Päť krajín čelí vysokému nárastu nových prípadov koronavírusu. Spája ich jedna vec, očkovali rovnakou vakcínou

  • Čínske vakcíny čelia pochybám týkajúcim sa svojej účinnosti
  • Mnoho zaočkovaných ľudí týmito vakcínami sa opäť nakazí
pjimage - 2021-07-08T165528.621
Unsplash/Mat Napo Unsplash/Dinis Bazgutdinov
  • Čínske vakcíny čelia pochybám týkajúcim sa svojej účinnosti
  • Mnoho zaočkovaných ľudí týmito vakcínami sa opäť nakazí

Analýza krajín, za ktorou stojí portál CNBC, zistila, že krajiny, ktoré sa v dnešných dňoch môžu pochváliť vysokou mierou zaočkovanosti, sa spoliehajú na vakcíny vyrobené v Číne. Analýza vznikla v dôsledku nedávnych zistení, že účinnosť čínskych vakcín čelí čoraz väčším kontrolám. Tie sú spôsobené nedostatkom údajov o ich ochrane pred Delta variantom, ktorý je prenosnejší.

Televízia CNBC zistila, že týždenný prírastok pozitívnych je zvýšený najmenej v šiestich krajinách, ktoré momentálne patria medzi najzaočkovanejšie na svete. Až 5 z nich sa spolieha na vakcíny z Číny. Televízii sa podarilo identifikovať až 36 krajín, ktoré majú viac ako 1 000 potvrdených prípadov na milión obyvateľov týždenne.

Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Armando Franca

Na identifikáciu využila informácie zo zdrojov ako je Oxfordská univerzita alebo Svetová zdravotnícka organizácia. Následne televízia identifikovala krajiny, v ktorých dostalo aspoň jednu dávku vakcíny minimálne 60 percent občanov. 

Čínske vakcíny sú stále obľúbené

Krajín bolo 6 a 5 z nich vo veľkom využíva vo veľkej miere čínske vakcíny. Konkrétne ide o Čile, Uruguaj, Mongolsko, Seychely a Spojené arabské emiráty. Šiestou krajinou je UK, no to nevyužíva čínske vakcíny. 

Mongolsko v máji informovalo, že krajina dostala 2,3 milióna očkovacích dávok od čínskeho štátneho podniku Sinopharm. Ide o vakcínu, ktorá je v krajine najdostupnejšia. Okrem čínskej vakcíny má Mongolsko k dispozícii aj 80-tisíc dávok ruského Sputniku V a 255-tisíc dávok vakcíny Pfizer/BioNTech. Tie dostala krajina iba minulý týždeň.

zdroj: tasr/AP Photo/Andreea Alexandru

Na čínskej vakcíne boli závislé aj Spojené arabské emiráty a Seychely. Nové vakcíny tieto krajiny zaviedli len nedávno. V Uruguaji je čínska vakcína najpodávanejšia. Hneď po nej však nasleduje vakcína od spoločnosti Pfizer. Čínska vakcína, ktorá je obľúbená v týchto krajinách, je obľúbená aj v Čile. Konkrétne ide o vakcínu od od pekinskej spoločnosti Sinovac Biotech. 

Situácia v Spojenom kráľovstve je spôsobená najmä rozšíreným Delta variantom. V krajine sa čínske vakcíny nepoužívajú Schválené sú vakcíny od spoločností Moderna, AstraZeneca-Oxford, Pfizer-BioNTech a Janssen.

Moderna vakcína očkovanie
zdroj: TASR/DPA

Sú schválené

Hoci sa na Slovensku o čínskych vakcínach veľa nehovorí, ide o vakcíny, ktoré sú schválené WHO. Je však potrebné dodať, že vakcíny Sinopharm a Sinovac boli schválené na núdzové použitie najmä v rozvojových krajinách. 

Účinnosť týchto vakcín je nižšia ako účinnosť vakcín Pfizer – BioNTech a Moderna , pričom obe preukázali účinnosť viac ako 90%. Vakcína Sinpoharm má účinnosť iba 79 percent vakcína Sinovac ešte menej – konkrétne 50 percent. 

Vakcíny Sinopharm a Sinovac vyvolávajú imunitnú odpoveď vystavením tela oslabenému alebo „inaktivovanému“ vírusu. Spoločnosti Pfizer-BioNTech a Moderna založili svoje vakcíny na technológii zvanej messenger RNA, ktorá dáva telu pokyn, aby produkoval vírusové proteíny, ktoré vyvolávajú imunitnú odpoveď.

Zdroj: CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie