Parížska posilňovňa sa vďaka energii z ľudského pohybu plaví po Seine

  • Predstav si plávať cez Paríž po rieke Seine, sledujúc všetky ikonické pamiatky, zatiaľ čo si na palube lode poháňanej cvičením.
paris-navigating-gym-1580x530
  • Predstav si plávať cez Paríž po rieke Seine, sledujúc všetky ikonické pamiatky, zatiaľ čo si na palube lode poháňanej cvičením.

To by jedného dňa mohlo byť realitou vďaka spoločného projektu talianskej architektonickej firmy Carlo Ratti Associati, neziskovej architektonickej skupiny Terreform ONE a inštitútu pre mestskú regeneráciu URBEM. 20 metrov dlhá loď s názvom Paris Navigating Gym je navrhnutá tak, aby sa plavila po rieke Seine poháňaná revolučnými cvičebnými strojmi ARTIS od spoločnosti Technogym, ktoré sú navrhnuté pre využitie energie vyrábanej fitness nadšencami vnútri.

paris-could-be-getting-a-floating-gym-with-a-view

foto: businessinsider.com

Cvičebné stroje ARTIS zhromažďujú energiu a používatelia môžu sledovať svoj výkon na displejoch zabudovaných v oknách. Okrem toho môžu vidieť podmienky prostredia rieky zachytené v reálnom čase pomocou senzorov zabudovaných do lode.

Dizajn transparentnej sklenenej bubliny je inšpirovaný milovanými kompami Bateaux Mouches, ktoré prevážali turistov po rieke od začiatku 20. storočia. Návrh bol prispôsobený pre použitie ARTIS rotopedov. Avšak, ak nebude na palube dostatočný počet cestujúcich pre poháňanie lode, tá pre svoj pohyb využije fotovoltaické články na streche.

paris-navigating-gym

foto: inhabitat.com

Carlo Ratti, zakladajúci partner Carlo Ratti Associati povedal: „Paris Navigating Gym skúma potenciál využitia ľudskej sily. Je fascinujúce sledovať, ako energia vyrobená cvičením v posilňovni môže skutočne pomôcť poháňať loď. Poskytuje hmatateľnú skúsenosť, čo sa skrýva za často abstraktným pojmom ‘elektrická energia’.”

Plávajúca posilňovňa je zatiaľ len konceptom, ale dizajnéri odhadujú, že za 18 mesiacov by mohla byť hotová. Ak skutočne vznikne, bude to rozhodne zaujímavé skĺbenie cvičenia a spoznávania krás Paríža.

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech