Pár zotročoval Slovákov aj Maďarov. Za obchodovanie s ľuďmi pôjde do väzenia

  • Obete lákali na lepší život vo Veľkej Británii
  • V praxi pracovali 12 hodín 7 dní v týždni
  • Obete hovoria o zničenom živote
otrocká práca v autoumyvárni
Ilustračný obrázok, Unsplash/Emile Guillemot, Pixabay/peeonelove
  • Obete lákali na lepší život vo Veľkej Británii
  • V praxi pracovali 12 hodín 7 dní v týždni
  • Obete hovoria o zničenom živote

Príbeh páru žijúceho v anglickom Bristole, 45-ročného Slováka Maroša Tancoša a 46-ročnej Joanny Gomulskej, je dôkazom toho, že otroctvo, žiaľ, stále existuje aj v 21. storočí.

The Guardian píše, že tento pár dostal celkový trest na pobyt za mrežami na celkovo 25 rokov po tom, čo previezli najmenej 29 ľudí do Spojeného kráľovstva a prinútili ich pracovať zadarmo v autoumyvárni a bývať v nehnuteľnosti opísanej ako „brána do pekla“.

Prísľub lepšieho života

Yahoo News informuje, že pár priniesol do Veľkej Británie minimálne 29 ľudí zo Slovenska a Maďarska z opatrovateľských domov a sirotincov s tým, že im prisľúbili stabilnú prácu a lepší život.

The Guardian približuje, že išlo o ľudí, ktorí sa dostali do Británie medzi rokmi 2010 a 2017, boli neskorší pubertiaci až tridsiatnici, ktorí v prevažnej miere nevedeli po anglicky.

The Independent uvádza, že realita pre mladých stredoeurópanov bola diametrálne odlišná do toho, čo im bolo prisľúbené, pretože muži po príchode na Britské ostrovy museli pracovať zadarmo v Tancošovej autoumývarni, a okrem toho dlhé hodiny aj v iných manuálnych prácach.

Mnohí z nich pracovali dvanásť hodín denne sedem dní v týždni. Navyše, slovensko-anglický pár im hneď po príchode odobral ich osobné dokumenty, telefóny a bankové karty.

Sky News píše, že Tancoš svojim obetiam povedal, že si môžu nechať polovicu svojej mzdy každý mesiac, zatiaľ čo druhú polovicu si ponechajú na nájom a stravu. V skutočnosti obete nedostali žiadne peniaze a ich zárobky míňal pár žijúci v Bristole.

Belfast Telegraph prízvukuje, že toto zotročovanie slúžilo bristolskému páru na financovanie ich závislosti od hazardných hier. Ba čo viac, Tancoš mužov verbálne a fyzicky zneužíval, aby ich vystrašil, aby sa podriadili, zatiaľ čo Gomulska sa vydávala za „dobrého policajta“, vďaka čomu mali obete veriť, že na nich dáva pozor.

The Independent dodáva, že ich sprevádzala na stretnutia, aby si zriadili svoje národné číslo poistenia a bankové účty, ale okamžite im zabavila všetky karty a čísla PIN. Sky News v tejto súvislosti uvádza, že tieto bankové účty otvorili spolu s obeťami a taktiež požiadali o úvery a kreditné karty v ich mene.

Súd bol prísny

The Canadian News podotýka, že súd s bristolským párom trval približne tri mesiace a Bristol Crown Court odsúdil Tancoša na 16 rokov za mrežami a jeho partnerka deväť rokov, pretože boli odsúdení za trestné činy novodobého otroctva. Mark Morrison, hlavný vyšetrovateľ

Národnej kriminálnej agentúry, opísal životné podmienky, v ktorých museli fungovať obete zotročovania: „Špinavé matrace, nechutné, nečisté koberce, prikrývky a posteľná bielizeň.“

The Independent akcentuje, že sudca Martin Picton pri oboch odsúdených deklaroval, že aj v prípade dobrého správania budú musieť stráviť vo väzení dve tretiny svojich trestov a nie polovicu, čo je štandardná procedúra.

Určite k tomu prísnemu verdiktu prispeli aj výpovede obetí. „Do Británie som išiel, pretože som chcel zabezpečiť svoju rodinu a dať im viac, ako mali na Slovensku, ale život, ktorý som mal v Marošovom dome, mi úplne zmenil život. Nesmel som vychádzať z domu a jediné, čo som vedel, bola práca. Celý čas som si myslel, že som tam otrok. Myslel som, že už niet cesty späť,cituje jedného zo Slovákov Belfast Telegraph.

Zdroje: The Guardian, Yahoo News, The Independent, Belfast Telegraph, Sky News, The Canadian News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá