Pavel Lacko: Bývalý elitný policajt, ktorý dnes ako mentálny kouč pomáha ľuďom stať sa lepšími

  • Policajta špeciálnej jednotky si mnohí predstavia len ako horu svalov. Pavel Lacko však dokazuje, že je to najmä o hlave. Na poznatkoch z extrémnych situácií, ktoré musel riešiť, dokázal postaviť svoj biznis. Dnes pomáha plniť ciele športovcom, umelcom a biznismenom.
pol
archív:Pavel Lacko
  • Policajta špeciálnej jednotky si mnohí predstavia len ako horu svalov. Pavel Lacko však dokazuje, že je to najmä o hlave. Na poznatkoch z extrémnych situácií, ktoré musel riešiť, dokázal postaviť svoj biznis. Dnes pomáha plniť ciele športovcom, umelcom a biznismenom.

Pavel, v minulosti si pôsobil ako elitný člen špeciálnej jednotky, no dnes sa venuješ mentálnemu koučingu. Ako je takáto transformácia vôbec možná a čo ťa k nej viedlo?

Ako 24-ročný som nastúpil k elitnému útvaru a už vtedy som bol posadnutý rozvojom. V minulosti to bolo o zlepšovaní taktického myslenia, fyzických zručností, streleckých schopností a vyhodnocovania situácií pod tlakom, dnes je to viac spojené s výzvami klientov a pochopením ich problémov. Na útvare bol výcvik tvrdý. Boli to ostré akcie, zadržiavanie nebezpečných páchateľov, oslobodzovanie rukojemníkov aj záchranné operácie pri pokusoch o samovraždu.

Vtedy som si uvedomil, že je za tým oveľa viac ako len fyzický tréning a to, že potrebujem aj mentálnu prípravu a tréning, ako pracovať pod tlakom. Môžeš vedieť super strieľať a mať taktické schopnosti, ale keď nevieš zvládať emócie pod tlakom, nedokážeš natrénované schopnosti naplno využiť.

Ako policajt si bol vystavovaný situáciám, ktoré si bežný človek možno nevie ani predstaviť. Zmenili tieto skúsenosti tvoj pohľad na život ako taký?

Určite áno. V našom živote nás ovplyvňuje najmä naše okolie a silné emocionálne momenty, ktorých každý počas života zažije niekoľko. Pamätám si viac takých, ktoré ma ovplyvnili, no tento bol v niečom iný. Privolali nás k tímu vyjednávačov, prihovárajúcim sa hodiny k chlapcovi, ktorý chcel skočiť z 11. poschodia budovy. Čupel na okne, pozeral hodiny dolu a nekomunikoval. Dodnes si pamätám slová „Je to v tvojich rukách.“. Vtedy som mal zvláštne pocity, sucho v ústach, potenie dlaní, srdce až v krku.

foto:archív:Pavel Lacko

Pri tejto fyziologickej reakcii, ktorej úlohou je ochrániť nás pred nebezpečnou situáciou, môže dôjsť k chybným rozhodnutiam, preto je dobré vedieť pracovať pod tlakom. Chlapca sme zachránili a neskôr som za to získal aj ocenenie. Po tejto skúsenosti som si uvedomil, že sa dá so strachom pracovať a tiež silu komunikácie, ktorá tvorí dôležitú súčasť biznisu a vzťahov, ale dokáže aj zachraňovať životy. Začal som preto komunikáciu študovať na kurze vyjednávačov a neskôr hlbšie princípy pod vedením Radeka Ševčíka. V mojom živote sa zrazu začalo meniť množstvo vecí a dnes ma navštevujú aj policajní vyjednávači.

Takto osobne pôsobíš veľmi vyrovnane, čo je v rozpore s predstavou o drsnom elitnom policajtovi v štýle Van Damma, čo nevie čo s testosterónom. Aká je teda realita?

Predstav si, že stojíš za dverami, do ktorých sa chystáš vstúpiť a za nimi je ozbrojený človek. Svaly sú to posledné, na čo si spomenieš a čo ti pomôže. V danom momente existuje len tu a teraz a spoľahnúť sa môžeš len na tisícky hodín tréningu. Je to veľmi náročné, pretože mozog hľadá hrozbu, od ktorej nás chce uchrániť a akonáhle si mysľou inde a  myslíš už vopred na to, ako to dopadne, prejaví sa to negatívne na tvojom výkone.

Veľmi častým prejavom je, že človek má pod tlakom naponáhlo, lebo sa snaží mať situáciu rýchlo za sebou a vtedy sa stávajú chyby. Platí teda, že drvivá väčšina výkonu je závislá od mentálneho nastavenia. Keď ti niekto povie, že páchateľ je ozbrojený, mobil v ruke zrazu môžeš vidieť ako zbraň a musíš situáciu v momente správne vyhodnotiť. Všimni si, že najúspešnejší ľudia pod tlakom spomalia!

Dnes si už na odchode z elitnej jednotky, aby si sa mohol naplno venovať koučingu. Čo pre teba toto slovo znamená?

Každý večer, keď vyhodnocujem deň, pýtam sa sám seba: Robím to, v čom som najlepší? Ľudia často hovoria, aby si robil, čo ťa baví. Ja však tvrdím: Rob to, v čom si dobrý. Každý je v niečom prirodzene dobrý a v tom by mal hľadať zábavné prvky, lebo potom môže byť excelentný. Koučing pre mňa znamená pomoc ľuďom, ktorí sa chcú dostať o úroveň vyššie. Ide často o veľmi úspešných ľudí, ktorí hľadajú neustále zlepšenie.

foto:archív:Pavel Lacko

Koučing mi zároveň dáva možnosť byť v kontakte s významnými ľuďmi a stávať sa súčasťou ich progresu. Spolupracujem so zahraničnou spoločnosťou Fighting Monkey a jej zakladateľom Jozefom Fručekom, ktorá sa venuje inovatívnemu pohybovému výskumu. Prizvali ma k dlhodobej spolupráci, aj napriek tomu, že sú vyberaví a spolupracujú len s veľmi úzkou skupinou odborníkov a ľudí s oblasti výskumu ľudského rozvoja. 

Stretávaš sa pri koučingu aj s negatívnymi situáciami?

Samozrejme, je tu aj druhá strana mince. Občas riešime ťažké situácie ľudí, ktorí sa do života nevedia zaradiť. Nedávno som pracoval s chlapcom, ktorý zažil ťažký moment v škole. Prestal do nej chodiť, vyhýbal sa ľuďom, uzatváral sa do seba. Začali sme prechádzať ťažký moment, ktorý zažil – tzv. kľúčové rozhodnutia, ktoré sa dejú na podvedomej úrovni. Nikto ho predtým neučil, ako má pracovať s emóciami. Vrátil sa však do školy, športuje, začlenil sa do skupiny a pravidelne mi chodia správy o tom, ako sa má a aký je vďačný. Tento pocit sa nedá kúpiť.

Už v názve tvojho webu svieti „Achilles team“. Zrejme to znamená, že pomáhaš ľuďom so „slabými miestami“. Akými achillovými pätami dnes najčastejšie trpíme?

Každý má silné aj slabé stránky. Oproti 20. storočiu sa veľa zmenilo. Vtedy to bolo o finančnom kapitále, dnes je to viac o ľudskom kapitále. Predtým to bolo o ekonomických kompetenciách, dnes je to o emocionálnej inteligencii. Do 5 rokov bude vo vedúcich pozíciách viac žien, čo je super, no musia rátať s týmto spojenými rizikami. Potrebujú riadiť tímy chlapov, byť proaktívne, mať ciele, a to je mužská podstata. Tu vznikajú veľké výzvy vo vzťahoch.

foto:archív:Pavel Lacko

Dnes sú najväčšími výzvami emócie, koncentrácia, empatia, problémy vo vzťahoch, ženy v biznise, problémy v tímoch. Emócie sú najdôležitejšou zónou úspechu, ich kvalita sa rovná kvalite života. Emócie majú svoje pravidlá, no bohužiaľ s nimi väčšina ľudí nevie pracovať a len ich prekrývajú činnosťami, tréningom a čakajú, až sa emócia unaví a odíde. Čo keď ju však človek zažíva často a pretrvá dlho? Preto ako prvé riešim s klientmi emočný profil a kontrolu emócií.

Aké problémy riešiš najčastejšie u mužov a aké naopak u žien?

Muži sa všeobecne otvoria neskôr ako ženy. U mužov je to častejšie o produktivite a dosahovaní cieľov, pozitívnom ovplyvňovaní okolia, vedení ľudí, emocionálnej kontrole a o vrcholových výkonoch na súťažiach u športovcov.

U žien veľmi často riešim práve emócie, v poslednom čase problémy po rozchodoch, naplnenie, problémy v biznise. U ženy vzniká najväčší stres, keď nemá istotu. Už toto sa často bije, pretože chce mať istotu, testuje muža, keď pochybuje, často sa uzatvára, môže dôjsť k žiarlivosti/kontrole v rôznej forme. Muž to vtedy väčšinou zle vyhodnotí, pretože pre muža s mužskou podstatou je stres, keď stráca slobodu. Následne stratí drive a žena má ešte menší pocit istoty a pochopenia. Vzťah je veľmi rozsiahla oblasť, vyriešiť športovca je oveľa jednoduchšie.

foto:archív:Pavel Lacko

Biznis, ale aj rôzne športy podporujú mužskú podstatu. Žena musí mať ciele, kontrolu, koncentráciu a rozhodnosť, inak by tam neprežila. Problém je, keď si to prenesie do vzťahu. Žiadny chlap s mužskou podstatou totiž nechce mať vedľa seba ďalšieho chlapa. Depolarizuje to vzťah.

Ženy sú stále emancipovanejšie a v biznise ich vidno čoraz viac.  Ako si však spomenul, neuvedomujú si s týmto späté hrozby. Je nejaký recept, ako sa vo vzťahu dopredu vyhnúť  takýmto problémom?

Teším sa z toho, že ženy napredujú a väčšinu mojich klientov tvoria práve ony. Žena, ktorá je v biznise, je tam z nejakého dôvodu. Možno sa musí o seba sama postarať, chlapi slabnú, podliehajú negatívnym emóciám a žena chce istotu. Ženy v biznise majú veľa pozitív – majú empatiu, intuíciu, vedia komunikovať.

Časté problémy, s ktorými sa ženy stretáva sú podceňovanie zo strany mužov, porovnávanie sa a sexuálne narážky. Problém však nastane aj vtedy, keď začne využívať svoje ženské zbrane, pretože tie patria do vzťahu a nie do biznisu. Keď to žena robí týmto štýlom, pôsobí nekompetentne.

V prvom rade by si však žena mala uvedomiť, že ak pracuje v prostredí, ktoré podporuje mužské esencie, mala uvedomiť, začne meniť svoje správanie aj doma, začína rozhodovať, riadiť. Žena disponuje obrovskou silou a má oveľa väčšiu schopnosť transformovať vzťah než muž. Problém však je, keď si vytvára masku, pod ktorou je skrytá tá pravá žena – hravá, spontánna, otvorená. Svoju ženskú podstatu by mala podporovať minimálne aktivitami ako joga, tanec, spojenie s prírodou či deti. Riešenie tohto problému je však veľmi špecifické.

foto:archív:Pavel Lacko

Ako sme na tom my, muži? Mnohí z nás majú problém si niektoré veci vôbec priznať, nie to sa s nimi ešte zdôveriť. Ako zistím, že mám problém, s ktorým by som potreboval pomôcť?

Keď sa pozriem okolo seba, chlapi všeobecne slabnú, nemajú často ciele a dravosť. Chlap má v sebe schopnosť prekonať strach bojovníka, ktorého si žena ctí. Sú tu aj chlapi, ktorí majú ciele a pracujú na ich dosiahnutí, ale ubúda ich. Ľudia sa často menia bolesťou. Až keď majú nadváhu, začnú cvičiť, až keď je problém s peniazmi, nakopne ich to. Človek by si však mal odsledovať určité oblasti, ako zdravie, vzťahy a biznis a sledovať, ktorá zaostáva. Ja tomu hovorím koleso života. Sebarozvoj by mal byť celoživotnou záležitosťou.

Ľudia často hľadajú rovnováhu, no je to ilúzia, lebo život je v nerovnováhe neustále. Predstav si balančnú plošinu, na ktorej chceš byť v rovnováhe. V skutočnosti však musíš vždy viac zošliapnúť jednu časť, pričom však udržíš určité zvyky v ostatných oblastiach, a potom zas zošliapneš druhú. Keď chceš zdvihnúť biznis, potrebuješ na určitý čas zamakať, ale neznamená to, že nebude tréning či vzťah. To je práve dilema dnešnej doby – vzťah a deti, až keď nakopnem biznis. Financie sú dôležité, nič ťa však nenaučí manažovať čas tak, ako rodina a deti pokiaľ s tým človek vie pracovať.

foto:archív:Pavel Lacko

Priblíž mi, prosím ťa, ako prebieha tvoja bežná konzultácia. Čo sa snažíš v prvom rade zistiť a aké sú postupy tvojho koučingu?

Prebieha v kancelárii alebo online u zahraničných klientov, ktorí sú aj z New Yorku či Hong Kongu. V prvom rade zisťujem, aké má klient očakávania, čo potrebuje vedieť na to, aby sa posunul, sledujem, na čo sa koncentruje, čo je pre neho dôležité, ale aj čo nevidí, identifikujem bariéry.

Sledujem tiež typológiu, potreby, hodnotový systém, no predovšetkým to, čo mu bráni v posune vpred. Otázkami prichádza na uvedomenia, následne mu poskytnem stratégie, ktoré potrebuje, on ich začína aplikovať do života a trénovať ich. Pred každým sedením mi pošle e-mail s tým, aké výsledky mu to prinieslo a čo potrebuje ďalej. Dostáva podporu aj vo forme videí, ktoré máme na online fóre.

Čoho sa pri tvojej práci držíš viac? Sú to overené koučingové metódy a postupy alebo skôr skúsenosti z predošlého „akčného“ života?

Veľa stratégií som otestoval na sebe aj v tom „akčnom“ živote, iné v civilnom. Keď sa pozeráš zo strechy 13. poschodia paneláku, ktorý máš zlaniť, strieľa sa, vyjednávaš situácie, kde hrozí, že človek zaplatí najvyššiu cenu, tak vieš zhodnotiť, čo pod tlakom funguje a čo nie. Spolieham sa však na overené koučingové postupy. Predtým som využíval aj iné metódy, ale potom, ako som začal spolupracovať s Radekom Ševčíkom, bolo jasné, akou cestou sa uberať.

V blogu spomínaš, že posúvaš ľudí rýchlejšie k ich cieľom. Čo si máme pod tým predstaviť?

Je doba koncentrácie. Informácie sú prakticky všade, úspech bude závisieť aj od toho, či sa zriekneme množstva informácií na úkor tých kvalitných. Prečítal som stovky kníh a potom som s tým skončil a už čítam len vtedy, keď chcem relaxovať. Sú aj super knihy, no väčšina z nich ti narobí viac škody ako úžitku.

Keď mi zavolá boxerista pred súťažou, že ide na zápas a má obavy a pochybnosti, vyriešim jeho problém počas rozhovoru. Sám by sa k informáciám dostal ťažko, jeho model je jedinečný, má konkrétne pravidlá strachu, typologický rys, vlastný hodnotový systém a je skrátka jedinečný. Potom mi zavolá, že to bolo perfektné a bol schopný boxovať uvoľnene. Koučing klientom nielen skvalitňuje život, ale aj šetrí čas.

foto:archív:Pavel Lacko

Aká dôležitá je podľa teba súhra mentálneho stavu, fyzického stavu a životosprávy?

Extrémne. Tak ako strava a životospráva sú palivom pre telo, emócie sú palivom pre dosahovanie cieľov a ich naplnenie. Je len pár zvykov, ktoré sú kľúčové a tie spúšťajú desiatky ďalších sekundárnych zvykov. Sú to napríklad strava, spánok, práca s entuziazmom a podobne. Keď si kvalitne vyspatý, automaticky máš lepšiu koncentráciu, leadership ide hore, si emočne vyrovnanejší, empatickejší. Naopak, keď sa nevyspíš, si podráždený, konfliktnejší, klesá intenzita tréningu.

Taká prozaická otázka: pomáhaš ľuďom byť šťastnými alebo skôr úspešnými?

Najskôr by som sa spýtal, čo pre daného človeka znamená šťastie a úspech. Pre jedného je to zažívať kvalitný čas s rodinou, pre iného odovzdávanie vedomostí druhým. Hľadáme teda spôsoby, ako byť šťastný, pracovať s pravidlami šťastia, ktoré sú však často stanovené nešťastne a človek šťastie nemusí zažiť. Človek vyhrá súťaž a verí si, lebo uspel. Keď ju však nevyhrá, neverí si. Je ako na húpačke emócií, pretože má pravidlá emócií nastavené nešťastne. Toto je jedna z najhorších vecí, keď zažívaš emócie úspechu zriedkakedy.

 

Mal si ty v tvojom živote osobu, ktorá ťa „nakopla“?

Jednoznačne za posledné roky Radek Ševčík. Mám okolo seba excelentných ľudí a veľmi rád pracujem s takzvanou referenčnou skupinou, čo človeka veľmi ovplyvňuje. Každý z nás kopíruje pohyb, emócie, ale aj slovník iných. Keď sme v skupine, ktorá má vysoký štandard vzdelania, disciplíny, financií či IQ, máme tendenciu ju nasledovať. Funguje to dobrým aj zlým smerom, preto je dôležité sledovať, kto a ako ťa ovplyvňuje.

Radek Ševčík je kapacita vo svojom obore, je však expertom v športovom koučingu. Týmto smerom ťa to ani trochu neťahá?

Spolupracujeme spolu viac ako štyri roky, je to elitný kouč, za ktorým stoja fantastické výsledky. Koučuje svetovú špičku v športe, vie však posunúť aj ďalšie oblasti, či už oblasť komunikácie, vzťahov, leadershipu či biznisu. Je však aj excelentný človek. Jeho stratégie sú reálne, aplikovateľné a dosiahneš s nimi výsledky. Spoluprácu s ním považujem za jedno zo svojich najlepších rozhodnutí. Mám klientov aj profesionálnych športovcov, nechcel by som sa však koncentrovať len na nich.

Otázka na záver: Ak by si mal porovnať prácu elitného policajta s úlohou mentálneho kouča, ktorá je pre teba náročnejšia?

Každá práca má svoje špecifiká. Koučing beriem vždy veľmi osobne a záleží mi na tom, aby ľudia mali výsledky, preto je to mentálny tréning. Koučing je oveľa komplexnejší a obohacuje ťa, si súčasťou progresu ľudí veľkého „kalibru“. Máš možnosť podieľať sa na zmenách ľudí a veľkých projektoch, a to je pre mňa obrovský motivátor.

 

Kontakt FB: https://www.facebook.com/Achillesteam.sk/

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá