Pavol Čekan chce urobiť „hrubú a ráznu bodku“ za tým, čo povedal cez pandémiu. Ľudí prosí o pomoc

  • Vedec reaguje na konšpiračné teórie
  • Upozorňuje, že nie je konšpirátor a chce ukončiť diskusie
na snímke pavol čekan pri mikroskope
Pavol Čekan, TASR/Pavol Zachar
  • Vedec reaguje na konšpiračné teórie
  • Upozorňuje, že nie je konšpirátor a chce ukončiť diskusie

Významný slovenský vedec a biochemik Pavol Čekan v utorok večer zverejnil status na svojom profile na sociálnej sieti ohľadom výroku, ktorý pred pár rokmi vyvolal veľký rozruch a kontroverzie.

V statuse sa vyjadruje k udalostiam a reakciám na jeho predošlé vystúpenia. Tie totiž vyvolali nesprávne interpretácie jeho slov a konšpiračné teórie. Vedec vyzýva verejnosť a priateľov a prosí ich o podporu a pochopenie.

Čekan obhajuje svoje tvrdenia z čias Covidu

„Vždy, keď slovenské média šíria správy o nejakom našom/mojom vedeckom úspechu, alebo slovenské televízie pustia nejaký dokument o mne, o mojom živote a rodine, o mojej práci, vždy sa objavia ľudia, ktorí masívne šíria video z jednej vedeckej diskusie ešte z decembra 2020...“ začína Čekanov príspevok.

Biochemik zdôrazňuje, že jeho cieľom nikdy nebolo šíriť nenávisť alebo podporovať konšpiračné teórie. Napriek tomu boli jeho vyjadrenia nesprávne interpretované, čo vyvolalo nepriaznivé reakcie. Vyzýva ľudí, aby sa zamysleli nad tým, že jeho zámerom bolo iba podporiť informovanosť a vedecké fakty týkajúce sa pandémie.

„Nie, nie je pravda, že ja som chcel vysťahovať ľudí proti očkovaniu do Afriky. Len som povedal inými slovami, aby sa šli pozrieť do rozvojových krajín, kde ľudia nemajú to šťastie ako my na Slovensku. Nemajú prístup k vakcínam, liekom, k zdravotnej starostlivosti, že možno tam si konečne dajú vysvetliť, čo je to ten kovid, aký je životu nebezpečný a prečo sme v tom čase potrebovali proti nemu bojovať aj napr. očkovaním, čo je obrovským výdobytkom modernej medicíny, dokázateľne chráni naše životy a že my máme to privilégium mať k nemu prístup a dokonca si dobrovoľne vybrať,“ pokračuje.

Nie je žiaden konšpirátor, píše

Čakan tiež odmieta tvrdenia o tom, že by zarábal na pandémii alebo že by mal spojenie s konšpiračnými organizáciami. Naopak, zdôrazňuje svoju angažovanosť v pomoci Slovensku počas pandémie, vrátane darovania testov, poskytovania vedeckých poznatkov a podpory v boji proti vírusu.

K tejto téme napísal niekoľko myšlienok. „Nie, ja som nezarobil na nikom 5 EUR v čase tohto videa (a ani pred ním či po ňom), naopak, statisíce testov sme počas pandémie darovali Slovensku, zadarmo sme testovali, sekvenovali, pomáhali, kde sa dalo, venovali sme statisíce EUR slovenským vedeckým inštitúciám, poslali mnoho testov ako humanitárnu pomoc v mene Slovenska do 7 krajín, celý náš vývoj a validácie testov publikovali v 4 medzinárodných vedeckých časopisoch.

Okrem toho sa Čekan snaží vysvetliť, že jeho vyjadrenia boli podmienené okolnosťami a že nikdy neprial nikomu nič zlé. Vysvetľuje, že jeho úmyslom bolo len bojovať proti šíreniu vírusu a chrániť verejné zdravie.

„Áno, použil som v diskusii expresívny jazyk, ktorý som ale v tom čase čítal na moju adresu. Ja som Slovákom a Slovenkám neprial nič zlé. To mne poniektorí, a to ešte pred touto nešťastnou diskusiou, priali smrť, šibenicu, chceli vyvraždiť moju rodinu, chceli ma dať dole,“ stojí v statuse.

Agent USA?

Vedec ďalej hovorí o tom, ako nepodporoval plošné testovanie antigénovými testami, naopak, snažil sa „do diskusie priniesť vedecké rácio“. Počas pandémie sa Čekan podľa vlastných slov riadil výlučne vedeckými faktami.

„Nikdy som nebol CIA agent. V USA som nikdy nepracoval v žiadnom virologickom laboratóriu. Nikdy som nedostal z USA žiadne milióny a ani som nezarobil na pandémii, a ani som nerobil experimenty na ľuďoch.“

„Naopak, my sme vyvinuli, validovali a vyrobili jediné slovenské RT-PCR testy a všetok profit sme použili na ďalší výskum a vedu, a preto dnes môžeme pomáhať pacientkam s rakovinou prsníka našou novou inovatívnou diagnostikou,“ vyjadruje sa ku konšpiračným teóriám.

Nebol údajne ani členom žiadneho konzília odborníkov, pandemickej komisie, krízového štábu alebo poradného orgánu vlády.

„Kto hovorí niečo iné, mňa viní za štátnu karanténu, pandemické opatrenia, plošné testovanie alebo hádže na mňa zodpovednosť za zbytočné úmrtia počas pandémie, tak len klame, snaží sa šíriť nenávisť voči mojej osobe, alebo v tom horšom prípade mu ide o lacné politické body.“

Vo svojom príspevku Pavol Čekan opakuje svoju prosbu o podporu a chápanie. Vyjadruje nádej, že jeho vysvetlenie a ospravedlnenie pomôžu položiť bodku za kontroverziou a umožnia mu sústrediť sa na svoju prácu. Dúfa, že jeho výzvu k podpore a solidarite ľudia prijmú pozitívne a pomôže mu obnoviť dôveru verejnosti.

Zdroj: FB/Pavol Čekan

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá