Paranoidný Putin: Jeho štátna karanténa stojí Rusov milióny. Plne zaočkovaný prezident sa stále skrýva v bunkri

  • Vladimir Putin sa v prísnej karanténe nachádza už takmer rok
  • Napriek tomu, že prezident je už plne zaočkovaný, jeho prísny izolačný režim sa nebude meniť
  • Putin pracuje online zo svojej pracovne. Ľudia, ktorí sa s ním chcú stretnúť, musia absolvovať prísnu karanténu
  • Tá Rusov stála už milióny. Vo svojom sídle má dezinfekčné tunely aj špeciálny audiosystém
Dedo v bunkri
TASR/AP, Alexei Druzhinin
  • Vladimir Putin sa v prísnej karanténe nachádza už takmer rok
  • Napriek tomu, že prezident je už plne zaočkovaný, jeho prísny izolačný režim sa nebude meniť
  • Putin pracuje online zo svojej pracovne. Ľudia, ktorí sa s ním chcú stretnúť, musia absolvovať prísnu karanténu
  • Tá Rusov stála už milióny. Vo svojom sídle má dezinfekčné tunely aj špeciálny audiosystém

Putinov kritik Alexej Navaľnyj zvykol ruského prezidenta posmešne prezývať „starý dedo v bunkri.“ Teraz sa ukazuje, že si túto prezývku zaslúžil oprávnene.

Navaľnyj o Putinovi: Ropucha na ropných rúrkach alebo dedko v bunkri. Čo je kauza Yves Rocher a ako medzi nimi vznikla nevraživosť

Putin je už zaočkovaný obomi dávkami, mal by mať protilátky

Vladimir Putin sa v prísnej karanténe nachádza už takmer rok. Ruské Investigatívne médium Proekt prinieslo informáciu, že napriek tomu, že prezident je už plne zaočkovaný proti koronavírusu, jeho prísny izolačný režim sa pravdepodobne nebude meniť. Putin tak pracuje prostredníctvom videokonferencií. Ľudia, ktorí majú k Putinovi prístup, sa musia podrobiť prísnej dvojtýždennej karanténe, tá stojí Ruskú federáciu milióny.

zdroj: TASR/AP, Alexei Druzhinin

„Je to veľmi zvláštne, pretože bol očkovaný proti koronavírusu a už by sa mu mali vytvárať protilátky,“ píše Proekt. Médium upozorňuje, že Putin oznámil, že sa nechal zaočkovať ruskou vakcínou Sputnik V, ale ničím toto tvrdenie verejne nepreukázal.

Putin mal byť prvou dávkou zaočkovaný pred siedmimi týždňami a druhou pred štyrmi týždňami. Po takejto dobe by sa už mali vytvoriť protilátky a prezident by tak mal byť chránený. „Bolo by logické, keby Putin buď odišiel, alebo v blízkej budúcnosti odíde z prísneho izolačného režimu. Koniec koncov, je už jediným verejným vodcom na svete, ktorý sa už rok uzatvára pred ľuďmi,“ konštatuje Proekt.

Dezinfekčné tunely a 2 týždňová karanténa 

Putinova bezpečná bublina sa nachádza na predmestí moskovského sídla Novo-Ogaryovo. Federálna ochranná služba pomohla Putinovi zaobstarať dokonca aj dezinfekčné tunely pre sídlo aj pre Kremeľ, uvádza New York Times. Prechádzanie tunelom vonia ako prechod cez oblak hmly z bazénovej vody, uviedla pre denník Olga Izranová, ktorej spoločnosť tunely predala Federálnej ochrannej službe.

Dobre známa je aj Putinova pracovňa, ktorá má vlastné audio zariadenie s mikrofónmi, aby tak mohol Putin bez problémov pracovať. Keď sú kontrolky červené, zvuk sa neprenáša.

Všetci ľudia, ktorí prídu s prezidentom do osobného kontaktu sa musia najskôr podrobiť prísnej karanténe trvajúcej približne dva týždne. Karanténe sa podrobili aj protokolisti a fotografi, ktorí sa s Putinom stretli pri tradičnej vojnovej prehliadke pri príležitosti porazenia fašizmu.

Podľa Proekt sa ale nič nezmení ani v budúcnosti. Podľa ich zdroja čaká karanténa koncom mája novinárov a zamestnancov kremeľskej administratívy, ktorí sa začiatkom júna (desať a pol týždňa po očkovaní) stretnú s prezidentom na petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre. Karanténa sa má začať v štvrtok 20. mája.

Novinári majú k Putinovi obmedzený prístup, ich otázky prezidentovi sprostredkúva tlačová služba Kremľu.

Aj ďalší program má naplánovaný online

Putinov ďalší program je tiež naplánovaný online. Minulý štvrtok Putin rokoval prostredníctvom videohovoru aj s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom, a to napriek tomu, že Guterres sa práve nachádzal v Moskve.

Kremeľ minulý  týždeň tiež informoval, že online by sa mohol uskutočniť aj samit medzi Putinom a americkým prezidentom Joe Bidenom. Konečné rozhodnutie však bude závisieť od odporúčaní epidemiológov, informovala TASR.

putin biden
zdroj: TASR/AP/Alexander Zemlianichenko

Putin bude s najväčšou pravdepodobnosťou dlho žiť v izolácii, tvrdí zdroj Proektu. Prezidenti alebo premiéri iných krajín izoláciu nepodstupujú. Tiež plne zaočkovaný, 78-ročný americký náprotivok Putina Joe Biden sa pravidelne stretáva s novinármi, poradcami, členmi jeho administratívy, dokonca aj bežnými Američanmi. Teraz po odporúčaní CDC už aj bez rúška. 

Žiadne rúška, rozostupy, ani obmedzenia. Očkovaní Američania sa môžu vrátiť do bežného života, CDC im dalo zelenú

Na Putinovu bublinu idú milióny 

Putinova izolácia a karanténa pre jeho návštevníkov stojí Rusov milióny rubľov. Novinári ruskej BBC vypočítali, že ruské prezidentské administratívne riaditeľstvo získalo z vládneho rezervného fondu viac ako 6,4 miliárd rubľov, takmer 70 miliónov eur (vrátane 1,2 miliárd rubľov, asi 13,10 miliónov eur, pridelených tajným príkazom) na financovanie opatrení zameraných na zastavenie šírenia koronavírusu.

Novinári, lekári, piloti, dokonca aj vojnoví veteráni, ktorí sa zúčastnili vojenskej prehliadky sa podrobili karanténe jednom z 12 hotelov a sanatórií nachádzajúcich sa v Moskve, Moskovskej oblasti, Soči a Jalte. Ruská BBC upozorňuje, že všetky tieto hotely patria Putinovmu administratívnemu riaditeľstvu a peniaze pridelené na karanténu, nazývanú ako lekárske pozorovanie, v skutočnosti kolovali v štruktúrach tohto oddelenia.

zdroj: TASR/AP, Alexei Druzhinin

New York Times špekuluje, že za Putinovou opatrnosťou nemusí byť len vysoký vek – 67 rokov, čo ho ešte ako nezaočkovaného zaraďovalo do rizikovej skupiny, ale aj paranoja z čas, keď pôsobil ako špión KGB.

V minulosti sa dostal na titulné stránky médií, keď si na samite Skupiny 20 v Japonsku odpil z vlastného hrnčeka, aj keď ostatní zhromaždení svetoví lídri popíjali z pohárov na víno.

Zdroje: Proekt, New York Times, TASR, BBC Russia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie