Pásky na regáloch sa vracajú, kúpiš si len potraviny či drogériu. Reťazce už nemôžu využívať medzeru vo vyhláške

  • Ak je prevádzka v režime základ, môže predávať len esenciálny tovar, vyplýva z vyhlášky
  • Fyzické návštevy obchodov však zváž tak či tak, radí Úrad verejného zdravotníctva
opáskované regály kaufland
TASR/František Iván
  • Ak je prevádzka v režime základ, môže predávať len esenciálny tovar, vyplýva z vyhlášky
  • Fyzické návštevy obchodov však zváž tak či tak, radí Úrad verejného zdravotníctva

Pred pár týždňami prebehla médiami správa, že obchodné reťazce našli dieru vo vyhláške od hygienikov a tak predávali všetok svoj tovar, od potravín až po oblečenie či základné potreby. Hospodárske noviny informovali, že reťazec našiel medzeru vo vyhláške, ktorá predaj neesenciálneho tovaru v ich predajniach vyslovene nezakazovala. Neurčovala totiž, čo presne je esenciálny tovar a čo nie.

Tento rok nás teda nečakali v predajniach opáskované regály s tovarom ako minulú zimu. Tomu je však koniec a pásky by sa mali krátko pred Vianocami vrátiť naspäť na regály.

Ako informovala o hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková, obchody, ktoré predávajú viac druhov sortimentu, môžu v režime základ predávať iba ten tovar, ktorý predávajú ostatné prevádzky s povoleným režimom základ. 

V praxi to teda znamená, že reťazce môžu predávať prakticky len potraviny, drogériu a tlač, hoci v ponuke majú aj oblečenie a elektroniku. Takýto tovar si môžu zákazníci kúpiť len v obchodoch s režimom OP.

Vo vyhláške upravujúcej činnosť prevádzok a organizáciu hromadných podujatí sa tiež konkretizuje, že na 25 štvorcových metrov priestoru otvorených prevádzok pripadá jedna osoba. Ak má prevádzka k dispozícii menší priestor, môže v nej byť v jednom čase len jeden zákazník.

Ak nemusíš, do obchodu radšej nechoď

ÚVZ SR zároveň upozorňuje obyvateľov, aby sa nad každou fyzickou návštevou prevádzky zamysleli a zvážili, či nie je možné tovar z uvedenej prevádzky objednať online alebo si aspoň zvoliť čas návštevy taký, v ktorom je v prevádzke čo najmenej ľudí. Úrad tiež odporúča, aby ľudia uprednostnili vopred premyslené nakupovanie viacerých vecí naraz, čím zamedzia opakovaným návštevám.

Žiada zároveň prevádzkovateľov, aby k dodržiavaniu nastavených podmienok pristupovali zodpovedne a aby dbali hlavne na dôsledné dodržiavanie kapacitných obmedzení či pravidelné vetranie a dezinfekciu plôch. Samozrejmosťou by malo byť aj dohliadanie na riadne prekrytie horných dýchacích ciest a dodržiavanie rozostupov medzi zákazníkmi.

Čo všetko dnes funguje v režime základ?

Medzi prevádzky, ktoré môžu byť otvorené od 5:00 do 20:00 hod. a môžu fungovať v režime základ, teda pre všetkých bez ohľadu na imunitný status, patria predajne potravín, drogérie, novín a tlačovín.

Ďalej ide o výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku vrátane reklamačných pracovísk, prevádzky telekomunikačných operátorov, ako aj poštových, bankových a iných finančných, poisťovacích a leasingových služieb. Otvorené môžu byť aj opravy a servisy elektroniky či vecí vrátane obuvi, odevov, vozidiel, bicyklov, strojov a iných zariadení.

Svoje služby môžu tiež poskytovať kľúčové služby, obchodné miesta sieťových odvetví, predajne domácich a záhradkárskych potrieb, pričom domácimi potrebami je myslený drobný tovar každodenného domáceho použitia, ktorého náhrada v prípade straty alebo poškodenia neznesie odklad.

Prístupné všetkým ostávajú aj nekryté alebo čiastočne kryté trhoviská s predajom sadeníc, kvetov, zeleniny, ovocia a potravín, avšak musia zabezpečiť jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovaný vstup a výstup, ako aj vzdialenosť predajných miest dva metre od seba. Poslednými v tejto kategórii sú prevádzky poskytujúce liečebno-pedagogickú intervenciu alebo terapiu osobám so zdravotným postihnutím.

Zdroje: SITA, HN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá