Päť nádherných miest, ktoré nájdeš doma a nemusíš za nimi cestovať tisícky kilometrov

  • Určite rád cestuješ do zahraničia, ale mal by si vedieť, že nádheru máme aj doma
  • Dnes ti spoločne s fotografom a cestovateľom na plný úväzok, Patrikom Paulínyim, predstavíme krásne miesta, ktoré nájdeš doslova za rohom
Patrik Paulínyi/Becherovka
Patrik Paulinyi/Becherovka
  • Určite rád cestuješ do zahraničia, ale mal by si vedieť, že nádheru máme aj doma
  • Dnes ti spoločne s fotografom a cestovateľom na plný úväzok, Patrikom Paulínyim, predstavíme krásne miesta, ktoré nájdeš doslova za rohom

Tipov na návštevu zaujímavých miest nie je nikdy dosť. Okrem cudziny sa ale oplatí spoznať aj krásy, ktoré máme doma. To sa rozhodla podporiť aj Becherovka vo svojej novej kampani #hladnipozazitkoch. Na pomoc si prizvala profesionálneho cestovateľa Patrika Paulínyiho, ktorého určite poznáš z jeho kanálu na Youtube, ale aj profilu na Instagrame. Inšpiruj sa jeho výberom a vychutnaj si skvelé jedlo, famózny výhľad a kopu zážitkov. Na zdravie!

Čerenova skala

  • Nachádza sa približne 270 km od Bratislavy. Autom by si tam bol asi za 3 hodiny.

Hoci skaly a bralá sú zvyčajne výzvou pre horolezcov, Čerenova skala je tak trocha výnimkou. Na stránke Liptov sa uvádza, že ponúka jedinečný a nezabudnuteľný výhľad a výstup na ňu je taký jednoduchý, že ho zvládnu aj menej zdatní jedinci a deti. Netreba ti ani lano a výstup trvá maximálne hodinu. To potvrdzuje aj Patrik: „Cestu zvládnu aj nešportovci či deti. Po necelej hodinke výstupu sa pred tebou na vrchole rozprestrie krásna krajina. Opäť uvidíš celú Liptovskú kotlinu, ale aj Nízke a Západné Tatry,“ hovorí.  

Výhodou tohto miesta sú ploché skaly obrastené trávou. Urobiť si na nich môžeš pohodlný piknik alebo pripraviť jednoduché jedlo. „Ja toto miesto zvyknem prezývať liptovský Tomašovský výhľad, ktorý určite všetci dobre poznáte. Len s tým rozdielom, že toto miesto navštevuje minimum ľudí,“ dodáva Patrik.

Patrik Paulinyi/Becherovka
zdroj: Patrik Paulinyi/Becherovka

Národný park Siná v Nízkych Tatrách

  • Nachádza sa približne 286 km od Bratislavy a autom by ti to malo trvať okolo 3 hodín.

Obľúbenými turistickými destináciami Nízkych Tatier sú väčšinou Chopok a Ďumbier. Väčšina ľudí si to preto nasmeruje práve tam. Za návštevu stojí aj charakteristický ostrý končiar Siná, ležiaci v Demänovskej doline. Odporúča ho aj Patrik Paulínyi.

„Pre mňa je najkrajším vrchom tohto pohoria Siná. Hoci má len 1 560 m, je jedným z najkrajších vrcholov, čo sa výhľadov týka. Pokochať sa môžete pohľadom nielen na Nízke, ale tiež Západné a Vysoké Tatry s celou Liptovskou kotlinou,“ opisuje.

Táto oblasť je málo navštevovaným miestom, kde si túru užijete osamote. Patrik Sinú odporúča ako dokonalé miesto na súkromný piknik s priateľmi. Upozorňujeme, že v oblasti sa nesmie manipulovať s otvoreným ohňom. Špekáčky preto radšej nechaj doma.

Špania Dolina

  • Nachádza sa približne 216 km od Bratislavy a autom by ti to malo trvať asi 2 hodiny.

V Španej doline neďaleko Banskej Bystrice sa nachádza jeden z  najobľúbenejších výhľadov na Slovensku. Banská dedinka sa nachádza vo výške 728 m a nemá viac ako 200 obyvateľov. To z nej robí ideálne miesto pre romantickú prechádzku. Podľa Patrika, ak prekonáte niekoľko stoviek schodov, dostanete sa na banskú haldu, odkiaľ sa vám otvorí výhľad na nádherné okolie, ktorému dominuje kostol zo 16. storočia. Na tomto mieste sa nachádza ohnisko, takže si popri Becherovke môžeš vychutnať aj skvelé jedlo. Návod, ako na to, si môžeš pozrieť vo videu.

Zelené pleso

  • Nachádza sa približne 354 km od Bratislavy a autom by si tam mal byť za 4 hodiny.

V roku 2018 sa v Tatrách ubytovalo viac ako pol milióna turistov a Tatry sú najväčším turistickým lákadlom Slovenska. Ale mnohí Slováci, a to nielen tí zo západnej časti našej krajiny, ale aj Popradčania, priznávajú, že v Tatrách boli naposledy pred dlhými rokmi.

Čítaj viac TU>>Tatranská chata so skvelou slovenskou kuchyňou, v ktorej sa ubytuješ za pár eur 

To, že Zelené Pleso v Tatranskej Javorine je skutočný tatranský poklad a najkrajšia horská chata v Tatrách, potvrdil aj Patrik. Pri severnom brehu Zeleného plesa stojí horská chata, ktorá ponúka turistom okrem občerstvenia aj ubytovacie kapacity pre 56 ľudí. Pre návštevníkov Vysokých Tatier je otvorená po celý rok. Dostaneš sa k nej cez dolinu Biele vody, keď po žltej turistickej značke prejdeš asi 8 km.

Turistika na Zelené pleso so svojou nadmorskou výškou 1 551 metrov je stredne náročná, s prevýšením 855 metrov. Z Bielej vody priamo k plesu je to 7,7 kilometra a to do mierneho kopca popri tatranskom potoku. Pohodovým tempom sa dá na chatu dostať za cca 3 hodiny,“ hovorí Patrik.

Zelené pleso je súčasťou národného parku a preto opäť platí zákaz manipulovať s otvoreným ohňom. Po dobytí bateriek sa môžeš vydať na jeden z tatranských štítov, ktoré pleso obkolesujú, napríklad na Jahňací štít.

Patrik Paulinyi/Becherovka
zdroj: Patrik Paulinyi/Becherovka

Liptovská Mara

  • Nachádza sa približne 278 km od Bratislavy a autom ti to tam bude trvať asi 3 hodiny.

Liptovská Mara je najväčšia vodná nádrž na Slovensku a nachádza sa na strednom Liptove. Pomenovali ju podľa zaniknutej obce, ktorú voda z nádrže kedysi kompletne zaplavila. Pokochať sa môžeš ruinami gotického kostola, ktoré vyčnievajú nad hladinou v časti Havránok. V okolí môžeš navštíviť aj liptovský skanzen v Pribyline. Nádrž je skvelá na člnkovanie. Nevieš, kde zakotviť, keď počas člnkovania na Liptovskej Mare vyhladneš?

Patrik odporúča vyhnúť sa preplneným plážam v kempe. „Zavítaj radšej k brehom od Palúdzkej alebo štrkopieskov. Nezabudni si zapaľovač, pretože na týchto miestach nájdeš ohniská čakajúce na prípravu tvojej večere. Rovnako tu môžeš aj grilovať, takže pri pripravovaní jedla nebudeš ničím obmedzený. Ak sa rozhodneš pre vyššie spomínané miesta, určite si svoju návštevu naplánuj na západ slnka, keďže práve odtiaľto je ideálne miesto na jeho pozorovanie. Musím povedať, že pozorovať slnko zapadajúce za Veľký Choč je skvelý zážitok,“ odporúča Patrik.

Patrik Paulinyi/Becherovka
zdroj: Patrik Paulinyi/Becherovka

Redakcia StartitUp ti pravidelne prináša zaujímavé tipy na zaujímavé destinácie, ktoré sa ti oplatí navštíviť. Tento článok sme pre teba pripravili v spolupráci s Patrikom Paulínyim a Becherovkou. 

Zdroj: Becherovka, Reštartni sa, Liptov, liptovský skanzen v Pribyline, Liptov.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech