Slovák a Čech ako prví na svete zhmotnili Bitcoin peňaženku. Pôvodne malo ísť o malý, jednorázový projekt

  • Pavel Rusnák a Marek Palatinus vymysleli peňaženku na kryptomeny
  • Na jednej z prvých takýchto peňaženiek pracoval tím šikovných odborníkov
  • V rozhovore prezradili čo to o začiatkoch, a aj prečo sa rozhodli pre nezvyčajnú "hmatateľnú" verziu produktu
bit
facebook.com
  • Pavel Rusnák a Marek Palatinus vymysleli peňaženku na kryptomeny
  • Na jednej z prvých takýchto peňaženiek pracoval tím šikovných odborníkov
  • V rozhovore prezradili čo to o začiatkoch, a aj prečo sa rozhodli pre nezvyčajnú "hmatateľnú" verziu produktu

Kryptomeny zažívajú v súčasnosti veľký boom a vie o nich nie len svet biznisu, ale aj každý, kto sa čo i len trošku zaujíma o svet navôkol. Ceny za jednotku dnes dosahujú historické hodnoty, poznáme už prvých milionárov, ktorí vďaka virtuálnej mene zbohatli, niektorí venujú svoje zarobené „neviditeľné“ peniaze charitám, v Prahe zaň dokonca predali prvý byt. A práve vysoká cena kryptomeny je jedným z dôvodov, prečo je potrebné mať svoje investície bezpečne uložené. S nápadom takéhoto produktu Bitcoin peňaženky už pred takmer štyrmi rokmi prišla dvojica Pavol Rusnák (SK) a Marek Palatinus (ČR). My sme chceli vedieť viac.

Na naše otázky odpovedal Martin Šíp, dlhoročný zamestnanec spoločnosti SatoshiLabs, ktorá za produktom stojí.

Mena vznikla v roku 2009, kedy prišiel na trh TREZOR?

Prvé TREZORy sme zákazníkom odosielali v lete roku 2014. Pred tým bol produkt viac než rok vo vývoji.

Už s prvou digitálnou menou ste vedeli, že takáto „peňaženka“ bude potrebná?

Áno. Potreba bezpečného a užívateľsky jednoduchého zariadenia pre uchovanie privátnych kľúčov a podpisovanie transakcií Bitcoin začala byť akútna už behom roku 2012. Cena Bitcoinu stúpala a užívatelia začali prichádzať o veľké čiastky buď vlastnou chybou alebo vinou zlého zabezpečenia svojich vtedajších peňaženiek. Taktiež sa začali objavovať špecifické vírusy a malvéry zamerané priamo na krádeže Bitcoinov, voči ktorým sa jednoducho nedá ubrániť inak než pomocou špecializovaného zariadenia typu TREZOR. To všetko viedlo Marka Palatinusa a Pavla Rusnáka k tomu, že myšlienku hardwarovej peňaženky, poletujúcej v tej dobe v bitcoinovej komunite, zhmotnia ako prví na svete.

Takže za zrodom tohto nápadu stojí československý tím? Kde v súčasnosti spoločnosť sídli a kto tvorí jeho jadro?

Áno, za nápadom hardwarovej peňaženky TREZOR stoja vyvojári a hackeri Marek Palatinus a Pavel Rusnák. Na svet ho ako produkt priviedli spoločne s Alenou Vránovou, ktorá sa od minulého roku venuje iným projektom spojeným s kryptomenami. Dnes core tímu tvorí s Markom (CEO & Architekt) a Pavlom (CTO & Alchemist) ešte Peter Bulak (COO & Catalyst). Celý tím firmy SatoshiLabs, ktorá sídli v Prahe, dnes tvorí okolo 30 ľudí.

Pôvodne bola cena Bitcoinu len niekoľko drobných, v súčasnosti dosahuje takmer každý deň svoje historické maximum, ovplyvňuje to predaj vášho produktu?

Rast predaja silne koreluje s cenou. Dnes predávame denne viac kusov než pred dvoma rokmi za mesiac. To je ale logické, pretože celková hodnota Bitcoinu je viac než 300 miliárd dolárov, čo je približne 50x viac ako pred dvoma rokmi. Viac používateľov kryptomien má teda omnoho väčší majetok, ktorý musí chrániť. Náš produkt rieši ich problém bezpečného a užívateľsky jednoduchého zariadenia presne na tento účel.

A prečo ste sa vlastne rozhodli pre hardvérovú peňaženku, ktorú môže človek reálne držať v rukách a nezostali pri tej virtuálnej ako mnohí iní?

Peňaženka v mobile alebo v počítači nemôže byť dlhodobo bezpečná, pretože na takýchto zariadeniach beží príliš veľké množstvo programov, nad ktorými nemá používateľ kontrolu. Tieto zariadenia sú príliš zložité na to, aby ich bolo možné dobre chrániť proti vniknutiu vírusov a malvérov a ich pripojenie na internet celú vec ešte zhoršuje.

Práve preto je potrebné mať pre bezpečnú peňaženku na kryptomeny špecializované zariadenie, ktoré je jednoduché, a na ktorom nebeží viac aplikácií naraz. Medzi peňaženkou v mobile a hardwarovou peňaženkou je z hľadiska bezpečnosti rovnaký rozdiel ako medzi bežnou peňaženkou a oceľovým trezorom. Našťastie náš TREZOR sa užívateľskou prívetivosťou veľmi blíži k jednoduchosti mobilných peňaženiek. Hlavný rozdiel je ten, že všetky citlivé akcie ako je napríklad odosielanie transakcií, je nutné skontrolovať a autorizovať jednoduchým stlačením tlačítka.

Vďaka TREZORu môže človek obchodovať s veľkou sumou BTC, však? Čo to v praxi znamená?

Trezor má z pohľadu obchodovania rovnaké vlastnosti ako peňaženka v mobile či v počítači. V tomto sa vôbec nelíšia. Líšia sa len v bezpečnosti: používateľ pri držaní a posielaní veľkých hodnôt nemusí mať obavu, že mu jeho prostriedky ukradne nejaký malvér. Privátne kľúče nikdy neopustia TREZOR a vďaka jeho dizajnu a jednoduchosti doň nemôže preniknúť malvér.

Zaujímavé, môžete prezradiť, aký bol váš počiatočný budget a očakávania?

Pôvodným plánom bolo dodať hardwarovú peňaženku s cenou 100 dolárov pre zhruba 1000 nadšencov do kryptomien. Prostriedky vo výške približne 100 000 dolárov boli vybrané prostredníctvom čisto bitcoinového crowdfundingu. Vďaka veľkému prvotnému úspechu prišiel prirodzene zámer produkt dlhodobo ďalej vyvíjať. S tým sa na začiatku nepočítalo. Pôvodne malo ísť o jednorázový projekt komunitného charakteru. Ukázalo sa ale, že okrem vlastného hardwaru je potrebné vytvoriť tiež podporný software a robiť podporu produktu na profesionálnej úrovni.

Keď si kúpim váš produkt, čo skutočne dostanem? Malú krabičku, návod, možnosť servisu?

V balení TREZORu (TU), nájdeš vlastné zariadenie, stručný návod, kartičku pre zaznamenávanie recovery seedu (slúži k zálohe peňaženky) a USB kábel na pripojenie zariadenia k PC. Online podpora a nárok na výmenu/servis zariadenia je súčasťou štandardných obchodných podmienok. Najmä naša online podpora je v komunite vyhlásená svojou kvalitou a ochotou pri riešení užívateľských problémov.

A na záver pár užitočných faktov pre tých, ktorí nemajú dosť…

TREZOR hardware aj firmware sú založené na princípe transparentnosti a otvoreného kódu (open-source). Vďaka týmto princípom je možné TREZOR a firmware, ktorý v ňom beží, plne nezávisle auditovať a včas odhaľovať prípadné zraniteľnosti vďaka aktívnej otvorenej komunite developerov, ktorá okolo nášho produktu vyrástla.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá