Parazitické červy napádajú ľudské telo nečakanými cestami. Odborník radí, ako rozpoznať príznaky

  • Červy napádajú ľudské telo rôznymi spôsobmi
  • Mrľa spôsobuje svrbenie v noci
  • Háďatko vytvára kožné prejavy
  • Filárie môžu deformovať končatiny
mikroskop, červy
Ilustračné foto Unsplash/National Cancer Institute/Logan Gutierrez
  • Červy napádajú ľudské telo rôznymi spôsobmi
  • Mrľa spôsobuje svrbenie v noci
  • Háďatko vytvára kožné prejavy
  • Filárie môžu deformovať končatiny

V mnohých domácnostiach s malými deťmi sa čoraz častejšie objavuje téma červov. Každých pár týždňov škôlky a školy informujú rodičov o ďalšom výskyte mrle ľudskej. Rodičia niekedy používajú rôzne triky, ako napríklad strašenie „cukrovými červíkmi“, aby motivovali deti k pravidelnej hygiene, no skutočné červy predstavujú reálny problém.

Nie je prekvapujúce, že sa tieto vrtké tvory neustále objavujú, keď vezmeme do úvahy, ako ľahko sa prenášajú. Problematika parazitických červov sa týka nielen detí, ale aj dospelých, pričom poznanie základných informácií môže výrazne pomôcť pri prevencii a liečbe.

Informujú o tom weby sciencealert aj theconversation.

Mrľa ľudská

Invázia mrle ľudskej predstavuje bežný menší zdravotný problém, najmä u detí. Druh červa, ktorý ju spôsobuje – Enterobius vermicularis –, poznáme pod mnohými inými menami, vrátane pinworm (po anglicky).

Je naozaj tenký a špicatý ako špendlík, so strieborno-bielym vzhľadom. Niekedy ho poznáme aj ako seatworm, pravdepodobne preto, že najčastejšie napáda časti tela, na ktorých sedíš.

Životný cyklus a príznaky

Životný cyklus mrle ľudskej je jednoduchý. Jej larvy pochádzajú z prehltnutých vajíčok, ktoré sa následne vyliahnu v tenkom čreve. Väčšinou vytvárajú kolóniu v prvej časti hrubého čreva (slepé črevo).

Ich najviditeľnejší efekt sa prejavuje v konečníku. Samičky tam migrujú, obvykle v noci, aby nakládli vajíčka. To vedie k veľmi svrbivému zadku, najmä v noci.

Svrbenie núti postihnutého škrabať sa. Tak sa dostávajú čerstvo nakladené vajíčka pod nechty a umožňujú červom šíriť sa na ďalších hostiteľov prostredníctvom kontaktu. Môžu postihnúť kohokoľvek – dospelých aj deti.

Mrle ľudské môžeš spozorovať v stolici po vyprázdnení. Prejavujú sa aj niekoľkými inými spôsobmi, vrátane nočnej podráždenosti a pomočovania.

Červy uprednostňujú život v čreve. V zriedkavých prípadoch spôsobujú bolesť brucha a napodobňujú zápal slepého čreva. V niektorých prípadoch lekári dokonca odstránia slepé črevo a nájdu ho plné vrtiacich sa červov.

Liečba mrle ľudskej

Tento stav je zvyčajne mierny a dá sa liečiť doma. Mebendazol, perorálny liek proti červom, kúpiš bez predpisu vo väčšine lekární a zvyčajne účinne pôsobí.

Odporúča sa liečiť všetkých členov domácnosti starších ako dva roky. Predídeš tak možnému opätovnému nakazeniu. Pamätaj, že niekedy sa nevyskytujú vôbec žiadne príznaky.

Poraď sa s lekárom, ak ide o deti mladšie ako dva roky a tehotné alebo dojčiace ženy s mrľou ľudskou. Pre nich liečba nemusí vyhovovať.

Hygienické opatrenia odstraňujú infekcie a predchádzajú šíreniu parazitov, najmä u tých, ktorí nemôžu užívať lieky. Dôkladne si umývaj ruky a bielizeň a vyhýbaj sa škrabaniu postihnutých oblastí. Ostrihaj si nechty, aby sa pod ne nedostali vajíčka.

Háďatko črevné

Mrle ľudské nie sú jediné červy (helminty), ktoré napádajú ľudí. Háďatko črevné postihuje asi 470 miliónov ľudí po celom svete. Infekcie napríklad v Spojenom kráľovstve zriedkavo nachádzame, keďže tieto parazity uprednostňujú teplejšiu klímu.

Podobne ako mrle ľudské, aj tieto sa zvyčajne usádzajú v tenkom čreve. Dostávajú sa tam však komplikovanejšie. Larvy háďatiek dokážu prenikať cez kožu a cestovať do pľúc krvným obehom. Odtiaľ putujú nahor do hrdla, kde ich hostiteľ prehltne.

Dýchacie cesty a črevo patria medzi obľúbené miesta týchto červov. Príznaky infekcie háďatkom črevným zahŕňajú kašeľ a dýchavičnosť. Zápal v tenkom čreve vyvoláva bolesť brucha a hnačku.

Háďatko tiež bráni vstrebávaniu bielkovín a železa z čreva, čo spôsobuje anémiu.

Keď sa larvy začínajú zavŕtavať cez kožu, objavuje sa charakteristická vyrážka. Vyzerá trochu ako had plaziaci sa pod kožou. Lekári tento jav označujú ako kožná larva migrans.

Filárie a ďalšie druhy

Červy nenapádajú len črevo alebo pľúca. Niektoré z nich sa dostávajú aj do iných častí tela. Lymfatická filarióza vzniká, keď červy radu Filariidae preniknú do lymfatického systému.

Lymfatické cievy fungujú ako odvodňovacie rúrky. Odstraňujú prebytočnú tekutinu z tkanív a vracajú ju do krvného obehu. Červy napádajú lymfatický systém a vyvolajú zápal. Výsledkom je lymfedém – hromadenie tekutiny v končatinách, čo spôsobuje opuch a nepohodlie.

V extrémnych prípadoch opuch nadobúda výrazné rozmery. Vedie to k stavu nazývanému elefantiáza. Napadnutie červami spôsobuje nielen opuch, ale aj zmeny na koži. Tá hrubne a tuhne, čím pripomína sloniu kožu.

Helmintické stavy zahŕňajú aj pásomnice a tenkohlavce – tiež črevné parazity. Ringworm (po slovensky „kruhová pleseň“) nemá s červami nič spoločné. Spôsobuje ho plesňová infekcia.

Prevencia a riešenie

Najlepšou obranou proti červom zostáva dôkladná hygiena. Pravidelné umývanie rúk, najmä pred jedlom a po použití toalety, znižuje riziko nákazy. Pri cestovaní do oblastí s vyšším výskytom parazitov venuj zvýšenú pozornosť kvalite pitnej vody a jedla.

Príznaky napadnutia červami nemusíš skrývať. Ide o bežné infekcie, ktoré postihujú milióny ľudí ročne. Včasná diagnostika a liečba vedie k rýchlemu a úplnému uzdraveniu bez dlhodobých následkov.

Mnohé parazity sa šíria v rodine alebo kolektíve. Preto často potrebuješ liečiť všetkých členov domácnosti naraz. Zabráni sa tak opakovanej infekcii. Dôsledná liečba a hygiena víťazia v boji proti týmto neželaným hosťom v tvojom tele.

Väčšina červíkových infekcií nepredstavuje vážne riziko pre zdravie. Niektoré druhy však spôsobujú komplikácie. Neodkladaj návštevu lekára, ak podozrievaš parazitickú infekciu. Obzvlášť dávaj pozor, ak cestuješ do exotických krajín alebo pracuješ v prostredí s vyšším rizikom nákazy.

Parazitické červy síce nepríjemne pôsobia. Pri správnom prístupe a liečbe ich však účinne porazíš. Včasné rozpoznanie príznakov a následná liečba minimalizuje nepríjemné následky. Umožňujú ti tak rýchly návrat k bežnému životu.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: sciencealert, theconversation

Najnovšie videá

Trendové videá