Pátranie po osobných príbehoch ľudí s fotografom Milošom Nejezchlebom

  • Vyhľadávať a zachytiť ľuské príbehy, vypovedať ich spoza objektívu, prinútiť nás zamyslieť sa
  • Fotograf Miloš Nejezchleb pátra medzi nami a odhaľuje naše životy
zo série WARM UP
Nikon
  • Vyhľadávať a zachytiť ľuské príbehy, vypovedať ich spoza objektívu, prinútiť nás zamyslieť sa
  • Fotograf Miloš Nejezchleb pátra medzi nami a odhaľuje naše životy

Jedna z jeho fotografií „Consumer Society“ bola zaradená do prestížneho „NIKON KALENDÁRA 2018 – Moja srdcová záležitosť“ a stala sa víťaznou spomedzi všetkých vyše 2500 fotografií, ktoré boli prihlásené do deviateho ročníka tejto populárnej fotografickej súťaže s charitatívnym podtónom. 40 ročný fotograf z Jedovníc sa fotografovaniu venuje viac ako sedem rokov a fotografia je jeho vášňou.

Miloš, vaše prvé fotografie vznikli v roku 2011, za akých okolností?

Prvú zrkadlovku Nikon som si kúpil po narodení mojej dcéry Nely a na mojich prvých fotkách bola pochopiteľne ona. Zhodou okolností som jednu z úvodných fotiek s ňou poslal do súťaže Nikon Kalendár a vtedy som sa dostal do prvej pädesiatky. Spomínam si, aký som bol nadšený z pozvánky na galavečer, kde sa vyhlasovali víťazi. Z tohto ľutujem, že som si rodinu nezaložil oveľa skôr, aby som čo najskôr mohol objaviť svet fotografie, ktorý postupne od základu zmenil moje vnímanie sveta.

Aká bola vaša cesta, kým ste sa z amatérskeho fotografa vyprofilovali na profesionála?  

Ešte stále si nie som istý, či som profesionál. Postupne som si vyskúšal všetky žánre, od makro fotografie až po akt. Zrazu začali ľudia na moju prácu reagovať a spätná väzba z okolia spôsobila, že som svoj koníček nepotlačil do úzadia, ako to obvykle s koníčkami býva, ale naopak, prepadal som mu stále viac a viac, až sa stal neoddeliteľnou súčasťou môjho života, veľkou vášňou a dnes aj zaujímavým zdrojom príjmov.

 

Z hobby sa postupne stal zdroj obživy, venujete sa svadobnej aj portrétnej fotografii, fotíte portréty rodín.  Ktorý z týchto žánrov je vám najbližší?

Pravda ja taká, že čo sa týka komerčnej fotografie, došlo u mňa veľmi rýchlo k nasýteniu. Rodinné fotografie už fotím iba pre dobrých známych, svadby v minimálnom množstve, len tak, aby ma to bavilo a aby kvalita spracovania mohla zvíťaziť nad kvantitou. Radšej strávim na spracovaní fotografií z jednej svadby 90 hodín a výsledné fotografie odovzdávam s pocitom, že som zo seba dostal maximu, než vezmem fotenie šiestich svadieb za mesiac a násedne odovzdávam pod tlakom rýchloprodukt. Aktuálne premýšľam, že opustím svet svadobnej fotografie, pretože mi zaberá veľa času, ktorý chcem radšej venovať svojim umeleckým projektom. Pred dvoma rokmi som sa začal venovať konceptuálnej fotografii, kde sa snažím rozvíjať svoje výtvarné cítenie a som presvedčený, že to je smer, v ktorom chcem zotrvať. A to je zároveň aj odpoveď na vašu otázku, ktorý štýl mi je najbližší.

Minulý rok ste sa spomedzi 882 súťažiacich, ktorí zaslali dokopy 2 579 fotografií stali výhercom súťaže Nikon kalendár 2018 s fotografiou „Consumer Society.“ Prezradíte nám niečo viac o vašej víťaznej fotografii?

Víťazná fotografia je súčasťu celej série, ktorá bola naplánovaná už v lete, keď som si obstaral kostýmy a nakreslil si storybordy. Následne som čakal asi pol roka na deň D, keď napadne čerstvý sneh, bude jasné modré nebo a najlepšie, keď bude mrznúť. V ten deň sme fotili 3 hodiny a bolo -12 Celzia. Víťazná fotografia vznika až na poslednej lokácii, keď už modelky boli tak premrznuté, že navrhovali koniec fotenia.

Nakoniec sme sa rozhodli vo fotografovaní predsa len ešte pokračovať, čo bolo, ako sa neskôr ukázalo, skvelé rozhodnutie. Víťazstvo v súťaži NIKON KALENDÁR pre mna znamenalo veľa, jednak som finančnú čiastku spojenú s touto výhrou použil na nákup fantastického fotoaparátu Nikon D850, ale predovštkým to bolo moje prvé väčšie víťazstvo, udelené odbornou porotou. Krátko nato som získal striebro na Fine Art Photography Awards v Londýne a dve zlaté medaily na Trierenberg Super Circuit v Linzi, ale NIKON KALENDÁR bol prvý a zostane tak srdcovka.

Z toho vyplýva, že používate fototechniku Nikon?  

Ano, ako som už spomínal, som v čerstvom vzťahu s D850kou, zataľ sme ešte len vo fáze spoznávania sa, ale už by sa to hádam aj dalo nazvať láskou . Ďalej mám ešte Nikon D750 a Nikon D800. Z objektívov kombinujem Nikon a Sigmu. Moje najobľúbenejšie sklo je Nikkor 105mm 1:2.8G, Micro.

V súčasnosti ste pracovne zameraný na projekt Stronger o ľuďoch a ich osobných silných príbehoch, niekedy aj veľmi neľahkých. Aký bol bezprostredný podnet zamerať sa na túto tematiku?

Podnety boli dva. Moja túžba prinášať pomocou fotky mimo estetického dojmu aj skutočné príbehy. Ukázať prostredníctvom obrázku ľuďom osudy iných ľudí. Konkrétne na projekte Stronger ma najviac baví ten presah, keď mi veľa ľudí píše, že si vďaka príbehom ktoré som publikoval uvedomili, že ich starosti  vlastne niesú až tak starosťami. Ten druhý podnet bol prostejší. Po tom, čo som zverejnil prvú osobnosť, sa mi ozvalo asi ďalších sedem ľudí s ťažkým osudom a v tej chvíli bolo jasné, že z jedného príbehu vytvorím cyklus, v ktorom budem pokračovať. Moje projekty môžete sledovať na instagrame pod nickom @nejmil.

Spomínanú fotografickú súťaž s charitatívnym poslaním „NIKON KALENDÁR – moja srdcová záležitosť“ spoločnosť Nikon usporiada aj tento rok. Súťaž je určená všetkým milovníkom fotografovania s technikou Nikon, ktorí radi súťažia a túžia po prezentácii svojich fotografií v kalendári, alebo na výstave. Nikon kalendár sa tento rok nechal inšpirovať Karlom Čapkom, ktorý bol nielen spisovateľom, intelektuálom, novinárom, dramatikom, prekladateľom, ale aj amatérskym fotografom, preto témou tohtoročného 10. ročníka súťaže NIKON KALENDÁR – moja srdcová záležitosť bude jeho motto: „Na svete nie sú najkrásnejšie veci, ale okamihy“.

Projekt dáva príležitosť fotografom nielen amatérskym, ale tiež profesionálom. Svoje fotografie môžu záujemcovia do súťaže posielať prostredníctvom internetovej stránky nikon-kalendar.cz, kde nájdu nielen galériu, ale aj informácie o súťaži a jej pravidlá. Fotografie je možné vkladať na web až do 30. 9. 2018 do 23.59 hod. Celkovo 50 semifinálových fotografií vybraných odbornou porotou na čele s pánom Stanislavom Pokorným, fotografom, členom Asociácie profesionálnych fotografov ČR a kurátorom Nikon Photo Gallery, bude verejnosti prezentovaných na výstave v Nikon Photo Gallery. Dvanásť víťazných fotografií bude zdobiť stránky šiesteho vydania prestížneho NIKON KALENDÁRA 2019, ktorý bude opäť vyrobený v limitovanej sérii 111 ks a bude nepredajný. Autor jedinej víťaznej fotografie, ktorú zvolí odborná porota, dostane od spoločnosti NIKON CEE GmbH poukaz na odber tovaru Nikon v hodnote 1 950 eur.

zdroj:TS/Nikon

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech