Partia remeselníkov sa rozhodla stavať slamené domy. Bývať v „slamáku“ môžeš už o dva mesiace

  • Slamené domy sú ekologickejším variantom bývania
  • Väčšiu časť domu tak môžeš pokojne skompostovať
Slamený dom
Slamený dom, Facebook/Organica
  • Slamené domy sú ekologickejším variantom bývania
  • Väčšiu časť domu tak môžeš pokojne skompostovať

V súčasnosti vo svojom okolí vnímame hneď niekoľko netradičných stavieb. Či už vzhľadom, alebo použitým materiálom. Prednedávnom sme písali o domoch pod zemou, či o tých vyrobených z kontajnerov.

Ak by sme chceli byť trocha infantilní, domy, ktoré budú súčasťou tohto článku by sme prirovnali k rozprávke O troch prasiatkach. Spomínaš si na vlka, ktorý sfúkol dom zo slamy? Dnes by sa mu to už pravdepodobne nepodarilo. Slováci, ktorí stavajú ekologické domy sú na podobné nástrahy pripravení.

Zdravé bývanie

Skupina remeselníkov Ogranica s nadšením pre stavbu domov využíva prírodné materiály. „Našim cieľom je využitie lokálnych zdrojov na stavbu zdravého bývania. Oživujeme tradičné stavebné remeslá a kombinujeme ich s modernými poznatkami prírodného staviteľstva,uvádzajú.

FOTO: Tvorca Zrakovej pyramídy, ktorá pobláznila Slovensko, spúšťa nový projekt, ktorý opäť priláka masy návštevníkov

Ak sme teda využili prirovnanie „netradičné domy,“ asi sme stupili trošku vedľa. Stavba obydlí zo slamy je totiž tradičnou. História stavania z balíkov slamy započala koncom 19. storočia, spolu s vynálezom baliaceho stroja.

„Veľmi rýchlo sa prejavili pozitívne izolačné vlastnosti balov v tuhých zimách a horúcich letách,“ uvádza Organica. Prvá stavba z balov slamy sa vraj datuje až do roku 1886. Niektoré z týchto stavieb, ako napríklad kostolík stavaný samonosnou metódou z roku 1928, stoja dodnes.

Netreba ani zatepľovať

Slama sa aktuálne využíva najmä kvôli tomu, že je považovaná za ekologickejší variant. Jej výhodou je tiež veľmi dobrá tepelná izolácia. Portál Organica uvádza: „Slama významne napomáha udržateľnému rozvoju, zvyšuje energetickú účinnosť stavieb a jej vyžitie v stavebníctve v porovnaní so zaužívanými materiálmi výrazne znižuje emisie skleníkových plynov. Pri súčasnom exponenciálnom raste spotreby energie a produkcie odpadu nám za 50 rokov nebudú stačiť ani 2 také planéty ako je naša Zem. Zabudovaná energia jedného domu z tehly zatepleného minerálnou vatou je zhruba taká, ako 13 slamených domov.“

Taktiež uvádzajú, že ak by sme rátali aj prevoz materiálov, viac ako 50% skleníkových plynov je spôsobených práve stavebným priemyslom. Slamený dom podobnú záťaž nepredstavuje, nakoľko ho môžeš, okrem okien a zariadenia, celý skompostovať.

Slamený dom
zdroj: Facebook/organica

Slamená konštrukcia

Organica uvádza, že existuje niekoľko možností stavby domov zo slamy. V samonosnej metóde sú baly samy osebe štruktúrou, ktorá nesie váhu strechy. „Ukladané sú vedľa seba ako veľké kocky, napichnuté na spodný rám a medzi sebou lieskovými tyčami. Drevený veniec na spodku a vrchu steny sú medzi sebou stiahnuté, čo dodáva konštrukcii stabilitu,“ uvádzajú.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: Organica

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech