Paríž má veľké problémy so smogom, ktoré musí začať konečne riešiť

  • Hlavné mesto módy má vážne problémy so znečisteným ovzduším.
  • Hlavné mesto módy má vážne problémy so znečisteným ovzduším.

Keď ľudia počujú pojem znečistenie ovzdušia, predstavia si rapídne rozvíjajúce sa mestá ako Delhi alebo Beijing. Veľké mestá západného sveta si však musia rovnako poradiť s narastajúcou úrovňou smogu. Hlavné mesto Francúzska v súčasnosti zažíva mimoriadne vážnu krízu – masívny nárast znečistenia ovzdušia sa za dekádu stal dlhotrvajúcim problémom, ktorý je potrebné riešiť.

V snahe znížiť úroveň znečistenia vedenie mesta oznámilo, že všetka verejná doprava bude dočasne zadarmo, rovnako ako aj služby ako bike-sharing a car-sharing elektromobilov, ktoré budú taktiež zadarmo. Mesto takisto implementovalo systém, ktorý umožní vstup do centra iba polovici mesta.

smog-paris-tour-eiffel-before-and-after

foto: strangesounds.com

Funguje to tak, že v utorok môžu do centra vstúpiť iba tie autá, ktoré majú poznávaciu značku končiacu s párnym číslom, zatiaľ čo v stredu je rad na tie s nepárnym číslom. Každý, kto toto pravidlo poruší dostane pokutu 35 eur. V prvý deň nariadenia dostalo pokutu 1 700 vodičov.

Dočasný zákaz na polovicu vozidiel bol vydaný iba zopár dní potom, čo sa starostka Paríža zaviazala spolu s tromi ďalšími veľkými mestami – Mexico City, Madrid a Atény, že zakážu všetky dieselové autá do roku 2025 v snahe znížiť dlhodobé znečistenie ovzdušia, ktoré sa týka týchto metropol. Plán takisto zahŕňa promovania alternatívnych vozidiel, rovnako ako aj propagovanie chodenia a bicyklovania.

snimka-obrazovky-2016-12-09-o-0-56-30

foto: twitter.com

Od dnes sa spoločne spojíme, pretože už dlhšie nemôžeme tolerovať znečistenie ovzdušia, ktoré spôsobuje nemalé zdravotné problémy a v niektorých prípadoch i úmrtia občanov so slabšou imunitou. Veľké problémy ako znečistenie ovzdušia si vyžadujú radikálne rozhodnutia a do tohto boja povolávame pre spoluprácu i výrobcov áut a autobusov,“ povedala Anne Hidalgo, starostka Paríža pri príležitosti oznámenia spolupráce s Mexico City minulý týždeň.

Súčasnej situácii momentálne nenapomáha ani počasie, keďže je bezvetrie. Vrstva smogu sa takto nad hlavným mestom nerozptýli tak, ako pri bežných podmienkach. Znečistenie ovzdušia ročne zabije 3 milióny ľudí na svete, pričom väčšina úmrtí sa týka veľkých miest.

Ako sa zdravotné problémy spojené so znečistením životného prostredia rozširujú čoraz viac, veľké mesta skrátka musia tento problém adresovať a prijať adekvátne rozhodnutia. Môžeme byť radi, že takéto problémy (zatiaľ) na Slovensku nemáme.

extra_large-1481132252-paris

foto: iflscience.com

zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotografie: huffingtonpost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK