Patrik je jediný na Slovensku, ktorý vytvára z kameňov jedinečné umenie

  • Patrik Ondik tvorí umenie z kameňov pomocou balancing artu
  • Zaujímavé dielo dokáže vytvoriť aj z pohárov, žiaroviek, mincí alebo motorky
  • Jeho záľuba ho natoľko baví, že vo voľnom čase vymýšľa vždy ťažšie výtvory, ktoré má zvyčajne hotové do dvoch minút
FB Zverky Balancing Art - SVK
  • Patrik Ondik tvorí umenie z kameňov pomocou balancing artu
  • Zaujímavé dielo dokáže vytvoriť aj z pohárov, žiaroviek, mincí alebo motorky
  • Jeho záľuba ho natoľko baví, že vo voľnom čase vymýšľa vždy ťažšie výtvory, ktoré má zvyčajne hotové do dvoch minút

Umením sa v súčasnosti živí veľa ľudí. Väčšina to nerobí pre peniaze, ale kvôli záľube či láske k umeleckej oblasti. Medzi nich patrí aj Patrik Ondik z Belej nad Cirochou, ktorý robí balancing art. Zverky, ako ho doma prezývajú, našiel čaro tajomna v rovnováhe predmetov, ktoré na seba ukladá bez toho, aby niektorý z nich spadol. Na svoje výtvory používa voľne dostupné veci, ktoré nie sú ničím spojené alebo zlepené.

Gepostet von Zverky Balancing Art – SVK am Mittwoch, 10. Juli 2019

Jediný na Slovensku   

Balancing art nie je na Slovensku veľmi známy druh umenia. Ide o ukladanie kameňov alebo iných predmetov na seba tak, aby vydržali stáť v istej polohe. Kreatívne tvorenie sa vyznačuje vyváženým balancom, keď nad sebou v rôznych polohách bez použitia lepidiel alebo drôtov držia kamene alebo iné veci.

Pre Patrika je dielo dobré vtedy, keď je prepracované. Väčšinou sa snaží vytvárať menšie, no o to zložitejšie výtvory. Všetko je výsledkom jeho šikovných rúk a dobre zvoleného ťažiska v prípade kameňov, pohárov, žiaroviek či mincí. Spočiatku potreboval nejaký čas na premyslenie si výsledného umenia, dnes je už však skúsený profík, ktorý vybalancuje kamene za dve minúty. Každé jedno dielo je pre neho originálny kus, pretože ak napr. kamene spadnú, tak už ich nikdy na seba nedá rovnako.

zdroj: Patrik Ondik

K netradičnej záľube sa dostal pred dvomi rokmi úplnou náhodou, keď si na prechádzke v lese začal stavať kamienky. Neskôr v tom pokračoval, a výsledok jeho práce sa mu tak páčil, že s tým pokračuje dodnes. Patrik je zatiaľ jediný na Slovensku, ktorý sa balancing artu venuje.

Stoličky, notebook alebo motorka

Patrik tvorí prevažne z kameňov, lebo je to pre neho dobrý materiál, ale nebráni sa ani iným veciam. Dokáže vytvoriť umenie aj z pohárov, sklenených fliaš, stoličiek, notebooku či motorky. Jeho najobľúbenejší materiál je však kameň. Balancing art robí sám a nikto mu s nápadmi a samotnou realizáciou nepomáha.

 „Keďže už viem, ako na to, tak mi to trvá krátky čas, približne päť minút. Ešte sa mi nestalo, že by kamene padali alebo som to nedokončil,“ doplnil Patrik Ondik.

Gepostet von Zverky Balancing Art – SVK am Sonntag, 28. Mai 2017

Umelecké diela na záhradách

Patrik čerpá inšpiráciu z vlastnej hlavy, no niekedy sa inšpiruje aj rôznymi fotkami. Do svojej záľuby neinvestuje žiadne peniaze, keďže používa voľne dostupné materiály.

Svoje výtvory ukazuje najmä kamarátom a známym. Nebráni sa však ani spoluprácam, keďže už teraz tvorí umenie na nejednej záhrade u susedov. Na verejnom mieste to však vydrží menej. Ľudia totiž často skúšajú či kamene nie sú niečím zlepené.

zdroj: Patrik Ondik

 „Staviam prevažne v lese alebo pri rieke. Niekedy sa chodím pozerať, či to ešte stále stojí na svojom mieste. Hlavne preto, že dážď ani vietor to nezničí, no prevažne nejakí ľudia,“ vysvetlil Patrik.

Jeho výstavu nezvyčajných diel si môžeš pozrieť vo voľnej prírode, kde za to navyše nič nezaplatíte.

zdroj: Patrik Ondik 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech