Päť typov cestujúcich, ktorých nechceš stretnúť vo vlaku

  • Cestovanie vlakom má veľa pozitív, ale aj negatív
  • Za mnohé z nich však nemôžu železnice, ale my sami
  • ZSSK sa rozhodla, že to zmení a prišla so skvelou kampaňou
  • Zisti aj ty, ako môžeš prispieť k lepšiemu cestovaniu vlakom
BeFunky-collage (6)
Martin Ondruš
  • Cestovanie vlakom má veľa pozitív, ale aj negatív
  • Za mnohé z nich však nemôžu železnice, ale my sami
  • ZSSK sa rozhodla, že to zmení a prišla so skvelou kampaňou
  • Zisti aj ty, ako môžeš prispieť k lepšiemu cestovaniu vlakom

Slováci sa na cestovanie vlakom pravidelne sťažujú. Na meškania, ceny, komfort, čistotu, ale aj na ľudí. Za všetko vinia železnice. Keď je špinavý záchod, keď sú obaly od jedla po zemi či keď je smrad v kupé. Nie je to však tak, že za toto všetko môžeme tak trochu my cestujúci? ZSSK sa rozhodla vstúpiť do svedomia ľudí a priniesla novú kampaň, ktorou chce spríjemniť ich cestovanie.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Martin Ondruš

Tentokrát však neupozorňuje na rýchlejšiu Wi-Fi či krajšie vozne, ale na správanie ľudí, a prináša zoznam Zásad ohľaduplného cestovania (link). O slušnom cestovaní vo video kampani opäť spieva aj kapela S Hudbou Vesmírnou. Hlavnou myšlienkou celej kampane je, že práve človek je faktor, ktorý dokáže cestu vlakom spríjemniť či znechutiť.

My sme sa rozhodli zostaviť rebríček 5 typov cestujúcich, ktorí robia z cestovania vlakom peklo. Spoznáš ich ľahko, zvyčajne už po prvých piatich minútach cesty. Je dobré nielen sa im vyhnúť, ale upozorniť ich na ich prehrešky a zároveň robiť všetko preto, aby si sa nestal jedným z nich.

Bordelár

Ako ho spoznáš: Človek lenivý, roztržitý, prípadne do seba zahľadený. Jeho poznávacím znamením je, že v okruhu dva, prípadne viac metrov, po sebe zanecháva odpadky. Obaly z keksov, bagiet, plechovky či poháre od kávy. Často z neho opadávajú omrvinky. Nie je to práve vyznávač zero waste, ekológie ani minimalistickej čistoty. Očakáva, že odpadky po ňom ako mávnutím čarovným prútikom zmiznú a postará sa o to vlakový personál. Neuvedomuje si, že po tom, čo vystúpi, ho na jeho mieste vystriedajú ďalší cestujúci, ktorí budú musieť trpieť neporiadok.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Martin Ondruš

 

Gurmán

Ako ho spoznáš: Miluje jedlo a rád si pritom mľaskne. Čím výraznejšie, tým lepšie. A úplne najlepšie, keď obsahuje cesnak či cibuľu. Nudná bageta bez chuti či koláče z pekárne na stanici nie sú zvyčajne nič pre neho. Zato s poriadnym cesnakovým dresingom či tuniakom a vajíčkom, tak to už áno. Pri výbere jedla na cesty nepozná zábrany. Prekážkou ani počas horúceho leta nie sú smažené rezne, rybičky v oleji či kvalitne vyzretý syr. Jedlá nabalené v obedároch od mamy mu padnú vhod už počas cesty z Košíc do Bratislavy. Veď nech celé kupé vidí, ako dobre si žije.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Martin Ondruš

Humusák

Ako ho spoznáš: Na prvý pohľad javí podobné znaky ako bordelár a môže byť spojený aj s týmto typom. Je však ešte oveľa horší. Často ho ľahko spoznáš podľa pachu. Ak by bol smrad vidieť ako v kreslených rozprávkach, tiahol by sa za ním zelený dym. Nekamaráti sa s deodorantom a už vonkoncom nie s antiperspirantom, mydlo a iné hygienické prípravky sú pre neho prežitkom. Žije v symbióze s viacerými druhmi baktérií. Jeho charakterové črty sa často prejavujú pri použití toalety, ale aj pri konzumácii, ako pri vyššie uvedenom type.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Martin Ondruš

 

Pohoďák

Ako ho spoznáš: Je to človek, ktorý si ide svoje. Najčastejšie ho uvidíš chillovať s vyloženými nohami, samozrejme v topánkach, lebo prečo sa obmedzovať. Miluje, keď sa cíti komfortne on aj jeho batožina, najlepšie na sedadle vedľa neho. V kupé okupuje priemerne tri sedadlá a pospí si sa nich ako Snehulienka vždy, keď je príležitosť. Niekedy ho spoznáš aj podľa slúchadiel, pretože deň bez hudby je zabitý. Tento typ hudobného nadšenca veľmi rád dopraje hudobný zážitok aj spolusediacim, takže dávku techna, slovenského rapu či metalu máš s ním zadarmo k cene lístka.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Martin Ondruš

Ignorant

Ako ho spoznáš: Tento typ sa vyznačuje veľkou sebaláskou voči sebe. Nezaujíma sa však o svet okolo seba a nepozná súcit. Často sa môže spájať aj s pohoďákom či bordelárom. Najlepšie ho spoznáš podľa činov, v tomto prípade skôr nečinov. Keď do vlaku pristúpi staršia pani, ignorantom to ani nepohne. Keď sa pani pokúša bez výsledku vyložiť svoju batožinu na odkladací priestor, maximálne ju podporí pohľadom. Iný typ ignoranta si rád ide video hovory s celou svojou rodinou či kamošmi z Ázie. Veď kto by si nechcel spríjemniť cestu počúvaním jeho životných problémov.

A aký je recept na týchto neohľaduplných cestujúcich, s ktorými môže byť cesta vlakom utrpenie? Najlepšie sa zdá byť odísť od nich čo najďalej, no oveľa užitočnejšie je upozorniť ich na ich správanie.

Alebo im ukázať tento článok, aby pochopili, že vo vlaku necestujú sami a že svojím správaním môžu ostatným kaziť inak príjemnú cestu vlakom. No ešte dôležitejšie je zamyslieť sa každý sám nad sebou, či náhodou niekedy aj my neskĺzneme do jednej z týchto charakteristík.

Cesta vlakom môže byť naozaj super, ak budeme k sebe ohľaduplní. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech