Paríž šokovala obria veľryba na brehu Seiny. Čo sa tu udialo?

  • Predstav si, že sa len tak prechádzaš po Paríži a zrazu to vidíš. Na jednej strane Eiffelovka a na druhej 17-metrová veľryba.
park9
pexels.com/facebook.com/Ebad
  • Predstav si, že sa len tak prechádzaš po Paríži a zrazu to vidíš. Na jednej strane Eiffelovka a na druhej 17-metrová veľryba.

Tento týždeň čakalo Parížanov v jedno ráno veľmi ojedinelé prekvapenie. Na okraji rieky Seina sa objavilo obrovské stvorenie, ktorého pôvod nevedel nik vysvetliť. Na miesto boli dokonca privolaní vyšetrovatelia, ktorí sa mali na vyplavené zviera pozrieť detajlnejšie.

Čo sa teda v Paríži naozaj udialo? Naozaj sa podarilo gigantickej veľrybe len tak dostať z oceána do centra veľkomesta? Aj keď toto zviera vyzerá naozaj realisticky, išlo len o veľmi dobre urobenú umeleckú inštaláciu. Veľrybu dlhú 17 metrov má na svedomí tím umelcov z Belgicka, ktorým sa podarilo túto guerilla kampaň zrealizovať za pár hodín počas noci.

Hlavným cieľom malo byť upozornenie na  aktivity človeka a ich dopad na životné prostredie. Tím umelcov dokonca zašiel tak ďaleko, že nasimulovali aj zápach mŕtveho zvieraťa.

„Podarilo sa nám umiestniť sochu na pobrežie Seiny a počas noci sme nasimulovali krvácanie a autentický zápach. Hneď ráno sme obkolesili objekt páskou, aby si ľudia držali odstup. Okolo pobehovali ľudia z North Sea Whale Association, ktorí celej situácií pridávali na reálnosti,“ píše sa na stránke tvorcov.

Aj keď išlo o umelú inštaláciu mnohí ľudia boli presvedčení, že ide o reálne zviera. „Som  veľmi smutná, že takéto zvieratá putujú z Atlantiku až sem. Vyzerá to ako veľký problém, za ktorý môžeme aj my,“ vyjadrila sa jedna z okoloidúcich

Tomuto projektu sa podarilo vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie celkovo, aj keď prvotným cieľom bolo upozornenie na zlé podmienky pre veľryby v oblasti Severného mora. Banálna na celej  situáci je absurdnosť akou je ľuďom nutné dať najavo, že niečo sa na našej planéte deje. Na ľudí zrejme viac ako smog v mestách, globálne otepľovanie a miznúce biotopy platí mŕtve gigantické zviera, ktoré sa im objaví priamo „pod nosom.“

zdroj:iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech