Paríž povolil zriadenie mestských záhrad úplne každému

  • Metropola Francúzska je často považovaná za jedno z najkrajších miest na svete a čoskoro sa stane ešte atraktívnejšou.
980x
  • Metropola Francúzska je často považovaná za jedno z najkrajších miest na svete a čoskoro sa stane ešte atraktívnejšou.

V Paríži práve schválili nový zákon, ktorý umožňuje komukoľvek vysádzanie mestskej záhrady v medziach mesta. Po obdržaní povolenia, môžu záhradkári pestovať rastliny na stenách, v škatuliach, na strechách, pod stromami, alebo na plotoch. Môžu kultivovať zeleň v prednej časti svojich domovov alebo kancelárií. Môžu pestovať kvety, zeleninu a ovocie. Starostka Paríža, Anne Hidalgo si kladie za cieľ vytvoriť do roku 2020 sto hektárov živých stien a zelených striech s jednou tretinou zelene priradenou poľnohospodárstvu.

plant-urban-gardens-anyone-law-paris-4a

foto: boredpanda.com

Miestni obyvatelia sú vyzývaní, aby boli “záhradkármi parížskeho verejného priestoru”. Záhradníci musia používať udržateľné metódy, vyhýbať sa pesticídom a podporovať biodiverzitu v meste. Sú žiadaní, aby podpísali “Chartu ozelenenia”, pestovali “lokálne včelárske rastliny”, budú musieť udržiavať svoje mestské záhrady a zabezpečiť, že zeleň zlepšuje estetiku mesta. Mesto Paríž vydáva povolenia na tri roky s možnosťou ich predĺženia.

Mesto hovorí, že jeho nový záhradnícky program je určený na podporu biodiverzity, uspokojenie potreby zelene, zmiernenie efektu „tepelného ostrova“ a zmeny klímy, zlepšenie kvality ovzdušia a zlepšenie tepelného a akustického komfortu budov.

plant-urban-gardens-anyone-law-paris-6a

foto: boredpanda.com

Mesto požiadalo obyvateľov, aby k pestovaniu rastlín pristupovali kreatívne, a pre začatie pestovania prispeje „výsadbovým kitom“ s osivom a zeminou. Hovorí, že ponúkli niekoľko návrhov, ale hlavne dúfajú, že ľudia budú používať svoju fantáziu pri začlenení zelene do mesta. Parížski mestskí úradníci dúfajú, že zákon povedie k zlepšeniu kvality života obyvateľov miest a skrášli mesto. Asistentka starostu Paríža, Penelope Komitès tiež povedala, že pestovanie záhrady by mohlo pomôcť posilniť medzisusedské vzťahy a “vytvárať sociálne väzby.”

Iniciatíva mestských záhrad je len jednou zo súčastí ambicióznych plánov Hidalgo pre ekologizáciu francúzskeho hlavného mesta. Program tiež zahŕňa vytvorenie 30 hektárov verejných záhrad, výsadby 20 000 nových stromov, 200 projektov ozelenenia a rozvoja vzdelávacích fariem, ovocných sadov a zeleninových záhrad v školách.

plant-urban-gardens-anyone-law-paris-5ajpg

foto: boredpanda.com

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: ecowatch.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK