Paragraf 363 opäť v akcii: Megakauza ROZUZLENIE sa rozpadá, exsiskárovi zrušili obvinenie

  • Exsiskárovi Martinovi Ciriakovi zrušili postupom podľa paragrafu 363 obvinenie
  • Obvinenia ďalších dvoch aktérov kauzy sú neprávoplatné
Vladimír Pčolinský, Michal Aláč
Vladimír Pčolinský, Michal Aláč, Startitup, TASR
  • Exsiskárovi Martinovi Ciriakovi zrušili postupom podľa paragrafu 363 obvinenie
  • Obvinenia ďalších dvoch aktérov kauzy sú neprávoplatné

Policajti Národnej kriminálnej agentúry obvinili v rámci akcie Rozuzlenie päť ľudí vrátane riaditeľov Slovenskej informačnej služby a Národného bezpečnostného úradu, exsiskára a podnikateľa. 

Podnikateľa Petra Košča, exriditeľov SIS Vladimíra Pčolinského a Michala Aláča, expríslušníka NAKA Jána Kaľavského a exsiskára Martina Ciriaka obvinili v súvislosti so zločineckou skupinou, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dvoch ľudí obvinili aj pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

Najnovšie informácie z prostredia Generálnej prokuratúry SR hovoria o tom, že exsiskárovi Martinovi Ciriakovi zrušili obvinenie postupom paragrafu 363. „Áno, túto informáciu môžem potvrdiť. Celé obvinenie bolo nezákonné a vymyslené,“ reagoval na otázky reportérov Startitup Martin Ciriak. 

V prípade ďalších dvoch obvinených, podnikateľa Petra Košča a expolicajta Jána Kaľavského, nemohol prokurátor o postupe podľa paragrafu 363 rozhodnúť. Obvinenie oboch je totiž neprávoplatné. Informáciu pre Startitup potvrdila advokátka oboch obvinených Eva Mišíková.

V prípade exriaditeľa Slovenskej informačnej služby zatiaľ o postupe paragrafom 363 ešte nerozhodli. U obvineného exšéfa SIS Michala Aláča doposiaľ nebolo rozhodnuté ani o sťažnosti podanej proti uzneseniu o vznesení obvinenia.

„Právoplatné uznesenie vyšetrovateľa Ministerstva vnútra Slovenskej republiky prezídia policajného zboru, Národnej kriminálnej agentúry, odboru stred zo 17.08.2023 sa zrušuje v časti, ktorou podľa paragrafu 206 trestného poriadku vzniesol obvinenie Mgr. Martinovi Ciriakovi za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, za zločin marenia spravodlivosti,“ píše v úvode uznesenia Generálnej prokuratúry Slovenskej Republiky prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera. 

Dôvody, pre ktoré o zrušení obvinenia exsiskárovi Martinovi Ciriakovi zrušil obvinenie, rozpísal na 44 stranách.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá