PARLAMENTNÉ VOĽBY 2023: Startitup ti prináša špeciálne volebné štúdio, sleduj voľby spolu s nami

  • Moderátor Šimon Žďárský v ňom privíta expertov, aktivistov aj politických veteránov
  • Situáciu na politických centrálach budú mapovať naši redaktori
Šimon Žďárský
Startitup
  • Moderátor Šimon Žďárský v ňom privíta expertov, aktivistov aj politických veteránov
  • Situáciu na politických centrálach budú mapovať naši redaktori

Slováci už zajtra v predčasných parlamentných voľbách rozhodnú o tom, kam bude ďalej smerovať naša krajina. Startitup ti preto 30. septembra prináša vlastné volebné štúdio, ktoré ťa prevedie volebnou nocou.

Všetky informácie ohľadom volieb, nájdeš okrem nášho webu aj na našom Facebooku, Instagrame či Tik-Toku. Vo volebnom štúdiu privítame odborníkov, politológov, aktivistov, ale aj veteránov slovenskej politiky.

Situáciu na volebných centrálach budú mapovať (nielen) prostredníctvom live vstupov naši redaktori.

Volebné štúdio s exkluzívnymi hosťami, live vstupy z centrál

V exkluzívnom volebnom štúdiu moderátor Šimon Žďárský privíta expremiérku Ivetu Radičovú aj exministra kultúry Milana Kňažka. Hosťami budú aj analytik Transparency International Slovensko Ľuboš Kostelanský, Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu, politológ Michal Řádek či CEO startupu Elv.ai., Jakub Šuster.

Tešiť sa môžeš taktiež na aktivistov Mareka Macha z iniciatívy Mladí proti fašizmu a Karolínu Farskú (Za slušné Slovensko). Predčasné parlamentné voľby bude naša redakcia už od ranných hodín pokrývať v online článku.

voľby, urna, volebná miestnosť
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa, Radovan Stoklasa

Priamo v teréne, na volebných centrálach, budú všetky informácie monitorovať naši redaktori. Pavel Knapko v centrále Progresívneho Slovenska, Ivan Mego vo volebnej centrále Smeru, Martin Papai v centrále Hlasu, Vanessa Massayová u Sme rodina, Adam Kršiak v OĽANO, Marco Németh v SaS, Karin Daráková v centrále SNS, dianie u Demokratov bude pokrývať Lukáš Kovalčík.

V nedeľu ti taktiež prinesieme exkluzívne politické ankety a články.

Deviate voľby od vzniku Slovenska

V sobotu 30. septembra sa od 07.00 h do 22.00 h. uskutočnia v poradí štvrté predčasné a celkovo deviate parlamentné voľby od vzniku samostatnej SR.

Vo voľbách kandiduje 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Politický subjekt môže najneskôr 48 hodín pred voľbami vziať späť celú svoju kandidátku. Takisto sa môže aj kandidát najneskôr 48 hodín pred začatím hlasovania vzdať svojej kandidatúry alebo ho môže strana odvolať, informuje TASR.

Právo voliť do Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) má občan SR, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov. Volič vo volebnej miestnosti preukazuje svoju totožnosť občianskym preukazom. Pokiaľ si volič práve vybavuje nový občiansky preukaz, môže sa preukázať potvrdením o jeho vybavovaní.

V septembrových parlamentných voľbách môže volič do obálky vložiť hlasovací lístok bez úprav. Môže tiež zakrúžkovať preferovaných kandidátov z listiny danej strany. Najviac môže odovzdať štyri preferenčné krúžky.

V septembrových predčasných parlamentných voľbách môže prísť k urnám približne 4,3 milióna voličov. Z toho je takmer 185 000 mladých ľudí vo veku od 18 do 21 rokov, ktorí môžu o zložení NR SR rozhodovať prvýkrát. Ide o kvalifikovaný odhad Štatistického úradu (ŠÚ) SR počtu občanov SR vo veku 18 a viac rokov, ktorí majú súčasne trvalý pobyt na Slovensku.

Ministerstvo vnútra (MV) SR zriadilo pre voličov infolinku. Dostupná bude aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48592312. Do piatka 29. septembra je infolinka dostupná od 7.30 do 15.30 h. V deň konania volieb sa na ňu voliči môžu obrátiť od 7.00 do 22.00 h.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá