye, Mugly a Marmarisu. Ide o oblasti, ktoré si ako dovolenkové destinácie obľúbili aj Slováci.

NASA informuje, že lesné požiare z juhu Turecka už možno vidieť aj na satelitných snímkach a dym je vidieť aj z vesmíru. 3. augusta bolo v Turecku aj po niekoľkých dňoch prítomných najmenej deväť prebiehajúcich požiarov.

Horeli domy aj les

Vystrašení boli aj turisti, ktorí boli nútení dostať sa na člnoch do bezpečia. Evakuovaných tiež bolo niekoľko desiatok dedín, nakoľko silný vietor a mimoriadne horúčavy prispievali k šíreniu plameňov, informuje TASR.

O situácii nám rozprávala aj Klaudia, ktorá sa z dovolenky v Turecku vrátila pred dvoma dňami. „Asi 25 kilometrov od nás horel rozsiahly les, domy a vlastne všetko, čo prišlo požiaru do cesty. Na druhý deň, po vzniku požiaru, to bolo dosť cítiť aj zo vzduchu. Všade bol dym a padal popol,“ hovorí nám Slovenka.

Klaudia tiež dodáva, že aj napriek tomu, že boli od požiarov vzdialení niekoľko kilometrov, pociťovali obavy. „Mali sme strach, aby sa to nerozšírilo až ku nám. Taktiež sme sa obávali, či vôbec budeme môcť odletieť domov,“ uzatvára Klaudia.

Turecko však nie jedinou oblasťou, ktorú sužujú obrovské horúčavy. Grécko v týchto dňoch zasiahli teploty až +47 °C. Na Rodose tiež vznikol nekontrolovateľný požiar.

Požiar
zdroj: Klaudia Polasova

 

Zdroj: earthobservatory.nasa

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK