Partizánske sa sťažuje na nebezpečné pokusy v odstavenej časti elektrárne Nováky. Spaľujú tam uhlie aj keď nespĺňajú emisné limity

  • Mestá na Hornej Nitre sa boja o svoje zdravie kvôli pochybnému spaľovaniu uhlia.
collage
sanjeetv.com / commons.wikimedia.org
  • Mestá na Hornej Nitre sa boja o svoje zdravie kvôli pochybnému spaľovaniu uhlia.

Ešte koncom roka 2015 boli elektrárne v Novákoch nútené odstaviť dva bloky, ktoré nespĺňali zákonom určené emisné limity. No už takmer štyri mesiace sa v jednom z odstavených blokov spaľuje uhlie z hornonitrianskych baní.

V odstavenom bloku ENO3 totiž prebiehajú testy náhradnej spaľovacej jednotky, ktoré tam vykonávajú Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). 

foto: seas.sk

Občania mesta Partizánske už majú dosť a proti kontroverznej testovacej prevádzky v nevyhovujúcom bloku sa oficiálne ohradili. Žiadajú, aby sa v budúcnosti podobné pokusy bez kontroly efektu na životné prostredie a ovzdušie už neopakovali.

 „Akú hodnotu má ľudské zdravie najmä v kontexte aj aktívnej politiky zamestnanosti, kde musíme držať počet zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) preto, aby sme to uhlie, ktoré je všeobecne považované za najmenej kvalitné, spotrebovávali na výrobu elektrickej energie z titulu ďalších zdrojov a dotácií do baní. My si to tu všetko spoločne vydýchame,“ povedal pre TASR primátor Partizánskeho Jozef Božik.

 

foto: commons.wikimedia.org

Uhlie je v slovenskej energetike už dlhšie horúcou témou. Jedným z dôvodov sú aj pochybné dotácie, ktoré do uhoľných baní vláda posiela. Na neoprávnené poskytovanie štátnej pomoci podala sťažnosť Európskej komisii mimovládna organizácia EICP.

Druhým dôvodom je jednoducho to, že spaľovanie uhlia je čoraz viac zastarané a neekologické a jeho dotovaním určite nepomôžeme jeho nahradeniu čistejšími energiami.

foto: sanjeetv.com

Paradoxom je, že súčasná prevádzka Novák v režime tzv. Verejného hospodárskeho záujmu nevyhovuje ani samotným elektrárňam. Tento režim im stanovuje objemy elektrickej energie, ktorú majú vyprodukovať. A elektrárne tvrdia, že je neekonomický.

Zo súčasného stavu profitujú teda najmä Hornonitrianske bane Prievidza. V Novákoch sa totiž spáli viac ako 94% ich celkovej produkcie uhlia. Naznačuje to teda, že naša vláda z nejakého dôvodu lipne na tradíciách, ktoré by novodobé technológie na voľnom trhu už dávno vytlačili do zabudnutia.

To že je to neekonomické je jedna vec. Nakoniec, veľmi málo vecí čo vlády robia sú ekonomické. No v tomto prípade ide o reálne ohrozenie zdravia ľudí na Hornej Nitre. A keď už ani to neprinúti kompetentných aby konali, tak už ich neprinúti nič.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá