5 tipov na nezabudnuteľný výlet v okolí Bratislavy, kam dorazíš len za pár minút

  • Ponúkame ti pár tipov na to, ako využiť ďalší víkend tohto roka
  • Všetky miesta sa nachádzajú v blízkosti Bratislavy
Rozhľadňa Veľká Homola (TASR), Biely kameň (Wikimedia, Martin Berta)
Rozhľadňa Veľká Homola (TASR), Biely kameň (Wikimedia, Martin Berta)
  • Ponúkame ti pár tipov na to, ako využiť ďalší víkend tohto roka
  • Všetky miesta sa nachádzajú v blízkosti Bratislavy

Rozhľadňa Alexandra Filípka na Veľkej Homoli

Ak máš rád dokonalé výhľady na okolité mestá aj prírodu, potom ti určite nesmie ujsť ten, ktorý ponúka rozhľadňa Alexandra Filípka na Veľkej Homoli. Postavená je v modernom štýle z dreva a oceľových opier. Ak sa dostaneš až na vrchol, vo výške 20,4 metra si budeš môcť vychutnať pohľad na Malé Karpaty, Podunajskú nížinu, Biele Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, Strážovské vrchy, Vtáčnik, Veľkú Fatru, Pohronský Inovec, Východné Alpy v Rakúsku, Pavlovské vrchy aj Chřiby na Morave.

Rozhľadňa ponúka aj prístrešok, kde si môžeš počas turistiky oddýchnuť. Dostupná je po červenej značke od autobusovej zastávky pri Zochovej chate (cca 2.5km), z Modry po modrej a z Pezinku po červenej (alebo neskôr zelenej) turistickej značke. Od Bratislavy ju delí 34 kilometrov.

zdroj: Rozhľadňa Veľká Homola (TASR)

Biely kameň

Karpatské lesy sú plné hradov a zámkov, niektoré vo výstavnom stave, iné už na svoju bývalú slávu iba spomínajú v ruinách svojich múrov. Do tej poslednej kategórie spadá aj zrúcanina hradu Biely kameň, ktorá sa nachádza vo Svätom Juri. Od mesta je vzdialený iba 30 minút chôdze do kopca a obklopený je malokarpatskou prírodou.

Ide o ranogotický hrad, ktorý bol postavený v prvej polovici 13. storočia. Po žltej značke sa k nemu dostaneš zo Svätého Jura aj z Bieleho kríža. Túra z Bratislavy ti zaberie približne dve a pol hodiny.

zdroj: Biely kameň (Wikimedia, Martin Berta)

Hlbočianska dolina

Národná prírodná rezervácia s najvyšším stupňom ochrany sa nachádza kúsok od Smoleníc. Nájdeš tu najvzácnejšie druhy rastlín a živočíchov a je to ideálne miesto na príjemnú jesennú túru či prechádzku.

Medzi najväčšie lákadlá doliny patrí Hlbočniansky vodopád, často sa mu tiež hovorí Občasný, pretože voda tu tečie iba v období dažďov, najčastejšie na jar a jeseň. Dostaneš sa sem po modrej turistickej značke, ktorá začína v meste Smolenice.

zdroj: Hlbociansky vodopad (Wikimedia, Doronenko)

Pajštún

Aj obec Borinka má svoju vlastnú zrúcaninu hradu. Je ním Pajštún týčiaci sa vo výške 486 m.n.m. Od Borinky je vzdialený 1,5 kilometra. Existuje viacero možností, akými sa vieš na hrad dostať.

Na výber máš červenú značku vedúcu od centra obce, ale aj žltú značku, ktorá sa začína v meste Stupava. Rovnako ako Biely kameň vo Svätom Juri, bol aj hrad Pajštún postavený v gotickom štýle v 13. storočí, ako súčasť pohraničnej sústavy malokarpatských hradov.

zdroj: Pajstun (Wikimedia, Martin Berta)

Šúr

Skutočný prales nájdeš iba 15 kilometrov od hlavného mesta. Pochádza z obdobia štvrtohôr a nachádza sa tu mokraď s množstvom vzácnych druhov rastlín aj živočíchov. Pôvodom ide o močiar, ktorý však systematickým odvodňovaním, ktoré začalo už v 19. storočí, takmer úplne vyschol a dnes ho poznáme už v úplne inej podobe.

Toto miesto je pravdepodobne posledným a jediným zachovalým biotopom jelšového lesa tohto typu v Strednej Európe. Takmer nedotknutú prírodu si tu môžeš užiť na ploche 655 hektároch lesa.

zdroj: Šúr jazero (Wikimedia, Bratislavcan85)

Zdroj: Kam na výlet, Modra, Wikipedia, Slovenský hrad, Info globe, Slovakia.Travel, Slovakia Guide

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK